دوشنبه 19 آذر 1397

Monday 10 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/تلاش بغداد براي انتقال نفت كركوك به تركيه

تلاش بغداد براي انتقال نفت كركوك به تركيه

 دوشنبه, 04 دی 1396    22:43    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اینترنشنال سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل/پس از تصرف منطقه نفت‌خیز کرکوک از سوی ارتش عراق، حالا بغداد اعلام کرده که قصد احداث یک خط لوله جدید برای انتقال نفت این منطقه به ترکیه را دارد. این خط لوله ۳۵۰ کیلومتر طول داشته و تا ترکیه امتداد دارد.
به گزارش اینترنشنال به نقل از دویچه وله، همه‌پرسی استقلال کردستان از دولت مرکزی عراق، تا کنون چندین پس‌لرزه ‌برای اقلیم کردستان داشته است. پس از انجام این رفراندوم ارتش عراق به استان نفت‌خیز کرکوک حمله کرد و این منطقه را از تصرف نیروهای کردستان درآورد.
حالا با گذشت چند ماه دولت مرکزی عراق اعلام کرده که می‌خواهد خط لوله انتقال نفت از کرکوک به ترکیه احداث کند. این خط لوله جدید ظرفیت انتقال روزانه بیش از یک میلیون بشکه نفت را دارد و در مسیر همان خط لوله‌ای است که در دهه ۱۹۸۰ ساخته شد. این خط لوله در اثر حمله نیروهای داعش آسیب دید.
عملیات احداث این خط لوله برای شرکت‌های داخلی و بین‌المللی به مناقصه گذاشته شده است. پیشنهادات این شرکت‌ها بایستی ظرف یک ماه فرستاده شوند.
ین خط لوله از شهر بیجی در استان صلاح‌الدین شروع شده و تا شهر فیش‌خابور در مرز عراق و ترکیه امتداد خواهد داشت. از اینجا به بعد خط لوله‌ای که از قبل وجود داشته نفت عراق را به بندر جیحان ترکیه می‌رساند. از میدان نفتی کرکوک تا شهر بیجی یک خط لوله دست‌نخورده به طول ۹۰ کیلومتر کار انتقال نفت را انجام می‌دهد.
کردهای شمال عراق در ۲۵ سپتامبر طی یک همه‌پرسی با اکثریت قاطع به استقلال کردستان از عراق رأی دادند. پس از آن ارتش عراق حمله‌ای را به استان کرکوک آغاز کرد. این استان اگرچه اکثریت ساکنان ان کرد هستند اما رسما جزو اقلیم کردستان نیست. چند هفته پس از تسلط داعش به این منطقه، پیشمرگه‌های کرد آنجا را از دست داعش آزاد کرده و از آن پس عملا به قلمرو کردها تبدیل شده بود.
با از دست دادن کرکوک وضعیت اقتصادی اقلیم کردستان که به خاطر کاهش قیمت نفت از سال ۲۰۱۴ تضعیف شده بود، به شدت نابسامان شد. این در حالی بود که دولت مرکزی عراق حریم هوایی اقلیم کردستان نیز را بست و شرکت‌های اقتصادی بسیاری در این منطقه به همین دلیل تعطیل شدند.
پس از این تحولات، موج نارضایتی در اقلیم کردستان بالا گرفت. در هفته جاری، تظاهرکنندگان خشمگین در شهرهای رانیه، کِفری و حلبچه به خیابان‌ها آمدند. در شهر کوی‌سنجاق، در جنوب غرب رانیه، تظاهرکنندگان به دفتر شهردار حمله کرده و آنجا را به آتش کشیدند. همچنین دفاتر پنج حزب بزرگ کردستان نیز مورد حمله تظاهرکنندگان قرار گرفت.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته