جمعه 28 دي 1397

Friday 18 January 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/ارتقا رتبه اعتباری ایران در زمینه ریسک سیاسی اقتصادی

ارتقا رتبه اعتباری ایران در زمینه ریسک سیاسی اقتصادی

 شنبه, 07 بهمن 1396    08:15    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال ـ سرویس اقتصاد سیاسی بین‌الملل/ براساس تصمیم اعلام رسمی کمیته مسول رتبه بندی ریسک کشورهای دنیا در OECD ,  رتبه اعتباری کشورمان از ۶ به ۵ ارتقا پیدا کرد.

قابل ذکر است که حدود ۱۰ سال رتبه اعتباری یا ریسک کشوری ایران ۷، یعنی پایین ترین درجه بود که از ۲ سال قبل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران با همکاری وزارت امور خارجه، صندوق ضمانت صادرات اقداماتی را برای مذاکره و بهبود رتبه اعتباری آغاز نمود که نهایتا علیرغم مخالفت معدودی از کشورهای عضو، رتبه ایران در سال ۲۰۱۷ از ۷ به ۶ ارتقا یافت .

از سال ۲۰۱۷ مجددا رایزنی‌ها توسط سازمان سرمایه گذاری در وزارت امور اقتصادی و دارایی و همکاری صندوق و بویژه وزارت امورخارجه ( سفارت کشورمان در اتریش) از سرگرفته شد و پس از انجام مذاکرات لازم و تشریح دستاوردهای اقتصادی و بویژه موفقیت‌های حاصله در انجام توافقهای مالی با کشورهای مختلف دنیا که خود حاکی از کاهش ریسکهای سیاسی و اقتصادی کشور میباشد ، نهایتا سازمان موضوع را مجددا مورد بحث قرار داد .

کاهش رتبه ریسک ایران در کاهش هزینه های تامین سرمایه از نظر مالی معمولا تا حدود ۱۰درصد و از نظر جلب سرمایه گذاران خارجی و اساسا بهبود اعتبار کشور در محافل مالی و بین المللی بسیا موثر می‌باشد.
گفتنی است که در جه بندی رتبه ها در OECD ار ۱ الی ۷ میباشد و ایران در بهترین حالت در دهه هشتاد به رتبه ۴ دست یافته بود.
بدیهی است که تصمیمات متخذه در آن سازمان تحت تاثیر عوامل سیاسی و بویژه فشار آمریکاییها نیز میباشد و علیرغم آن ، سازمان مذکور رتبه ایران را بهبود بخشید. این در حالیست که انتظار میرود این رتبه در آینده نزدیک به وضع بهتری ارتقا یابد .

منبع: روزنامه اقتصاد برتر

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته