دوشنبه 19 آذر 1397

Monday 10 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/ترامپ، پیمان ترانس پاسیفیک و گزینه های پیش روی ژاپن

ترامپ، پیمان ترانس پاسیفیک و گزینه های پیش روی ژاپن

  • ترامپ، پیمان ترانس پاسیفیک و گزینه های پیش روی ژاپن

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  شنبه, 28 اسفند 1395    18:55    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

زینب فرهادی

کاندیدای دکترای روابط بین الملل دانشگاه تربیت مدرس

اختصاصی اینترنشنال-سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل/ از پیمان ترانس پاسیفیک موسوم به (TTP) به‌عنوان یکی از معاهدات تاریخی در حوزه تجارت آزاد یاد می‌شود. عدم تصویب معاهده توسط امریکا که ۶۰ درصد از مجموع GDP این پیمان را به خود اختصاص داده بود عملاً این پیمان را محکوم‌به شکست نمود. یکی از بزرگ‌ترین بازیگران درگیر درTTP ژاپن است چرا که این پیمان را شانس بزرگی برای رشداقتصادی خود تعریف کرده و به همین دلیل نقش پررنگی در این معاهده ایفا می نمود. خروج امریکا از TTP و شکست این پیمان عملاً پیامدهای مهمی بر اقتصاد ژاپن و روابط اش با ایالات‌متحده خواهد گذاشت. در این نوشتار ما به دنبال تحلیل تأثیر خروج امریکا از TTP بر اقتصاد ژاپن از یک سو و روابط اقتصادی ژاپن با امریکا از سوی دیگر هستیم.

دولت آبه که از سال ۲۰۱۲ قدرت را به‌دست گرفت در عرصه اقتصادی یکسری سیاست‌ها را در دستور کار قرارداد که مراحل اول و دوم آن بر انبساط پولی و انعطاف پذیری مالی متکی بود و مرحله سوم آن با محوریت استراتژی رشد با شدت بیشتری در حال پیگیری می‌باشد.TTP یک ستون از استراتژی رشد اقتصادی ژاپن بود که از طریق ان دولت آبه وعده افزایش صادرات و سرمایه‌گذاری را داده بود و به‌عنوان یک متغیر اثرگذار بر رشد اقتصادی ژاپن در بلند مدت و اصلاحات ساختاری در اقتصاد به‌ویژه درزمینه‌های کشاورزی تعریف می‌شد. اما عزم رئیس‌جمهور امریکا بر خروج از این پیمان معادلات اقتصادی ژاپن را بر هم‌ریخت و همه امیدها را نقش بر آب نمود.
دولت ترامپ پس از روی کارآمدن اقدام به خروج از پیمان ترانس –پاسیفیک نمود. تصمیمی که ضربه محکم بر متحدین آسیایی امریکا به‌ویژه ژاپن و خود ایالات‌متحده وارد نمود. با توجه به تجزیه‌وتحلیل موسسه پیترسون، ایالات‌متحده بزرگ‌ترین ذینفع از TPP با افزایش سالانه صادرات به 357 میلیارد دلار بود. علاوه بر این دولت اوباما این پیمان را به عنوان وزنه تعادل استراتژیک در برابر چین تبلیغ می‌نمود. مجموع این استدلالات منجر به این شد که منتقدین، تصمیم ترامپ مبنی بر خروج از این پیمان را کاملاً پوپولیستی بدانند که عواقب ماندگاری بر اقتصاد امریکا و موقعیت استراتژک آن در منطقه آسیا و اقیانوس آرام خواهد داشت.درمجموع ازلحاظ اقتصادی و استراتژیک خروج ازTTP پیامدهای منفی بسیاری بر ایالات‌متحده خواهد داشت:ازلحاظ اقتصادی امریکا از یک سو منافع بالقوه ناشی از تجارت آزاد را از دست می‌دهد و از سوی دیگر فرصت باارزش نوشتن قوانین تجاری در پویاترین و مرفه‌ترین مناطق را از امریکا می‌گیرد.
ازلحاظ استراتژیک این حرکت باعث شک و تردید در رابطه بااعتبار امریکا در منطقه از یک سو و افزایش قدرت چین از سوی خواهد شد.
خروج امریکا از TTP حکایت از تغییر استراتژی اقتصادی امریکا در منطقه و به‌خصوص دررابطه با ژاپن دارد و این مسئله به دلیل نارضایتی از وضعیت کنونی تجارت امریکا و ژاپن است. منتقدین بیان می‌دارند که تاکنون روایت درستی از همکاری اقتصادی امریکا و ژاپن ارائه نشده است و همواره این دو کشور در رابطه تجاری منصفانه‌ای با یکدیگر قرار نداشتند. صادرات ژاپن به ایالات‌متحده ۲۰ درصد از صادرات کلی آن را دربرمیگیرد در حالی که صادرات آمریکا به ژاپن تنها ۴ درصد از صادرات کلی این کشور را شامل می‌شود.بنابراین نقد ترامپ از ژاپن کاملاً صحیح بوده و اقدام ترامپ مبنی بر خروج از TTPکاملا هوشمندانه ارزیابی میشود.دلیل این مدعا این است که تاریخ نشان داده که کشوری مانند ژاپن هرگز بازار داخلی خود را به رقابت خارجی بازنخواهد کرد.ناسیونالیسم، انزوا، نژادپرستی و بیگانه‌ستیزی در ژاپن باعث می‌شود که مصرف‌کنندگان ژاپنی تمایلی به خرید محصولات غیر ژاپنی نداشته باشند.از سوی دیگر ژاپن پس از چین دومین کشور متهم به دست‌کاری نرخ ارز است که باعث از دست رفتن میلیون‌ها شغل در امریکا شده است. بر اساس آمارهای اقتصادی دست‌کاری نرخ ارز منجر به از دست رفتن ۸۹۶،۶۰۰ ا شغل و کسری قابل توجه تجاری آمریکا شده است. با این مستندات بسیاری معتقدند که TPP یک توافقنامه تجارت آزاد نیست چرا که در TTP این ژاپن بود که از رابطه با امریکا سود می‌برد درحالی‌که امریکا دستاورد خاصی از رابطه با ژاپن در این موافقت‌نامه به‌دست نمی‌آورد و در این پیمان هیچ تلاشی برای جلوگیری از دست‌کاری نرخ ارز توسط ژاپن و یا باز کردن بازارهای بسته ژاپن صورت نگرفته بود.به همین دلیل همکاری امریکا و ژاپن در این پیمان به معنای تداوم دست‌کاری نرخ ارز توسط ژاپن به ضرر امریکا، کسری تجاری امریکا، حفظ بازار داخلی ژاپن بود.ترامپ نخستین رئیس‌جمهور امریکا است که برای رابطه "دوستی خیالی "با ژاپن منافع ملی امریکا را به خطر نمی‌اندازد و این دلیلی است که وی رویکرد کاربردی در رابطه تجاری به کار خواهد بست و مذاکرات و معاملات با کشورها را صرفا بر اساس شایستگی‌های آنها و نه بر اساس برخی "روابط ویژه" انجام خواهد داد.

آبه نشان داده است که دولت او همچنان امیدوار خواهد بود که دولت ترامپ در تصمیم خود مبنی بر خروج از معاهده تجدیدنظر کند. شکست TTPمی‌تواند ضربه محکمی را به دولت آبه وارد نماید. به همین دلیل وی مجبور به انعطاف به پیشنهادهای جایگزین امریکا از یک سو و تلاش برای واردکردن مجدد امریکا به پیمان از سوی دیگر خواهدبود.
در مجموعTTP نه تنها یک معامله اقتصادی بلکه یک دستاورد استراتژیک برای ژاپن و امریکا است که به‌جای چین آنها را در خط مقدم قاعده سازی در تجارت قرار می دهد به همین دلیل ژاپن باید برای نگه‌داشتن این موافقت‌نامه و سود حاصل از آن مبارزه نماید. در صورتی که ژاپن در این راه شکست بخورد نیاز دارد که انرژی خود را بر مذاکره در مورد یک پیمان دوجانبه با امریکا بگذارد و درنهایت به قراردادهای دوجانبه راضی خواهد شد تا این اطمینان حاصل شود که ایالات‌متحده هم ازنظر اقتصادی و هم از نظرامنیتی در آسیا درگیر خواهد ماند و باقی می‌ماند.
درپایان بایدگفت پس‌ازاین وقایع عملاً TTPمرده است و ترامپ به این پیمان بازنخواهد گشت. آنچه از تصمیم ترامپ برمی آید تلاش وی برای محافظت از منافع اقتصادی امریکا در روابط دو یا چندجانبه تجاری است امری که ممکن است منافع متحدین منطقه ای و دوستان امریکا را تحت الشعاع قرار دهد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته