دوشنبه 2 مهر 1397

Monday 24 September 2018

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/نگرانی غرب از سیاست‌های اقتصادی یونان و جلب سرمایه‌گذاران چینی

نگرانی غرب از سیاست‌های اقتصادی یونان و جلب سرمایه‌گذاران چینی

 چهارشنبه, 08 شهریور 1396    15:44    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال- سرویس اقتصاد سیاسی/ دولت چپگرای یونان از زمان روی کار آمدن، سیاست باز اقتصادی و روابط چند جانبه ای را در پیش گرفته که موجب نگرانی دیگر کشورهای غربی و اروپایی شده است.

از زمان روی کار آمدن دولت چپگرای یونان (از حدود دو سال و نیم پیش)، این دولت با اتخاذ سیاست باز اقتصادی در صدد تعامل با دیگر کشورها در تمام زمینه ها و بخصوص در بعد اقتصادی بر آمد که موجب نگرانی کشورهای عضو اتحادیه اروپا شده است.

روزنامه یونانی زبان ' فلش' اخیرا نوشت: سرمایه گذاری چین در کشورهای فقیر اتحادیه اروپا که با بحران مالی دست و پنجه نرم می کنند، باعث شده است که این کشورها به همراهی خود با پکن بیافزایند و این امر نگرانی اتحادیه اروپا را در پی داشته است.

این روزنامه در گزارش خود می نویسد: در حالیکه حدود 2 ماه پیش کشورهای عضو اتحادیه اروپا قصد داشتند طرح محکومیت چین را به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارسال کنند، یونان مانع انجام آن شد.

براساس این گزارش، کشورهای فقیر اتحادیه اروپا نیز مخالفت خود را با این طرح اعلام کرده بودند و به نظر می رسد که حضور سرمایه گذاران چینی در این کشورها و از جمله یونان، باعث ایجاد دو دستگی و نگرانی در جمع کشورهای غربی شده است.

پس از روی کار آمدن دولت چپگرای یونان، این دولت سیاست تعامل با همه کشورها را در پیش گرفت و سفرهای مکرر مقامات عالیرتبه یونان به روسیه، چین، ایران و دیگر کشورها صورت گرفت که این امر تفاوت عمده ای با عملکرد دولت های قبلی این کشور دارد که معمولاً به کشورهای اروپایی و غربی سفر می کردند و بندرت باب تعامل را با این کشورها می گشودند.

دولت های پیشین راستگرا و محافظه کار این کشور، گرچه با دیگر کشورها نیز دارای رابطه نسبتاً خوبی بوه اند ولی توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی و یا به عبارتی نجات اقتصاد را به صورت یکجانبه به توسعه همکاری های خود با کشورهای غربی گره زده بودند و در تمام موارد حتی اگر به زیان یونان هم می بود، با تصمیمات اتحادیه اروپا بدون چون و چرا موافقت می کردند.

این تغییر سیاست و عملکرد دولت چپگرای سی ریزا که در واقع حداقل بخشی از آن برای حل بحران مالی کشور صورت می گیرد، باعث نگرانی دست اندرکاران نظام سرمایه داری غرب و تا حدودی و بصورت تلویحی کشورهای قدرتمند اتحادیه اروپا شده است.

*** توسعه روابط اقتصادی با چین

چین بندر پیراس که مهمترین بندر یونان و یکی از بنادر مهم اروپا در مدیترانه می باشد را برای مدت 25 سال از یونان اجاره کرده است و در واقع کنترل این بندر مهم اروپایی را در دست دارد.

گرچه توافقنامه نهایی آن با دولت چپگرای سی ریزا به امضا رسید ولی مرحله واگذاری این بندر به چین در زمان دولت راستگرا و محافظه کار نیودمکراسی( دمکراسی نوین) به علت بحران مالی شدید یونان در آن زمان مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته بود و حتی بخشی از این بندر در آن زمان به چین واگذار شده بود اما به علت مخالفت اتحادیه اروپا و تظاهرات روزانه و مکرر کارکنان، این بندر بصورت عملی تا زمان روی کار آمدن حزب چپگرای یونان در اختیار چین قرار نگرفته بود ولی در حال حاضر شرکت' کسو کوی' چین مسئولیت این بندر را عهده دار می باشد.

براساس اخبار و گزارش تعدادی از رسانه های یونانی در این اواخر، چین همچنین تمایل دارد که بخشی و یا تمام راه آهن دولتی یونان را خریداری کند، گرچه تعدادی از شرکت های اروپایی نیز برای خرید خطوط راه آهن این کشور ابراز تمایل کرده اند.

در همین حال حضور کالاهای چینی و مغازه های رنگارنگ آن در شهر آتن پایتخت یونان و دیگر شهرهای این کشور بطور روزانه افزایش یافته و اجناس را به قیمت ارزان در اختیار مردم قرار می دهند و مردم یونان به علت مشکلات اقتصادی در واقع رفته رفته به خرید وسایل چینی به جای وسایل اروپایی روی می آورند. به همین دلیل تولید کنندگان اروپایی نگران این هستند که فقر، شهروندان یونانی را بیشتر بسوی بازار چینی سوق دهد و صادرات کالای آنان به یونان کاهش یافته و یا رفته رفته متوقف گردد.

اروپا همچنین نگران است که توسعه روابط یونان و چین باعث کاهش حضور تولیدات اروپاییان از یکسو و کاهش نیاز این کشور به کشورهای اروپایی از سوی دیگر شود زیرا دولت یونان یک دولت چپگراست و به نظر می رسد سیاست خارجه فراگیری را در جهان و برای ارتباط با کشورهای دیگر دنبال می کند و این چیزی است که اروپا نگران آن است.

سفر نخست وزیر چین در راس یک هیات بلند پایه تجاری و سیاسی به یونان و متقابلاً سفر ' الکسیس چیپراس' نخست وزیر یونان در راس یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی طی چند ماه پیش به چین و تعیین سال جاری میلادی( سال 2017 ) به عنوان سال فرهنگی چین و یونان و برگزاری انواع همایش های اقتصادی مکرر و همایش ها و نمایش های فرهنگی از یکسو و از سوی دیگر برگزاری همایش بین المللی تحت عنوان' 10 تمدن بزرگ جهان در مقابل افراط گرایی' با همکاری چین و حضور فعال شخصیت های چینی در همکاری با مقامات یونانی برای برگزاری چنین همایشی که حدود دو ماه پیش با حضور دکتر' محمد جواد ظریف' وزیر امورخارجه کشورمان در آتن برگزار شد، نشان از آن دارد که یونان درپی اجرای سیاست خارجه مستقل، نیرومند و چند جانبه جهت توسعه روابط خود با دیگر کشورهای جهان است.

در همین حال، سفر ' حدود شش ماه پیش الکسیس چیپراس نخست وزیر یونان در راس یک هیات بلند پایه به مسکو و دیدار و گفت و گو با مقامات عالیرتبه این کشور و سفر ' ولادیمیر پوتین به آتن و دیدار با نخست وزیر و دیگر مقامات بلند پایه یونان که محور اصلی همه این دیدارها توسعه روابط همه جانبه و بخصوص توسعه روابط اقتصادی و تجاری بوده است، نشان از آن دارد که یونان علاوه بر ادامه همکاری های خود با اتحادیه اروپا به عنوان یک کشور عضو این اتحادیه، درصدد توسعه روابط با دیگر کشورها برآمده تا بتواند بر بحران مالی خود فائق آید.

سفر چیپراس به تهران در راس یک هیات بلند پایه و دیدار با مقامات عالی رتبه کشورمان و اخذ تصمیمات مهمی در باره نحوه توسعه روابط همه جانبه دو کشور و از جمله توسعه روابط اقتصادی و سفر مکرر مقامات سیاسی دو کشور نیز در همین راستای سیاست باز و فراگیر یونان و جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.

** برگزاری اجلاس سران کشورهای جنوبی اروپا درآتن

گرچه در این اجلاس بارها تاکید شد که این کشورهای خواستار گشوردن جبهه ای علیه اتحادیه اروپا نیستند، اما واقعیت این است که این کشورها تحت فشار کشورهای قدرتمند و ثروتمند این اتحادیه و اجرای برنامه های سنگین ریاضت اقتصادی در کشورهایشان که باعث نگرانی و نارضایتی شهروندانشان گردیده است، در صدد توسعه همکاری بین خود و چاره اندیشی برای خروج از بحران مالی با پیشنهاد یونان اقدام به تشکیل اجلاس کرده بودند.

سران کشورهای جنوب اتحادیه اروپا پس از پایان اجلاس آتن که چند ماه پیش برگزار شد، در یک مصاحبه مشترک اعلام کردند: هدف از این اجلاس تشکیل گروهی در جمع کشورهای اروپایی نیست و هدف تجزیه و یا دامن زدن به اختلافات را نداریم.

' الکسیس چیپراس' نخست وزیر یونان پس از پایان اجلاس سران کشورهای جنوبی اتحادیه اروپا در یک نشست مشترک خبری اعلام کرد: هدف ما از برگزاری این اجلاس تشکیل گروهی که پرچم مخالفت علیه دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را بدوش بکشند نیست، بلکه خواهان حل بحران هایی هستیم که کشورهای جنوبی عضو اتحادیه اروپا با آن دست و پنجه نرم می کنند.

وی همچنین درادامه این نشست خبری با اشاره به اهمیت ایجاد امنیت و رفاه شهروندان اروپایی گفت: ما خواهان رفاه همه شهروندان اتحادیه اروپا هستیم و درصددیم که با همکاری همه کشورهای عضو بسوی آرمان های اتحادیه اروپا که همانا دمکراسی، همبستگی و رفاه برای همه ملت های این کشورهاست، حرکت کنیم و اروپا در روند مسایل جهانی نقش آفرینی بیشتری داشته باشد.

' فرانسوا اولاند' رئیس جمهور پیشین فرانسه نیز با تاکید براینکه ما درصدد ایجاد تفرقه در جمع کشورهای اروپایی نیستیم، تصریح کرده بود: کشورهای جنوبی اتحادیه اروپا با مشکلات اقتصادی، سیل پناهجویان به این کشورها دست و پنجه نرم می کنند و اروپا نیازمند ایجاد امنیت است. بنابراین سیاست های قبلی اتحادیه اروپا نیازمند بازنگری هستند.

' نیکوس انتاسیادیس' رئیس جمهور قبرس نیز در این نشست با تاکید بر ضرورت وحدت هر چه بیشتر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، خواستار کمک به کشورهای جنوبی عضو اتحادیه اروپا شد تا بر مشکلات و بحران مالی، حل مساله پناهجویان و امنیت کشورهای اروپایی قادر گردد.

سران کشورهای جنوبی عضو اتحادیه اروپا طی بیانیه مشترکی که در پایان این نشست منتشر شد، اعلام کردند: از اتحادیه اروپا می خواهند بسته کمک مالی ' ژان کلود یونکر' به کشورهای جنوبی عضو اتحادیه اروپا دو برابر آنچه که امروز است شود؛ همکاریها برای ایجاد امنیت در کشورهای عضو تقویت شود و دمکراسی و همبستگی بین ملت های کشورهای عضو این اتحادیه براساس آرمانهای تاسیس این اتحادیه افزایش یابد.

در این اجلاس که به ابتکار آتن برگزار شد، رئیسان جمهوری قبرس و فرانسه( رئیس جمهور پیشین فرانسه)، نخست وزیران ایتالیا، مالت، پرتغال، یونان و نماینده اسپانیا شرکت داشتند .

کشورهای جنوبی عضو اتحادیه اروپا با مشکلات و بحران مالی فراوانی دست و پنجه نرم می کنند و معتقدند ادامه سیاست ریاضت اقتصادی که خواسته کشورهای ثروتمند عضو اتحادیه اروپا است، باعث بدتر شدن وضعیت اقتصادی این کشورها شده و شهروندان آنها را با مشکلات فراوانی مواجه کرده است.

این کشورها همچنین بر این باور هستند که هجوم پناهجویان به سمت کشورهای جنوبی اتحادیه اروپا موجب شده که قادر به تامین هزینه های آنها نباشند و این مساله امنیت این کشورها را به مخاطره انداخته است.

رسانه های گروهی یونان این اجلاس را مهم و موثر توصیف کرده و گزارش دادند: در این نشست، نمایندگان حدود 60 درصد کل جمعیت کشورهای عضو اتحادیه اروپا و تامین کننده حدود 55 درصد کل درآمد این اتحادیه شرکت دارند که این امر می تواند تغییر سیاست ریاضت اقتصادی به عنوان خواسته کشورهای شمالی و ثروتمند اتحادیه اروپا را دستخوش تغییرات اساسی کند که این امر خود یکی دیگر از عوامل نگرانی از یونان است.

' دیمتریس جناکوپلس' سخنگوی دولت یونان شب گذشته گفت: اجازه نخواهیم داد که شرایط و ساختار کاری برای شهروندان یونان با دیگر شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا تفاوتی داشته باشد و ما بر تامین حقوق کارکنان و زحمتکشان کشورمان بر اساس عدالت اجتماعی و توسعه و رشد اقتصادی عادلانه تاکید خواهیم کرد.

وی افزود: اجازه نخواهیم داد که دو نوع شرایط کاری در جمع کشورهای اروپایی حاکم گردد و باید همه کارکنان کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارای شرایط کاری مشابهی باشند.

تحلیلگران بر این باورند که اتحادیه اروپا برکاهش حقوق و مزایا و تغییر ساختار کاری و حقوق کاری کارکنان یونانی به دولت چپگرای این کشور فشار می آورد.

منبع: ایرنا

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته