شنبه 3 فروردين 1398

Saturday 23 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/موفقیت تاریخی هزاره‌ها در انتخابات پارلمانیِ پاکستان

موفقیت تاریخی هزاره‌ها در انتخابات پارلمانیِ پاکستان

نویسنده :  سه شنبه, 09 مرداد 1397    12:41    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

علی حسینی
اینترنشنال-سرویس آسیا/ برای نخستین‌بار دو نفر از اقلیت هزاره در پاکستان توانسته‌اند در انتخابات ایالتی به پارلمان بلوچستان راه یابند.
چه رخ داد که این‌بار هزاره‌های کویته توانستند به یک "دستاورد سیاسی" دست یابند؟
تا چه اندازه این دو نماینده می‌توانند به مشکلات جدی هزاره‌های شیعه در کویته رسیدگی کنند؟
به ویژه که در سال‌های اخیر "کشتار هزاره‌ها" جدی‌ترین مسئله آن‌ها در پاکستان بوده است.
جمعیت هزاره‌ها در پاکستان تا نیم میلیون نفر تخمین‌زده می‌شود. آنها در شهرهای کویته، کراچی، اسلام‌آباد، لاهور و ملتان زندگی می‌کنند.

گفته می‌شود که شماری از هزاره‌ها در قرن نوزدهم از افغانستان به سرزمینی که امروز پاکستان خوانده می‌شود، مهاجرت کردند و توانستند خود را به‌خوبی در این جامعه مدغم کنند.
در تاریخ ارتش پاکستان نام‌های درجه‌داران هزاره زیاد است. از ژنرال موسی خان گرفته تا شربت چنگیزی و سردار سعادت و شماری دیگر.

"نان خشک و پارلمان"
آن‌طور که غلام‌سخی هزاره از فعالان سیاسی در کویته می‌گوید در سال ۱۹۷۷ طالب‌حسین برای نخستین‌بار نامزد هزاره‌ها در رقابت‌های انتخابات مجلس ایالتی شد.
او به یاد می‌آورد که مردم در شعارهای شان می‌گفتند: "نان خشک می‌خوریم اما طالب‌حسین را در پارلمان کامیاب می‌کنیم." طالب‌حسین در انتخابات برنده شد. او اولین هزاره بود که وارد مجلس ایالتی بلوچستان می‌شد.
از آن تاریخ به بعد کرسی هزاره‌ها، به جز یک دوره در پارلمان ایالتی حفظ شد.

اما در انتخابات چهارشنبه گذشته ( ۳ مرداد / اسد) برای نخستین ‌بار دو نفر هزاره توانستند به مجلس راه یابند: احمدعلی کهزاد و عبدالخالق هزاره.

هزاره تاون، حوزه‌ انتخاباتی جدید
کویته مرکز بلوچستان، بزرگترین و مهم‌ترین شهر این ایالت ۱۲میلیون نفری است. در این انتخابات ۴۵ کرسی پارلمان ایالتی به رقابت گذاشته شد که سهم شهر کویته ۹ کرسی است.
قبل از انتخابات، بعد از ۲۰ سال سرشماری انجام شد. با این سرشماری منطقه‌ هزاره‌ تاون در کویته یک حوزه جدید انتخاباتی محسوب شد. این منطقه در دامنه‌های غربی شهر کویته واقع شده است. باشندگان آن عمدتا هزاره هستند، پشتون‌ها، بلوچ‌ها و پنجابی‌ها نیز در برخی از نقاط آن زندگی می‌کنند.
به نظر می‌رسد همین ایجاد حوزه انتخاباتی در منطقه عمدتا هزاره‌نشین سبب شد که یک نفر از هزاره‌ها از آن‌جا به پارلمان برود.
احمدعلی کهزاد از اعضای ارشد حزب دموکراتیک هزاره از همین منقطه وارد پارلمان بلوچستان شده است.
او می‌گوید حزب دموکراتیک هزاره در حدود پانزده سال گذشته توانست در جامعه هزاره فعالیت کند و راه‌یابی دو عضو این حزب به پارلمان نشان‌دهنده این است که توانسته است نظر مردم را به خود جلب کند.
به گفته او تنها هزاره‌ها به نامزدان حزب دموکراتیک هزاره رأی ندادند بلکه حزب پشتون"عوامی نشنل پارتی" و شماری از پنجابی‌ها نیز از نامزدی حزب دموکراتیک هزاره در حوزه شماره ۲۷ حمایت کردند. منطقه عمدتاً هزاره‌نشین مری‌آباد / مهرآباد جزو همین حوزه انتخاباتی است.

آقای کهزاد دلیل این حمایت را "سیاست‌های فراقومی" حزب دموکراتیک هزاره عنوان می‌کند.

دو نماینده و مشکلات بسیار هزاره‌ها
کمیسیون حقوق بشر پاکستان پنج ماه پیش در گزارشی اعلام کرد که در پنج سال گذشته بیش از ۵۰۰ نفر از جامعه هزاره در کویته در بمب‌گذاری‌ها و حملات مسلحانه کشته و بیش از ۶۰۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

جمعیت هزاره‌ها در پاکستان تا نیم میلیون نفر تخمین‌زده می‌شود. آنها در شهرهای کویته، کراچی، اسلام‌آباد، لاهور و ملتان زندگی می‌کنند.
قتل هزاره‌ها در پاکستان توسط گروه‌های تندرو، "کشتار سیستماتیک و هدفمند" نامیده شده است.
"کشتار هزاره‌ها" مسئله جدی برای این اقلیت شیعه در کویته است. آن‌طور که غلام‌سخی هزاره، تحلیلگر مسائل سیاسی در کویته می‌گوید ناامنی به حدی است که بر رفت‌وآمد درون‌شهری هزاره‌ها تاثیر گذاشته و آن‌ را به‌شدت محدود کرده است.
شماری از جوانان "ناامید" از امنیت آینده‌شان، تن به مهاجرت به خارج از پاکستان داده اند. سطح حضور دانش‌آموزان در مدارس و دانشجویان در دانشگاه‌ها دارای میزان مطلوبی نیست. شماری از دانش‌آموزان پس از پایان مدرسه به دانشگاه نمی‎‌روند.
در برخی مواقع رفت‌وآمد دانشجویان به دانشگاه با حفاظت نیروهای امنیتی انجام می‌شود.

در کنار حل مسئله ناامنی، بهبود وضعیت آب و برق، راه‌سازی و آسفالت خیابان‌ها، افزایش مراکز بهداشتی و تعلیمی از خواسته‌های اصلی مردم هزاره در کویته است.

رضا وکیل از فعالان هزاره به بی‌بی‌سی فارسی گفت که بعید است این دو نفر به تنهایی بتوانند این مشکلات را حل کنند، آن‌ها نیازمند همراهی دیگر نمایندگان و احزاب هستند.
ولی در حال حاضر خبر راه‌یابی دو هزاره به پارلمان ایالتی بلوچستان خیلی از باشندگان هزاره تاون و مری‌آباد را خوشحال ساخته است.

غلام‌سخی هزاره می‌گوید: "روحیه مردم خیلی عالی شده، ناامیدی مردم کاسته شده و اما این‌ که این‌ها چه کاری می‌توانند انجام دهند، دست خداست و دست خود این دو نفر."

منبع: بی بی سی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته