دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/ایران توسعه دو میدان نفتی خود را به یک شرکت روسی واگذار کرد

ایران توسعه دو میدان نفتی خود را به یک شرکت روسی واگذار کرد

 پنج شنبه, 24 اسفند 1396    10:44    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال_سرویس اقتصاد سیاسی بین المللی/ 10 ماه پس از رسمی شدن قرارداد شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه، جمهوری اسلامی سرانجام دومین قرارداد از نسل جدید قراردادهایش را نهایی کرد.

به گزارش اینترنشنال به نقل از دویچه وله، قرارداد شرکت ملی نفت ایران و شرکت روسی زاروپژنفت، روز ۲۳ اسفند و با حضور وزیر نفت جمهوری اسلامی امضا شد. این در حالی است که تفاهم‌نامه مربوط به این همکاری در تیرماه سال ۱۳۹۵ بین این دو شرکت امضا شده بود.

قرارداد نفتی با شرکت روسی یاد شده از نمونه همان قراردادی است که شرکت ملی نفت ایران با شرکت نفت فرانسوی توتال و با هدف توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی منعقد کرده بود.

این قراردادها که به قراردادهای IPC (قراردادهای نفتی ایران) شهرت یافته‌اند با هدف جذب سرمایه، تکنولوژی و دانش کارشناسانه خارجی به منظور گسترش بهره‌برداری از حوزه‌های نفت و گاز ایران پیش بینی شده‌اند.

بر اساس این قرارداد ۷۴۱ میلیون دلاری ، توسعه دو میدان نفتی آبان و پایدار غرب به شرکت روسی « زاروبژنفت» واگذار شد. هدف از این قرارداد توسعه میدان‌های "آبان" و "پایدار غرب" و دستیابی به تولید روزانه حداکثر ۴۸ هزار بشکه در روز و تولید حدود ۶۷ میلیون بشکه طی ۱۰ سال آینده است. این قرارداد ده ساله است و می‌تواند پس از آن به مدت ده سال دیگر نیز تمدید شود.


میدان آبان از حدود هشت سال پیش و میدان پایدار غرب از ۲۳ سال پیش در حال تولید نفت هستند. میدان "آبان" در جنوب غربی شهرستان دهلران واقع است و میدان "پایدار غرب" نیز در شمال غربی اهواز.
هزینه‌های افزایش کارآیی تولیدی دو میدان نفتی "آبان" و "پایدار غرب" حدود ۶۷۵ میلیون دلار برآورد شده است. افزون بر آن ۶۸ میلیون دلار نیز برای تامین هزینه‌های غیرمستقیم این پروژه پیش بینی شده است. بخشی از این پول صرف تعمیر پمپ‌ها و جایگزین کردن پمپ‌های فرسوده خواهد شد.

تولید کنونی نفت این دو میدان ۳۶ هزار بشکه در روز اعلام شده است و کل ذخایر درجای این دو میدان نیز حدود یک میلیارد بشکه است.


۸۰ درصد سهم روسیه

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی ایلنا، سهم مشارکت شرکت روسی زاروپژنفت از این قرارداد ۸۰ درصد است و سهم شرکت ملی نفت ایران و دنا انرژی ۲۰ درصد تعیین شده است.

علی کادر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفته است که در روزهای آینده یک قرارداد نفتی دیگر نهایی خواهد شد. او جزئیات بیشتری درباره نام شرکت طرف قرارداد اعلام نکرده است. با این حال روزنامه دولتی ایران احتمال داد دیگر قرادادهای نفتی نیز با شرکت‌های روسی امضاء شود.

نگرانی از مجازات‌های آمریکا که در ارتباط با تحریم‌های اقتصادی ایران وضع شده‌اند، باعث شده که بسیاری از شرکت‌های غربی از سرمایه‌گذاری و فعالیت در صنایع نفت و گاز ایران خودداری کنند. همین موضوع باعث افزایش همکاری‌های اقتصادی ایران و روسیه شده است.
به غیر از زاروبژنفت، شرکت‌های دیگر روسی مانند گازپروم، لوک اویل و تات نفت برای مطالعه چند میدان نفتی با ایران تفاهمنامه امضا کرده‌اند، اما هنوز قراردادی میان طرفین به امضاء نرسیده است.

بر اساس مدل جدید قراردادهای نفتی ایران، بایستی شرکت‌های خارجی در مناقصه‌ها شرکت کرده و پس از برنده شدن، پروژه را دست بگیرند، اما در دو قراردادی که با شرکت توتال و زاروبژنفت امضاء شده است، به خاطر عدم تمایل شرکت‌های دیگر در توسعه این پروژه‌ها، قراردادها با ترک تشریفات مناقصه امضاء شد، چرا که عملا رقابتی میان شرکت‌ها برای تصاحب پروژه‌ها وجود ندارد.


ایران پس از لغو بخشی از تحریم‌ها جذب سرمایه‌گذار خارجی برای صنعت نفت و گاز را به عنوان یک برنامه محوری در دستور کار قرار داد اما تهدیدهای دونالد ترامپ مبنی بر خروج از توافق هسته‌ای مانع حضور شرکت‌های نفتی بزرگ در ایران شده است. این موضوع که از دید مدیرعامل شرکت «زاروبژ نفت» پنهان نماند. او پس از امضاء قرارداد با شرکت ملی نفت ایران گفت: «ما از تحریم‌های امریکا هراسی نداریم. امروز هیچ کس مزاحم همکاری ما با ایران نیست، حتی امریکا.»


منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته