دوشنبه 19 آذر 1397

Monday 10 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/ترکیه و روسیه قرارداد اس400 را امضاء کردند

ترکیه و روسیه قرارداد اس400 را امضاء کردند

 جمعه, 08 دی 1396    22:56    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اختصاصی اینترنشنال-سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل / مقامات ترکیه امروز جمعه گفتند که روسیه وترکیه توافق نامه ای را برای خرید موشک های زمین به هوا اس400 از مسکو امضاء کرده اند. این توافق نامه در راستای تقویت همکاری نظامی دوطرف منعقد گردیده است.
به گزارش اینترنشنال به نقل از رویترز، در توافق نامه اس 400 که گفته می شود بیش از یک سال روی آن کار شده و ارزش آن بالغ بر 2 میلیارد دلار باشد، باعث نگرانی غرب شده است زیرا این سیستم را نمی توان به به تجهیزات ناتو متصل کرد.
در سیستم دفاع جمعی ناتو، متحدان تمام ناوها،هواپیماها، و تجهیزات نظامی خود را باهم متصل می کنند تا با یکدیگر جهت دفاع از خود همکاری کنند.در این سیستم فرماندهی مشترک نیز در اتحادیه باهم تقسیم می شود.
این توافق آخرین حرکت جدی ترکیه برای افزایش توانایی دفاعی خود در مقابل تهدیدات کردهای سوریه، افراط گرایان و گروه های جهادی به شمار می آید.
در بیانیه ای که وزرات دفاع ترکیه در اواخر روز جمعه منتشر کرد آمده است که روسیه مرحله اول تحویل سامانه اس400 را در چهار ماهه اول سال 2020 به آنکارا تحویل خواهد داد.
روز چهارشنبه، سرگئی چموزوف، رئیس شرکت روسی Rostec، به روزنامه "کومرسانت" گفت که روسیه تحت این معامله، چهار سامانه S-400 را به ترکیه عرضه خواهد کرد.

با این حال، وزارت دفاع ترکیه گفت که ترکیه در این توافق نامه 2 سامانه S-400 را از روسیه خریداری می کند، یکی از آنها اختیاری است. وی همچنین افزود که این سیستم ها به جای مشاوران روسی، به طور مستقل از پرسنل ترکیه استفاده خواهند کرد.
او گفت نیروهای مسلح ترکیه کنترل کامل بر این مجموعه خواهند داشت . همچنین در این توافقنامه امضا شده بندهایی است که شامل مقررات همکاری برای دستاوردهای تکنولوژیکی و توسعه مشترک است.
لازم به ذکر است که این معامله خرید ترکیه مورد تایید ناتو که از حضور نظامی روسیه در خاورمیانه نگران است نیست. همچنین این سیستم با مقرارات ناتو سازگاری ندارد.
مقامات ناتو به ترکیه درباره پیامدهای نامشخص خرید S-400 هشدار داده اند اما رئیس جمهور ترکیه، اردوغان، گفت که روابط با ناتو همچنان قوی باقی خواهد ماند.
چموزوف گفت که انتظار می رود مسکو اولین مرحله این سامانه را در ماه مارس سال 2020 به آنکارا تحویل دهد و ترکیه اولین کشور عضو ناتو است که به این سیستم موشکی پیشرفته S-400 دسترسی پیدا می کند.
همچنین گفته می شود که ترکیه منابع مالی برای خرید این سامانه را از روسیه به صورت وام تهیه خواهد کرد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته