دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/سازوکار نفتی ایران و کره جنوبی؛ نفت در برابر کالا

سازوکار نفتی ایران و کره جنوبی؛ نفت در برابر کالا

 یکشنبه, 11 آذر 1397    19:05    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال_سرویس اقتصاد سیاسی بین المللی/ ایران و کره جنوبی در تلاشند با راه اندازی یک ساز و کار ویژه امکان معامله نفتی میان دو کشور را پس از اعمال مجازات های اقتصادی واشنگتن بر ضد تهران فراهم کنند.

رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی با اعلام این نکته که تهران به دنبال راهی برای بی اثر کردن تحریم های نفتی آمریکا است، تصریح کرد که ساز و کاری برای بازگرداندن پول حاصل از صدور نفت به کره جنوبی در نظر گرفته شده که بر اساس آن ایران در ازای واردات کالا از کره جنوبی به این کشور نفت صادر می کند.

حسین تنهایی که روز شنبه با خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، مصاحبه کرده برای توضیح بیشتر در خصوص این راه کار ویژه یادآور شد: «بر اساس این ساز و کار، کالا توسط کره جنوبی به واردکنندگان عرضه و وجه آن از منابع حاصل از صادرات نفت کسر می شود و واردکنندگان نیز وجه کالاهای وارداتی را به دولت ایران پرداخت می کنند.»

حسین تنهایی افزوده است که برای این منظور بانک های مرکزی دو کشور یک صندوق مشترک ایجاد می کنند تا این مبادلۀ پایاپای را تسهیل سازند.

رئیس اتاق مشترک ایران و کره جنوبی پیشتر در جریان برگزاری سمینار مشترک فرصت های اقتصادی میان دو کشور، کره جنوبی را پس از چین و امارات، سومین شریک اقتصادی ایران معرفی و بر لزوم ایجاد تنوع در محصولات وارداتی و صادراتی میان دو کشور تاکید کرده بود.

در حال حاضر نفت و محصولات پتروشیمی تنها کالاهای صادراتی از ایران به کره جنوبی محسوب می شود حال آنکه عمده واردات کالا به ایران از این کشور را لوازم خانگی تشکیل می دهند.
ایران سال گذشته میلادی در مجموع هشت میلیارد دلار محصولات نفتی به کره جنوبی صادر کرده بود. این درحالیست که حجم صادرات به این کشور در نه ماه گذشته پس از مواجه شدن با کاهش بیش از چهار میلیارد دلاری به سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید.

از سوی دیگر سفیر کره جنوبی در تهران نیز پس از شرکت در همایشی در تهران گفته است که کشورش شریک تجاری خوبی برای ایران طی ده های گذشته بوده و تصمیم دارد این روابط را در آینده نیز ادامه دهد.

سفیر کره همچنین با اشاره به اینکه در کنار سود آوری بحث مسئولیت اجتماعی نیز در دنیای کنونی تجارت اهمیت زیادی پیدا کرده خاطرنشان کرد: «شرکت‌های کره‌ای زیادی هستند که علاقه‌مند به ادامه همکاری خود با ایران هستند لذا در دوره جدید فرصت‌های جدیدی را دنبال می‌کنیم تا به اهدافمان در زمینه مسئولیت اجتماعی دست یابیم.»

دولت آمریکا اوایل ماه نوامبر دور جدید تحریم ها بر ضد ایران را به اجرا گذاشت که عمده ترین بخش آن به صادرات نفت و مراودات مالی اختصاص داشت. بر اساس تصمیم کاخ سفید هشت کشور به طور موقت برای خرید محصولات نفتی ایران معافیت دریافت کرده اند که کره جنوبی یکی از آنهاست.
با این حال، کره جنوبی از متحدان آمریکا، واردات نفت از ایران را متوقف کرده است. در شش ماهه نخست سال جاری میلادی دولت سئول روزانه ٢۸۵ هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کرد. بعد از چین و امارات متحد عربی، کره جنوبی سومین شریک تجاری ایران به شمار می رود. اکنون مبادلات تجاری دو کشور از ۱٢ میلیارد دلار به ۵ میلیارد و۷۰۰ میلیون دلار کاهش یافته است.

 

منبع: فرانس24

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته