دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/تنش تجاری جدید امریکا و چین: تحریم بزرگترین فروشندۀ تلفن هوشمند در امریکا

تنش تجاری جدید امریکا و چین: تحریم بزرگترین فروشندۀ تلفن هوشمند در امریکا

 دوشنبه, 27 فروردين 1397    22:21    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال-سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل/ واشنگتن یک شرکت چینی پیشرو در عرصه مخابرات را به خاطر دور زدن تحریم‌های آمریکا و ارسال کالاهای آمریکایی به ایران مجازات کرد. شرکت‌های آمریکایی از معامله با ZTE برای مدت هفت سال منع شده‌اند.

وزارت بازرگانی آمریکا در اقدامی جدید شرکت‌های آمریکایی را به مدت هفت سال از فروش قطعات به شرکت چندملیتی چینی "زدتی‌یی" ZTE منع کرد که شرکتی پیشرو در عرصه تجهیزات مخابراتی است.

به گزارش رویترز، این اقدام تنبیهی بدین دلیل صورت می‌گیرد که آمریکا معتقد است شرکت چینی مواردی از یک تحریم را نقض کرده است.

شرکت ZTE که رکورددار فروش تلفن همراه هوشمند در آمریکا است در دادگاهی فدرال در سال ۲۰۱۷ در تگزاس قبول کرد که به منظور دور ‌زدن تحریم‌های آمریکا دست به تبانی زده است. این شرکت کالاها و فناوری‌های آمریکایی را به ایران فرستاده است.

"زدتی‌یی" ۸۹۰ میلیون دلار جریمه و خسارت پرداخت کرده است و ممکن است مجبور به پرداخت جریمه دیگری نیز بشود که معادل ۳۰۰ میلیون دلار آمریکا است.

مقامات عالی‌رتبه وزارت بازرگانی آمریکا به رویترز گفتند که طبق تعهدی، این شرکت چینی قول داده است چهار کارمند ارشد خود را اخراج کند و علیه ۳۵ کارمند دیگر اقدام‌های تنبیهی اعمال کند.

به نظر می‌رسد تحریم معامله با شرکت ZTE، به تنشی که بین چین و آمریکا بر سر تجارت وجود دارد، بیش از پیش بیفزاید. پس از اینکه آمریکا در سال ۲۰۱۶ محدودیت‌های صادراتی علیه این شرکت اعمال کرد، وزارت امور خارجه و وزارت بازرگانی چین از این اقدام انتقاد کردند.

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته