دوشنبه 5 فروردين 1398

Monday 25 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/اثرات جنگ تجاری با آمریکا؛ کم‌ترین رشد اقتصادی چین در سه دهه گذشته

اثرات جنگ تجاری با آمریکا؛ کم‌ترین رشد اقتصادی چین در سه دهه گذشته

 چهارشنبه, 15 اسفند 1397    09:34    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال_سرویس اقتصاد سیاسی بین‌المللی/ نخست وزیر چین درباره کاهش رشد اقتصادی این کشور به کمترین میزان در حدود سه دهه گذشته هشدار داد. به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، لی‌که‌چیانگ در سخنرانی خود در پارلمان چین، درصد رشد اقتصادی این کشور در سال 2019 را بین 6 تا 6.5 درصد پیش بینی کرد که کمترین میزان از سال 1990 است. این نشان دهنده کاهش رشد اقتصادی از 6.6 درصد سال گذشته است. این میزان کمترین رشد سالانه چین در سه دهه گذشته بوده است.

چین در جنگ تجاری با آمریکا با چالش های بزرگی روبروست. این در حالی است که پیش بینی می‌شود بودجه دفاعی چین امسال هفت و نیم درصد افزایش یابد که شش دهم درصد کمتر از رشد سال گذشته است.

چین رشد اقتصادی ضعیفی را پیش بینی کرده است و هشدار داده که «مبارزه سخت» پیشرو است. سی ان ان گزارشی دراین باره منتشر کرده است.
طبق این گزارش، بعید به نظر می رسد که آتش بس در جنگ تجاری باعث تقویت اقتصاد چین در سال جاری شود و کاهش رشد آن را متوقف کند.
لی‌که‌چیانگ، نخست وزیر چین اعلام کرد که شرایط پیچیده و سختی در برابر توسعه کشور وجود دارد. به گفته او، خطرات و چالش های غیرمنتظره ای وجود دارد ما باید خودمان را برای برای شرایط سخت تر آماده کنیم.
رشد اقتصادی چین حتی با اینکه دولت تلاش داشت تا ریسک بدهی‌ها را کاهش دهد، تا شرکت ها بودجه مورد نیاز خود را از دست ندهند، باز هم کاهش یافت.
دومین اقتصاد بزرگ جهان، اثرات جنگ تجاری با ایالات متحده را که منجر به ایجاد تعرفه های جدید روی 250 میلیارد دلار از صادرات چین شد را احساس می‌کند.
البته که گفته می شود در حال حاضر تنش های جنگ تجاری تا حدودی خنثی شده است. دونالد ترامپ، رییس جمهوری امریکا هفته گذشته اعلام کرد که دو طرف «بسیار بسیار نزدیک» به توافق بر سر یک معامله هستندو ترامپ قصد دارد با شی جینپینگ، رهبر چینی برای «نشست امضای سند» ملاقات کنند.
روزنامه وال استریت ژورنال روز یکشنبه گزارش داد که این جلسه می تواند حدود 27 مارس اتفاق بیفتد. اگر دولت ترامپ برخی یا همه تعرفه های جدید اعمال شده روی صادرات محصولات چینی که از سال گذشته اعمال شد را حذف کند، این توافق به طور بالقوه می تواند تعرفه‌های چین درمورد کالاهای ایالات متحده را کاهش دهد.
کاهش سرعت رشد جهانی
آتش‌بس تجاری و رسیدن به توافق، تاثیر مثبتی روی اقتصاد چین می گذارند، اما بعید است که باعث شود موتور رشد آن به یکباره روشن شود.
طبق گزارش صندوق بین المللی پول، انتظار می‌رود که رشد اقتصاد جهانی در سال جاری با کاهش مواجه شود. به این ترتیب، انتظار می‌رود که چین به عنوان بزرگترین صادرکننده دنیا با تقاضای کمتری مواجه شود.
تحلیلگران معتقدند که با ضعف در رشد اقتصادی جهانی، انتظار می‌رود در طول سال های 2019-2020 رشد اقتصادی کشورها و هریک ازمناطق اقتصادی بزرگ جهان به کندی پیش برود. به گفته آنها اگرچه به نظر می رسد توافق میان امریکا و چین به خوبی پیش می‌رود، اما این موضوع پیش بینی کاهش رشد را تغییر نخواهند داد.
پکن در ماه های اخیر اعلام کرده است که اقداماتی به ارزش صدها میلیارد دلار برای تحریک اقتصادی در نظر گرفته است. این اقدامات شامل کاهش مالیات برای کسب و کارهای کوچک، تعرفه واردات کم، هزینه‌های بیشتر زیربنایی و سیاست‌های پولی آزادتر است. اما به گفته تحلیلگران همین اقدامات هم چند ماه طول می کشد تا تاثیر خود را بر اقتصاد بگذارند.
منبع: فصل اقتصاد

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته