دوشنبه 5 فروردين 1398

Monday 25 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/تنهایی آلمان در تحریم عربستان

تنهایی آلمان در تحریم عربستان

 دوشنبه, 06 اسفند 1397    09:49    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال_سرویس اقتصاد سیاسی بین المللی/ اگرچه اتحادیه اروپا قوانین مشترکی برای صادرات سلاح وضع کرده است اما همه کشورهای عضو به آن پایبند نیستند، به ویژه در باره فروش تسلیحات به عربستان سعودی. آلمان تنها کشوری است که به تحریم‌ تسلیحاتی این کشور ادامه می‌دهد.

اتحادیه اروپا سالانه میلیاردها دلار تسلیحات نظامی، از جمله جت‌های جنگی، هواپیماهای بدون سرنشین، تانک و زیردریایی‌‌ به کشورهای جهان سوم صادر می‌کند.

این اتحادیه مقررات مشترکی را برای صدور سلاح و تجهیزات نظامی از سوی اعضای این اتحادیه به کشورهای دیگر وضع کرده است. اما این مقررات از سوی کشورهای اروپایی به گونه‌ای متفاوت ارزیابی می‌شود و به طور یکسان رعایت نمی‌شود. برای نمونه در باره فروش تسلیحات نظامی به عربستان سعودی میان این کشورها اختلاف نظر وجود دارد.

به گفته کارشناسان نظامی این اختلاف نظر به ویژه در پروژه‌های نظامی که آلمان و فرانسه به طور مشترک پیش‌ می‌برند، مسئله‌ساز خواهد شد.

در سال ۲۰۰۸ میلادی مقررات ویژه اتحادیه اروپا در باره صادرات تسلیحات نظامی وضع شده و کشورهای عضو را به رعایت آن ملزم کرده است.

بر اساس این مقررات فروش تسلیحات نظامی از سوی کشورهای عضو اتحادیه اروپا به کشورهای دیگر در ۸ مورد ممنوع اعلام شده است از آن جمله: صادرات تجهیزات نظامی به مناطق جنگی و کانون‌های درگیری، صادرات تسلیحات به کشورهایی که در آن‌ها قوانین حقوق بشر نقض می‌شوند و یا فروش تجهیزات نظامی احتمال بالا گرفتن بحران در این مناطق را افزایش می‌دهد.

در پاییز گذشته کشورهای اروپایی نتوانستند بر سر تحریم فروش تجهیزات نظامی به عربستان به توافق برسند.

عربستان سعودی سال‌هاست که در جنگ یمن درگیر است. پس از کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستان سعودی در ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول، آلمان در ماه اکتبر سال گذشته صادرات تسلیحات نظامی به عربستان سعودی را تحریم کرد.

دو کشور دیگر اروپایی فرانسه و بریتانیا در باره اجرای این تحریم با آلمان توافق ندارند و به فروش سلاح به عربستان ادامه می‌دهند.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه فراخوان تحریم تسلیحاتی عربستان را "عوام‌فریبی محض" خواند و گفت که فروش تجهیزات نظامی به این کشور "هیچ ربطی به موضوع خاشقجی ندارد".

عدم تفاهم کارشناسان

مارسل دیکوف، کارشناس بنیاد علوم و سیاست (SWP) برلین، در مخالفت با سیاست فرانسه برای ادامه صدور تسلیحات نظامی به عربستان و عدم توجه به مقررات اروپایی در این باره گفت: «دستورالعمل مشترک در این باره بسیار روشن است.»

دیکوف خاطر نشان کرد: «برای من درک تفسیری این گونه و تحویل تسلیحات نظامی به عربستان سعودی در شرایط فعلی بسیار دشوار است.»

الیزابت برو‌، از موسسه مطالعات دفاعی و امنیتی در بریتانیا، از "فرهنگ‌های کاملا متفاوت" در این باره سخن گفت. به گفته این کارشناس "آلمان به طور سنتی محدودیت‌های خود را اجرا می‌کند اما فرانسه آن را به گونه‌ای متفاوت می‌بیند و دولت فعلی این کشور در حمایت از تولیدکنندگان ابزار نظامی نقش فعالی را ایفا می‌کند".

تحریم تسلیحاتی آلمان علیه عربستان سعودی موجب نگرانی بریتانیا نیز شده است. نشریه "اشپیگل" در این باره به نقل قول جرمی هانت، وزیر امور خارجه بریتانیا اشاره کرده که تحریم آلمان علیه عربستان را "عمیقا نگران کننده" خوانده است.

وزیر امور خارجه بریتانیا گفته است که این تحریم‌ها باعث می‌شود در تحویل جنگنده‌های «یوروفایتر» مدل «تایفون» و سایر قطعات نظامی به عربستان وقفه ایجاد شود. قطعاتی از این تجهیزات در آلمان تولید می‌شوند که با وضع مقررات تحریم تسلیحاتی آلمان علیه عربستان تحویل آنها متوقف شده‌اند.

برنامه‌ریزی پروژه‌های بزرگ اروپایی

موضوع خروج احتمالی بریتانیا از اتحادیه اروپا پروژه‌های تسلیحاتی اروپایی را در وضعیت نامعلومی قرار داده است. سایر کشورهای اروپایی اما برنامه‌های عظیم تقویت صنایع اسلحه‌سازی خود را با تشکیل صندوق چند میلیاردی دفاعی مشترک پیش می‌برند.

آلمان و فرانسه در پروژه مشترکی جت‌های جنگی FCAS و همچنین تانک تولید می‌کنند. کشورهای اروپایی دیگر نیز پروژه‌های تولید پهپادهای نظامی را برنامه‌ریزی کرده‌اند.

به گفته الیزابت برو کنترل صادرات نظامی این کشورها می‌تواند در اجرای این پروژه‌ها وقفه ایجاد کند. مارسل دیکوف نیز بر این عقیده است که در آینده اختلاف‌نظر میان کشورهای اروپایی در این زمینه تشدید خواهد شد. به این دلیل این کارشناس نظامی بر "تشدید اجرای مقررات اروپایی" در زمینه صادرات نظامی تکیه می‌کند.

موضوع تحریم تسلیحاتی عربستان سعودی برای اسپانیا نیز مشکلاتی را فراهم کرده است. دولت سوسیالیست پدرو سانچز در ماه اکتبر گذشته (چهار ماه پیش) نسبت به خطر موج بیکاری جدید در این کشور در پی این تحریم‌‌ها هشدار داد.

به طور مشخص این موضوع در باره تحویل ۵ کشتی جنگی به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون یور به عربستان سعودی است. نخست وزیر اسپانیا "با وجود تاسف بسیار از قتل خاشقچی" می‌گوید که باید "از منافع اسپانیا و محل‌های کار در حوزه‌های استراتژیک کشور دفاع کرد".
وزیر اقتصاد فرانسه در گفتگو با نشریه دی ولت آلمان خواستار انعطاف برلین در زمینه صادرات سلاح به عربستان شد.

در حالی که آلمان پس از ماجرای قتل جمال خاشقجی در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول صادرات سلاح از جمله تسلیحات تولید مشترک با فرانسه را به این کشور ممنوع کرده است، پاریس تلاش می کند برای ادامه صادرات سلاح به عربستان رضایت آلمان را کسب کند. برونو لومر وزیر اقتصاد و دارایی فرانسه در گفتگو با نشریه آلمانی دی ولت از برلین خواست صادرات سلاح به کشورهای ثالث را بپذیرد. وی گفت: "اگر ما قادر به صادرات نباشیم، تولید تسلیحات با همکاری تقویت شده بین فرانسه و آلمان بی فایده است. اگر می خواهید رقابتی و کارآمد باشید، باید بتوانیم به کشورهای خارج از اروپا صادرات داشته باشیم."
وی افزود: "فرانسه شرایط بسیار سفت و سختی را در زمینه صادرات سلاح تحمیل می کند و آن را حفظ خواهد کرد. ما امیدواریم به توافقی با آلمان در این لحظات حساس دست یابیم."


در حال حاضر مقررات صادرات سلاح به کشورهای ثالث درآلمان بسیار محدود کننده تر از فرانسه است. این اختلاف نظر بین فرانسه و آلمان در حالی شکل گرفته است که دو کشور برای همکاری تنگاتنگ تر در آینده در زمینه توسعه و تولید تسلیحات به توافق رسیده اند. بر اساس معاهده جدید فرانسه و آلمان موسوم به معاهده اکس لا شاپل، رویکرد مشترک در زمینه صادرات تسلیحات پیش بینی شده است. لومر خواستار این شده است که آلمان آمادگی لازم برای سازش در این زمینه را داشته باشد.


وی افزود: "ما در دنیایی خشن از لحاظ اقتصادی و دفاعی زندگی می کنیم. همه باید در جریان باشند. زمانی که شما در دنیایی خشن زندگی می کنید، اولین وظیفه شما حفاظت از مردم است. اگر می خواهید از مردمتان حفاظت کنید آنها به دفاع، ارتش قدرتمند و از لحاظ اقتصادی به نوآوری های جدیدتر، سرمایه گذاری های بیشتر و حفاظت های بیشتر نیاز دارند. این دقیقا همان چیزی است که ما می خواهیم با آلمان و سایر کشورهای اروپایی ایجاد کنیم."


فرانسه و آلمان در حالی با هدف همگرایی بیشتر چندی پیش معاهده جدید دو کشور موسوم به اکس لا شاپل را امضا کردند که اکنون در دو مورد حیاتی برای اقتصادهای یکدیگر رو در روی هم قرار گرفته اند. فرانسه هم اکنون مانع از آغاز مذاکرات تجاری بین آمریکا و اتحادیه اروپاست و دونالد ترامپ تهدید کرده است که اگر این مذاکرات آغاز نشود و به نتیجه رضایت بخشی نرسد، بر واردات خودرو از اروپا مالیات گمرکی وضع خواهد کرد. وضع این مالیات برای آلمان که صادر کننده اصلی خودرو از اروپا به آمریکاست به شدت زیان بار خواهد بود.


آلمان نیز با بستن مسیر صادرات تسلیحات تولید مشترک خود از جمله از فرانسه به عربستان سعودی به شدت منافع فرانسه را با خطر مواجه کرده است. در حال حاضر، جنبش موسوم به جلیقه زردها و در پیش بودن انتخابات پارلمان اروپا اصلی ترین موانع در برابر دولت امانوئل ماکرون برای کوتاه آمدن در برابر آلمان و موافقت با آغاز مذاکرات تجاری بین اتحادیه اروپا و آلمان است زیرا فرانسه نگران است که با آغاز این مذاکرات، مخالفان تجارت آزاد با آمریکا در برابر وی قد علم کرده و علاوه بر تحمل شکست در انتخابات پارلمان اروپا که قرار است حدود سه ماه دیگر برگزار شود، بحران کنونی جلیقه زردها نیز گسترده تر شود.
به این ترتیب این احتمال وجود دارد که پس از انتخابات پارلمان اروپا و پایان اعتراضات جلیقه زردها، فرانسه با آغاز مذاکرات تجاری اروپا و آمریکا موافقت کند و در مقابل، آلمان نیز در برابر صادرات تسلیحات به عربستان سعودی کوتاه بیاید.

 

منبع: مطالعات اروپا

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته