سه شنبه 26 تير 1397

Tuesday 17 July 2018

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/آیا پروژه عظیم گردشگری سعودی ها گامی بزرگ برای تابو شكنی است؟

آیا پروژه عظیم گردشگری سعودی ها گامی بزرگ برای تابو شكنی است؟

 شنبه, 14 مرداد 1396    10:41    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال-سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل/ عربستان سعودی قصد دارد در سواحل غربی خود در دریای سرخ یک پروژه بزرگ گردشگری را به اجرا درآورد. پروژه «دریای سرخ» ۱۲۵ مایل از خط ساحلی و ۵۰ جزیره مرجانی را در بر می گیرد و قرار است در آن هتل‌ها، تفریحگاه‌ها و اقامتگاه‌های لوکس ساخته شوند.
به گزارش اینترنشنال به نقل از یورو نیوز، زمان آغاز اجرای این پروژه از جمله آغاز ساخت فرودگاه بین المللی آن سال ۲۰۱۹ میلادی تعیین شده است. فاز اول این پروژه تا سال ۲۰۲۲ میلادی به پایان خواهد رسید و انتظار می رود تا سال ۲۰۳۵ میلادی شمار گردشگرانی که برای تفریح و گذراندن تعطیلات به سواحل غربی عربستان سعودی سفر می کنند به یک میلیون نفر در سال برسد.
بنا بر اعلام صندوق سرمایه گزاری عمومی عربستان سعودی موسوم به (PIF) پروژه دریای سرخ با این هدف طراحی شده است تا دوستداران سفرهای لوکس را به سواحل عربستان بکشاند و این کشور را در «نقشه گردشگری بین المللی» جای دهد.
به گفته دولت عربستان محدودیتهای ویزای مسافرتی در این سواحل کاهش یافته و این مناطق «بر اساس استانداردها و قوانین بین المللی» اداره خواهد شد که احتمالا می تواند به این معنی باشد که زنان اجازه خواهند یافت تا حمام آفتاب بگیرند و یا با بیکینی شنا کنند؛ چیزی که تاکنون هرگز در پادشاهی عربستان سعودی سابقه نداشته است. بر اساس قوانین کنونی این کشور، زنان همچنان اجازه رانندگی ندارند و نمی توانند بدون اجازه همسرانشان به خارج از کشور سفر کنند.

هنوز مشخص نیست که آیا مصرف نوشیدنی‌های الکلی در این مراکز تفریحی عربستان، کشوری که در آن سینما و تئاتر ممنوع است، آزاد خواهد بود یا نه.
هزینه اجرای این پروژه ۵۰۰ میلیون ریال عربستان (۹۶ میلیون پوند) برآورد شده است. پروژه «دریای سرخ» بخشی از برنامه بلند مدت توسعه این کشور تحت عنوان «چشم انداز ۲۰۳۰» است؛ طرحی که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی با هدف کاهش وابستگی اقتصاد سعودی‌ها به نفت در پی اجرای آن است.
ریاض می گوید که مناطق و مراکز گردشگری که قرار است ایجاد شوند بسیار امن خواهند بود و حفاظت از بازدیدکنندگان و گردشگران مطابق با بهترین روش‌های بین المللی تضمین خواهد شد.
عربستان سعودی هم اکنون سالانه میزبان میلیون‌ها زائر مسلمان است که به مکه و مدینه، شهرهای مقدس این کشور سفر می کنند اما سنن و هنجارهای مذهبی و اجتماعی سخت گیرانۀ سعودی‌ها مانع از این شده است که اتباع کشورها از چهارگوشۀ دنیا عربستان را به عنوان مقصدی برای تفریح و گردشگری انتخاب کند.
کاهش درآمدهای نفتی از جمله دلایلی است که ظاهراً باعث می شود تا جستجو برای درآمدزایی و ایجاد شغل به یکی از اولویتهای سیاست‌گذاران سعودی تبدیل شود. رونق بخشیدن به صنعت گردشگری در دستیابی به این الویت می تواند عنصری کلیدی باشد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته