دوشنبه 5 فروردين 1398

Monday 25 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/آمریکا سامانه پاتریوت به ترکیه می‌دهد

آمریکا سامانه پاتریوت به ترکیه می‌دهد

 یکشنبه, 12 اسفند 1397    08:52    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال_سرویس اقتصاد سیاسی بین‌المللی/ چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، می‌گوید که کشورش برای خرید سامانه موشکی پاتریوت مذاکره با آمریکا را آغاز کرده است. اما خبرگزاری بلومبرگ پیش‌تر خبر داده بود که آنکارا پیشنهاد آمریکا برای فروش پاتریوت را رد کرده است.

وزیر خارجه ترکیه روز جمعه اول مارس (۱۰ اسفند) در مصاحبه با یک شبکه تلویزیونی در شهر اسکی‌شهر خبر داد که هیات نمایندگی این کشور مذاکرات با آمریکا را برای خرید سامانه پاتریوت آغاز کرده است. او گفت که ترکیه دو سال پیش درخواست خرید سامانه موشکی پاتریوت را به صورت کتبی به طرف آمریکایی داده و حال پس از گذشت دو سال از ارسال نامه پاسخ مثبتی در این زمینه از سوی واشنگتن دریافت کرده است.

چاووش‌اوغلو در ادامه صحبت‌های خود درباره خرید سامانه‌های دفاع هوایی اس ۴۰۰ روسی هم قید کرد که کشورش مذاکره با طرف روس برای خرید پدافندهای اس ۴۰۰ را به پایان رسانده و دیگر امکان لغو توافقنامه خرید آن‌ها وجود ندارد. او تصریح کرد که در پائیز سال جاری سامانه‌های روسی به ترکیه تحویل داده خواهند شد.

چاووش‌اوغلو همچنین تاکید کرد که ترکیه به دلیل اینکه نتوانسته پاتریوت را از آمریکا بخرد اس ۴۰۰ روسیه را خریده است.

وزیر خارجه ترکیه گفت که کشورش در ارتباط با خرید پاتریوت از آمریکا شرط‌هایی گذاشته است. مهمترین شرطی که ترکیه برای آمریکایی‌ها تعیین کرده این است که پیمان خرید پاتریوت را باید کنگره آمریکا تصویب کند تا خرید این سامانه برای ترکیه تضمین شود.

شرط دیگر ترکیه بهای پاتریوت است که در قیاس با بهای اس ۴۰۰ روسی برای ترکیه نباید گران تمام می‌شود. به نوشته روزنامه "ینی‌شفق" ترکیه سیستم دفاع موشکی اس۴۰۰ روسیه برای ترکیه سه برابر ارزان تر از پاتریوت تمام می‌شود.

شرط دیگر ترکیه انتقال سریع‌تر فن‌آوری نظامی پاتریوت به ترکیه است که هنوز آغاز نشده است.

خبرگزاری بلومبرگ کمی قبل از اظهارات چاووش‌اوغلو خبر داده بود که ترکیه پیشنهاد آمریکا برای تحویل پاتریوت تا پایان سال ۲۰۱۹ را قبول نکرده است. اما چاووش اوغلو در مصاحبه خود در اسکی‌شهر صریحا گفت که ایالات متحده آمریکا وعده تحویل در موعدی نزدیک تر از آنچه قبلا اعلام کرده بود را به ترکیه داده است.

بر اساس گفته چاووش‌اوغلو کشورش اینک قصد دارد هم سامانه موشکی پاتریوت آمریکایی و هم اس ۴۰۰ روسی را تا پایان سال جاری خریداری و دریافت کند.

ترکیه عضو پیمان نظامی آتلانتیک شمالی ناتو است و ممکن است شرکای ترکیه در ناتو به این کشور اعتراض کنند و به دلیل "عدم همخوانی سیستم پدافند روسی با سیستم ناتو" به ترکیه فشار بیاورند.

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته