دوشنبه 19 آذر 1397

Monday 10 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/حضور هند در دریای جنوبی چین برای استخراج نفت

حضور هند در دریای جنوبی چین برای استخراج نفت

 شنبه, 17 تیر 1396    01:03    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اختصاصی اینترنشنال-سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل/ ویتنام موافقت نامه نفتی خود با هند را دریای چین جنوبی تمدید كرد و حفاری را در منطقه دیگری که در آن با چین تنش دارد، آغاز نمود و این می تواند تنش ها را در این منطقه دریایی حساس افزایش دهد .
به گزارش اینترنشنال به نقل از رویترز، این حرکت ها درست زمانی در حال رخ دادن است كه روابط پکن و ویتنام به دلیل ادعاهای ویتنام مبنی بر مالكیت سرزمینی بخشی از دریای چین جنوبی در شرایط حساسی قرار دارد.
هند نیز اخیرا کشتی های جنگی خود را برای نظارت بر تنگه مالاکا، که اکثر محموله های انرژی و تجارت چین از طریق آن عبور می کند را فرستاد.

ویتنام قرارداد دو ساله ای را با شركت نفت ONGC هند جهت اكتشاف،حفاری و استخراج نفت را در یكی از میادین نفتی دریای چین جنوبی كه مورد ادعای چین نیز هست، منعقد نموده است. بخشی از این بلوک به "شکل خط نه خط" U شکل است، که نشان دهنده منطقه وسیعی است، که چین نیز ادعای مالكیت آن را در دریای چین جنوبی می کند.این آبراه حیاتی محل عبور سالانه بیش از 5 تریلیون دلار محموله های تجاری چین است و همچنین فیلیپین، برونئی، مالزی و تایوان نیز ادعای مالكیت آن را دارند.

یکی از مقامات ارشد ONGC Videsh، که خواست نامش به دلیل حساسیت موضوع فاش نشود، گفت که علاقه به این بلوک به جای اینکه تجاری باشد، به لحاظ حساسیت استراتژیک اهمیت دارد و توسعه نفت در این منطقه با خطر بالقوه و تعادل متوسط مواجه است.

این مقام هندی گفت: "ویتنام همچنین می خواهد ما به دلیل مداخلات چین در دریای جنوبی، در آنجا حضور داشته باشیم.

شركت پترو ویتنام كه تحت مالكیت دولت ویتنام است از هرگونه اظهار نظری در خصوص این امتیاز كه برای اولین بار در سال 2006 به هند واگذار شد و قرار بود در ماه ژوئن به پایان برسد، خودداری نمود.

چند دهه است كه چین و ویتنام ادعاهای سرزمینی خود را بر این مناطق مطرح نموده اند ، اما در سال های اخیر این تنش ها با تقویت موقعیت چین در منطقه و حضور در جزایر و آبراه‌ها شدت گرفته است.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته