دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/ترامپ هم از قرارداد ترزا می برای برگزیت ناراضی است

ترامپ هم از قرارداد ترزا می برای برگزیت ناراضی است

 سه شنبه, 06 آذر 1397    13:22    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال-سرویس اقتصادسیاسی بین‌الملل/ دونالد ترامپ گفته توافقی که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، بر سر شرایط خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا امضا کرده می تواند توافق تجاری این کشور با آمریکا را به خطر اندازد.

رئیس جمهور آمریکا روشن نکرد که کدام جنبه این توافق مایه نگرانی اوست اما به خبرنگاران گفت به نظر می رسد توافق خروج بریتانیا (برگزیت) "توافق خیلی خوبی برای اتحادیه اروپا باشد."

دفتر نخست وزیر بریتانیا پافشاری کرد که توافق تازه "به روشنی" استقلال بریتانیا در زمینه سیاست تجاری را بیان می کند به طوری که این کشور در بستن موافقتنامه با سایر کشورها آزاد است.

توافق خانم می با اتحادیه اروپا با انتقاد شدید نمایندگان پارلمان این کشور در روز دوشنبه مواجه شد.

او گفت که این توافق به نفع مردم بریتانیاست چون کنترل قوانین، پول و مرزها را به این کشور بازمی گرداند. خانم می افزود که طرح در روز ۱۱ دسامبر در پارلمان به رای گذاشته خواهد شد.

ساعاتی بعد آقای ترامپ در محوطه کاخ سفید به خبرنگاران گفت: "باید با دقت بررسی کنیم که آیا بریتانیا اجازه تجارت دارد یا نه. چون الان اگر به این توافق نگاه کنید، شاید نتوانند با ما معامله کنند. و این چیز خوبی نیست. فکر نمی کنم قصدشان این بوده."

یک سخنگوی دفتر نخست وزیر بریتانیا در واکنش به اظهارات آقای ترامپ گفت که توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که یکشنبه امضا شد، به بریتانیا اجازه خواهد داد وارد موافقتنامه های دوجانبه از جمله با آمریکا شود.

او افزود: "ما از طریق گروه های مشترک کاری مشغول زمینه سازی برای توافقی بلندپروازانه با آمریکا بوده ایم. این گروه های کاری تاکنون پنج بار ملاقات کرده اند."

آقای ترامپ در جریان بازدید از بریتانیا در ماه ژوئیه گفته بود که یک توافق تجاری "بلندپروازانه میان دو کشور کاملا ممکن است."

آمریکا بزرگترین مقصد صادرات برای محصولات بریتانیایی است و حجم مبادلات تجاری دو کشور به میلیاردها پوند می رسد.

براساس توافقی که در بروکسل به دست آمد، بریتانیا حداقل تا پایان "دوره انتقالی" یعنی در دسامبر ۲۰۲۰ مجبور است براساس مقررات فعلی اتحادیه اروپا به تجارت با آمریکا ادامه دهد.

در جریان دوره انتقالی - که به کسب و کارها و سایرین اجازه می دهد خود را برای شروع مقررات مابعد برگزیت آماده کنند - بریتانیا خواهد توانست با آمریکا مذاکره کند و به توافق برسد.

با این حال مفاد چنین قراردادی تا اول ژانویه ۲۰۲۱ قابل اجرا نخواهد بود و حتی می تواند به تاخیر بیافتد.

منبع: بی‌بی‌سی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته