سه شنبه 6 فروردين 1398

Tuesday 26 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/حضور بانک چینی در پاکستان برای تسهیل پروژۀ CPEC

حضور بانک چینی در پاکستان برای تسهیل پروژۀ CPEC

 سه شنبه, 28 شهریور 1396    16:45    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال- سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل/ بانک دولتی پاکستان دیروز اعلام کرد بانک دولتی چین (Bank of China) در پاکستان شعبه راه اندازی خواهد کرد.

بانک مذکور که یکی از مهمترین بانک‌های چین است، برای ارائۀ تسهیلات و عملیات تخصصی مورد نیاز جهت پروژۀ مشترک چین و پاکستان در راهروی اقتصادی CPEC از طرف دولت چین مأموریت پیدا کرده است و دولت پاکستان نیز با این مسئله موافقت نموده است.

به گزارش اینترنشنال به نقل از داون، پیش از این تنها بانک چینی که در پاکستان شعبه داشت، بانک صنعت و تجارت چین موسوم به ICBC بود که در سال 2011 دو شعبه در کراچی و اسلام آباد گشوده بود. بانک صنعت و تجارت هم خدمات متنوعی را در پاکستان ارائه می‌کرد، از جمله سرمایه‌گذاری، اعطای وام، فاینانس و مانند آن. با این حال اهمیت رویداد جدید، گشایش شعبۀ بانک چین در پاکستان، در این است که اولاً این بانک بازوی سرمایه‌گذاری دولت چین به شمار می‌آید و ثانیاً، پنجمین بانک بزرگ جهان به لحاظ میزان دارایی‌ها بوده و در بورس‌های معتبری مانند شانگهای و هنگ‌کنگ حضور دارد. این بانک همچنین در 50 کشور دنیا شعبه دارد که 19 مورد آن‌ها کشورهایی هستند که در مسیر پروژۀ جاده ابریشم جدید چین حضور دارند.

به این ترتیب، خبر حضور این بانک در پاکستان، نشانه‌ای از جدیت چین در روابط اقتصادی خود با پاکستان است و دلالت بر عزم جدی این کشور در پیش‌برد پروژۀ CPEC دارد. این مسئله از آن جهت برای ایران هم مهم تلقی می‌شود که پروژۀ CPEC از نظر بسیاری از تحلیل‌گران رقیب پروژۀ مشترک ایران، هند و افغانستان است.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته