پنجشنبه 2 اسفند 1397

Thursday 21 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/تحرکات جدید ترکیه برای میانجی‌گری بین قطر و عربستان

تحرکات جدید ترکیه برای میانجی‌گری بین قطر و عربستان

 شنبه, 27 خرداد 1396    21:49    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اختصاصی اینترنشنال-سرویس آسیا/ وزیر خارجه تركیه چاوش اغلو روز جمعه نشستی را در عربستان با پادشاه این كشور ملك سلمان در خصوص بحران قطر كه از آن به عنوان بزرگترین بحران دیپلماتیك خلیج(فارس) یاد می شود برگزار كرد.
به گزارش اینترنشنال به نقل از دنیوز، منابع دیپلماتیك به فرانس پرس گفتند كه این گفتگوها “مثبت” بود ولی هیچ جزئیات دیگری منتشر نشد.
ریاض،مصر،امارات و دیگران روابط دیپلماتیك و اقتصادی خود را به دلیل آنچه حمایت قطر از گروه های مورد حمایت ایران كه برای بی ثبات كردن منطقه تلاش می كنند، قطع كردند.
قطر هر گونه حمایت از گروه های افراطی را رد می كند.
چاوش اغلو به شهر مقدس مكه سفر كرد همان جایی كه ملك سلمان پنج شنبه گذشته در روزهای آخر ماه رمضان نشستی را با امیر كویت در خصوص بحران قطر داشت.
امیر كویت كه روابط خود را با قطر قطع نكرده سعی دارد تا مسیر اعتدال را در این بحران انتخاب نماید.
این دیپلمات ارشد تركیه قبل از توقف در عربستان، روز چهارشنبه گذشته سفری را به دوحه داشت و با امیر قطر نیز در این زمینه به گفتگو و تبادل نظر پرداخت.
چاوش اغلو گفت: اگر چه عربستان یك طرف این بحران است ولی ما نیك می دانیم كه ملك سلمان عنصر كلیدی در حل این بحران است.
وی در ادامه افزود: ما می خواهیم نظرات عربستان را در این خصوص بشنویم و دیدگاه های خود را نیز به طور شفاف با آنها در اشتراك بگذاریم... ما توجه ویژه ای به روابط خود با عربستان داریم.
این بحران تركیه را در موضع حساس قرار داده است چرا كه آنكارا قطر را متحد استراتژیك خود در خلیج(فارس) می داند و از طرفی بر حفظ و بهبود روابط خود با عربستان سعودی به عنوان یك قدرت منطقه ای مشتاق است.
همزمان نیز تركیه مشتاق است تا روابط خود با ایران كه رقیب اصلی عربستان است را حفظ نماید.
رجب طیب اردوغان در سخنان خود در روز سه شنبه هفته گذشته تصمیم كشورهای حوزه خلیج فارس بر قطع روابط دیپلماتیك و اقتصادی را "غیر انسانی و اسلامی" توصیف كرد.
وی ضمن اینكه انتقادات مستقیمی را متوجه عربستان نكرد ولی از پادشاه عربستان ملك سلمان به عنوان "بزرگتر" در خلیج(فارس) خواست تا برای حل این بحران واسطه شود.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته