دوشنبه 2 مهر 1397

Monday 24 September 2018

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/دستور ترامپ برای جلوگیری از دسترسی ایران به وام‌های نهادهای مالی جهانی

دستور ترامپ برای جلوگیری از دسترسی ایران به وام‌های نهادهای مالی جهانی

 یکشنبه, 09 مهر 1396    18:54    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال- سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل/ دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک دستورالعمل تازه، نمایندگان آمریکا در صندوق بین‌المللی پول و بانک‌های توسعه بین‌المللی را موظف کرده که علیه درخواست‌های وام دولت ایران رأی دهند و تمام توان خود را به کار گیرند تا جمهوری اسلامی نتواند از منابع مالی آن نهادها استفاده کند.

رئیس جمهوری آمریکا این تصمیم را در رابطه با آن چه قصور دولت ایران در مبارزه با پدیده قاچاق انسان می‌داند، گرفته است. این دستور رئیس جمهوری آمریکا که شامل حال دولت‌های روسیه و کره شمالی هم می‌شود، در سال مالی ۲۰۱۸ میلادی (۱۳۹۷ خورشیدی) اجرا خواهد شد.

وزارت امور خارجه آمریکا در ماه تیر امسال در گزارش سالانه خود ایران را در زمره کشورهایی قرار داد که تلاش قابل توجهی برای جلوگیری از مشکل گسترده قاچاق انسان انجام نمی‌دهند.

در گزارش اخیر وزارت خارجه آمریکا آمده بود که گروه‌های سازمان‌یافته زنان، پسران و دختران ایرانی را در معرض قاچاق جنسی در ایران، افغانستان، کردستان عراق، پاکستان، امارات متحده عربی و اروپا قرار می‌دهند.

به ادعای این گزارش، از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۶ انتقال دختران ایرانی و سایر ملیت‌ها از طریق ایران به کشورهای حوزه خلیج فارس برای سوءاستفاده جنسی افزایش پیدا کرده است.

وزارت خارجه ایران پس از انتشار گزارش آمریکا، اتهام گستردگی قاچاق انسان در ایران را رد کرد و خود آمریکا را عامل شیوع این پدیده در جهان خواند.

رئیس جمهوری آمریکا روز شنبه (۳۰ سپتامبر) در رابطه با آن گزارش، مجازات‌های تازه‌ای علیه ایران و چند کشور دیگر در نظر گرفت و نمایندگان آمریکا در بانک‌های توسعه بین المللی و صندوق بین المللی پول را موظف کرد که به هرگونه تقاضای وام توسط دولت ایران رأی منفی بدهند.

بنا بر دستورالعمل جدید آقای ترامپ که به رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا ابلاغ شده است، هرگونه برنامه کمک‌های بشردوستانه و غیرتجاری واشنگتن به چند کشور از جمله سودان، ونزوئلا و ایران متوقف می‌شود.

بر اساس قانون حمایت از قربانیان قاچاق انسان که در سال ۲۰۰۰ در آمریکا تصویب شد، دولت ایالات متحده به کشورهایی که حداقل استاندارد مبارزه با قاچاق انسان را ندارند و در این زمینه تلاش هم نمی‌کنند، کمک‌های غیربشردوستانه نمی‌کند.

منبع: بی بی سی 

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته