پنجشنبه 1 فروردين 1398

Thursday 21 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/رقیب هوایی چابهار: نخستین محموله به مقصد رسید

رقیب هوایی چابهار: نخستین محموله به مقصد رسید

 سه شنبه, 30 خرداد 1396    23:25    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اختصاصی اینترنشنال-سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل/ یك هواپیما با 60 تن گیاه افغان كه برای مصارف دارویی از آن استفاده می شود روز دوشنبه برای اولین بار در مسیر خط حمل و نقل هوایی بین دو كشور افغانستان و هند بارگیری شدو به مقصد رسید.
به گزارش اینترنشنال به نقل از داون، ارزش این محموله حدود 5 میلیون دلار بود. برای اولین بار است مقامات دو کشور امیدوار هستند تا پروازهای زیادی انجام شود که به شرکت های افغان و هند اجازه می دهد تا از پاکستان عبور کنند، كه به شدت حمل و نقل کالا را از طریق زمینی بین هند و افغانستان محدود می کند و اغلب در گیر اختلافات مرزی با آنها هستند.
اشرف غنی رئیس جمهور افعانستان در مراسم افتتاحیه این کوریدور هوایی اعلام كرد «هدف ما این است تا افغانستان را به یك كشور صادر كننده تبدیل كنیم. و تا زمانی که ما یک کشور صادر کننده نیستیم، فقر و بی ثباتی نیز حذف نخواهد شد.»
مسئولان هندی گفتند كه توسعه خدمات حمل و نقل هوایی با هدف تقویت روابط فرا ساحلی افغانستان با بازارهای خارجی و تقویت چشم انداز فروش و رشد صنایع كشاورزی در حالی كه این كشور با شورشیان طالبان در حال جنگ است صورت می گیرد.
سفیر هند در افغانستان، منپیت وهره، به غنی گفت ما همچنان به همكاری با شما تا توسعه این مسیر و گسترش و افزایش این گونه محموله ها حسب نیاز بازار ادامه خواهیم داد .
وی افزود گرچه در شروع این گونه اقدامات پاره ای از مشكلات وجود دارد اما سفارت خانه و دولت من متعهد به همكاری با تیم شما برای حل همه مشكلات كه در هر بازه زمانی رخ دهد خواهد بود.
افغانستان برای تجارت خارجی خود به بندر کراچی وابسته است . و این كشور مجاز است تعداد محدودی اکالا را از طریق پاکستان به هند ارسال کند، اما واردات از هند از این مسیر مجاز نیست. هند همچنین یک راه دریایی را نیز از طریق چابهار برای دسترسی به افغانستان تدارک دیده بود و سال گذشته در چنین روزهایی توافقی بین سه کشور در این راستا امضا شد که پیشرفت آن چندان راضی کننده نبوده است.
و معمولا گذرگاه های مرزی به دلیل بروز تنش و اختلافات سرزمینی بین هند و پاكستان بسته است و کشاورزان افغان همواره از فاسد شدن میوه و محصولات خود بدلیل نبود گزینه های دیگر برای حمل و نقل شکایت می كنند.
برای هفته آینده یک پرواز دوم به هند، که از شهر جنوبی قندهار، حدود 40 تن میوه خشک را حمل خواهد كرد نیز برنامه ریزی شده است.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته