سه شنبه 6 فروردين 1398

Tuesday 26 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/بانک مرکزی ایران ممنوعیت استفاده از بیت‌کوین را ابلاغ کرد

بانک مرکزی ایران ممنوعیت استفاده از بیت‌کوین را ابلاغ کرد

 دوشنبه, 03 ارديبهشت 1397    14:18    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال_سرویس اقتصاد سیاسی بین المللی/ بانک مرکزی ایران به‌کارگیری بیت‌کوین و سایر ارزهای مجازی را در مراکز پولی و مالی کشور ممنوع کرد. دلیل این ممنوعیت از جمله قابلیت ارزهای مجازی برای "پولشویی و تأمین مالی تروریسم" اعلام شده است.
به گزارش اینترنشنال، بانک مرکزی ایران روز یکشنبه (۲ اردیبهشت/ ۲۲ آوریل) طی بخشنامه‌ای استفاده از بیت‌کوین و سایر ارزهای مجازی را در تمام مراکز پولی و مالی کشور ممنوع کرد.

شورای عالی مبارزه با پولشویی ایران نهم دی ماه سال گذشته (۱۳۹۶) در سی‌امین جلسه خود، به کارگیری ابزار بیت‌کوین و سایر ارزهای مجازی در همه مراکز پولی و مالی کشور را ممنوع اعلام کرده بود.

حوزه نظارت بانک مرکزی ایران اینک بر این اساس، "برای پیشگیری از وقوع جرائم از طریق ارزهای مجازی"، ممنوعیت استفاده از بیت‌کوین و سایر ارزهای مجازی را به بانک‌ها، مؤسسات اعتباری و صرافی‌ها ابلاغ کرده است.

دلیل این ممنوعیت قابلیت ارزهای مجازی برای تبدیل شدن به "ابزاری برای پولشویی و تأمین مالی تروریسم و به طور کل، جابه‌جایی منابع پولی مجرمان" اعلام شده است.

پلیس سایبری ایران (فتا) پیش‌تر بیت‌کوین را پولی ناسالم عنوان کرده بود که از آن در مواردی چون قاچاق انسان، سلاح و مواد مخدر استفاده می‌شود. ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی نیز دی‌ماه گذشته، هم‌زمان با رشد ارزش بیت‌کوین، نسبت به خرید و فروش این ارز دیجیتالی هشدار داده بود.

بیت‌کوین پول سایبری است که خارج از مدار کنترل بانک‌های مرکزی و سیستم بانکی بین‌المللی است.
منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته