دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/آیا سقوط همزمان ارزش ریال ایران، لیر ترکیه و روبل روسیه اتفاقی است؟

آیا سقوط همزمان ارزش ریال ایران، لیر ترکیه و روبل روسیه اتفاقی است؟

 چهارشنبه, 22 فروردين 1397    22:10    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال_سرویس اقتصاد سیاسی بین المللی/ درست پس از نشست سران 3 کشور ترکیه، ایران و روسیه در آنکارا ارزش پول هر 3 کشور در سراشیبی سقوط قرار گرفت. در نخستین نشست سه جانبه سران 3 کشور در سوچی روسیه نیز این اتفاق افتاده بود.

به گزارش اینترنشنال به نقل از عصر ایران، در حالی که روسای جمهوری 3 کشور ایران، ترکیه و روسیه روز 4 آوریل در آنکارا گردهم آمدند تا درباره آینده سوریه به بحث و گفت‌و‌گو بنشینند، ارزش پول ملی هر 3 کشور پس از این نشست رو به نزول رفت و این شائبه را تقویت کرد که آیا یک جنگ اقتصادی علیه هر 3 کشور در حال اجراست؟

نزول همزمان ارزش پول ملی 3 کشور ایران، روسیه و ترکیه مورد توجه ناظران قرار دارد.

امروز – چهارشنبه- ارزش لیر ترکیه بار دیگر در افتی تاریخی به حدود 4.14 لیر در برابر هر دلار آمریکا رسید که پایین‌ترین رقم از زمان حذف 6 صفر از لیر ترکیه بوده است.

وب سایت "خبرترک" با انتشار گزارشی در این باره نوشت: درست پس از دیدار روسای جمهوری سه کشور ترکیه، روسیه و ایران در آنکارا در قالب دومین نشست سه جانبه سران سه کشوردرباره سوریه، ارزش پول ملی هر 3 کشور شاهد نزول بوده است.

به نوشته این گزارش: لیر ترکیه به افت تاریخی 4.13 واحد در برابر هر دلار آمریکا رسید، روبل روسی نیز حدود 10 درصد از ارزش خود را از دست داد و ریال ایران با بیشترین نزول، 11.2 درصد افت ارزش یافت. پس از نشست سه جانبه سوچی در نوامبر سال 2017 نیز ارزش پول هر 3 کشور شاهد نزولی همزمان بود.

به نوشته این گزارش سقوط ارزش ریال ایران بیش از دو ارز دیگر بوده به نحوی که دولت ایران مجبور شد به صورت دستوری با تعیین نرخ 42 هزار ریال برای هر ریال آن را تثبیت و تحت کنترل بگیرد.

روبل روسی نیز پس از نشست اخیر آنکارا نزدیک به 10 درصد افت کرده به نحوی که از نرخ 57.4 برای هر دلار در پیش از نشست آنکارا، دیروز – سه شنبه- در بازار مسکو به نرخ 63.09 رسید.

بر اساس این گزارش همین اتفاق درست پس از نخستین نشست سه جانبه سران روسیه، ترکیه و ایران در نوامبر 2017 در سوچی روسیه نیز روی داد. همزمانی این نزول در دو نشست سه جانبه سران 3 کشور درباره بحران سوریه شائبه اتفاقی نبودن را به پیش می کشد.

آیا این 3 کشور که در سال گذشته مواضع خود را درباره بحران سوریه به یکدیگر نزدیک کرده و در برابر قدرت‌های غربی – آمریکا و اروپا و اسراییل – و نیز برخی کشورهای عربی منطقه – عربستان و امارات- جبهه‌گیری کرده اند مواجه با یک جنگ اقتصادی شده اند!
منبع: عصر ایران

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته