شنبه 3 فروردين 1398

Saturday 23 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/اقتصاد سیاسی بین المللی/رویداد ها/آغاز ترانزیت هند به افغانستان از مسیر بندر چابهار

آغاز ترانزیت هند به افغانستان از مسیر بندر چابهار

 سه شنبه, 09 آبان 1396    11:31    سرویس اقتصاد سیاسی بین الملل

اختصاصی اینترنشنال-سرویس اقتصاد سیاسی/ هند روز یکشنبه برای نخستین بار، یک محمولۀ گندم را از مسیر ایران به افغانستان صادر کرد و به این ترتیب، رقیب خود پاکستان را که مشکلات زیادی برای روابط میان هند و افغانستان به وجود آورده بود، از سر راه خود برداشت.
به گزارش اینترنشنال به نقل از داون پاکستان، این محموله که به عنوان یک هدیه از طرف دولت هند به افغانستان فرستاده شده است، از بندر غربیِ کاندلای هند به چابهار منتقل و از آنجا به وسیلۀ کامیون به افغانستان انتقال داده شد. این مسیر دریایی در کنار مسیر هوایی که در تابستان امسال گشایش یافت، دو مسیر دسترسی کمابیش مطمئن، هرچند شاید نه به ارزانیِ مسیر پاکستان، برای روابط تجاری میان هند و افغانستان فراهم می‌کند. در حال حاضر پاکستان به علت مسائلی که با هند و افغانستان دارد، مانع از انتقال کالا از طریق سرزمین خود می‌شود.
پیش از این دونالد ترامپ نیز در استراتژی جدید خود در افغانستان از هند درخواست کرده بود مشارکت بیشتری در توسعۀ افغانستان داشته باشد. وزیر خارجۀ هند، در گفتگویی اعلام کرد این انتفال نشان دهندۀ همگراییِ هند، افغانستان و ایران است و از نیت این کشورها برای توسعۀ یک مسیر مطمئن برای بازرگانی در سرتاسر منطقه حکایت دارد.
سه کشور ایران، هند و افغانستان بهار سال گذشته توافق‌نامۀ مشترکی را امضا کردند که بر اساس آن هند متعهد می‌شد مبلغ 500 میلیون دلار در توسعۀ بندر چابهار و مسیرهای ریلی و جاده‌ای مرتبط با آن سرمایه‌گذاری کند و در عوض ایران برای مدت مشخصی این بندر را برای ترانزیت کالا به افغانستان، به هند اجاره دهد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته