پنجشنبه 2 اسفند 1397

Thursday 21 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /شکست داعش، شکست اروپا است

شکست داعش، شکست اروپا است

  • مخرب اروپا در تدوین قدرت نرم و بهره برداری در فروش تسلیحات و اخراج و گسیل افراط گرایان بومی اروپا به خاورمیانه و در عین حال ترفیع وجهه و ربودن بازار اقتصادی/تجاری شرم آور و از نقطه نظر خودشان قابل تحسین است.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  شنبه, 18 شهریور 1396    17:17    سرویس قدرت های بزرگ

سید حسام الدین هانی*

اختصاصی اینترنشنال- سرویس قدرت های بزرگ/ اسناد موثق زیادی وجود دارند که بیانگر طراحی حمله نظامی به عراق توسط انگلیس و اسراییل و سوء استفاده ابزاری از امریکا به عنوان قدرت سخت و صرفاً در تأمین هزینه نظامی بوده است. فرانسه و ایتالیا به لیبی حمله کردند. اولین کشوری که به سوریه حمله نظامی کرد، فرانسه بود. اوباما، رئیس جمهور وقت امریکا متهم به عدم مشارکت در حمله به سوریه توسط اروپا شد و اجباراً و با اکراه سیاست «مدیریت از دور» را اتخاذ کرد.

این‌ها مثال‌های بارز شیطنت اروپا در خاورمیانه است. اکثریت نیروهای داعش از کشورهای اروپایی هستند. دولت‌های اروپایی تسهیل کننده عزیمت شهروندان مسلمان سرخورده خود به منطقه شدند. امریکا هیچگاه به تنهایی در هیچ جنگی در خاورمیانه شرکت نکرده و اروپا با تهییج افکار عمومی، تحریک کننده اصلی در تدوین سیاست‌های امریکا در منطقه خارومیانه است. سیاست ضد ونقیض دولت امریکا در مورد سوریه و ماندن و نماندن در افغانستان بیانگر خط دهی اروپا است.

سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس بعضاً به صورت انفرادی و یا مشترک و اکثراً پشت نقاب «اتحادیه اروپایی» در ضربه زدن به کشورهای اسلامی خاورمیانه گوی سبقت از امریکا ربوده‌اند. ماکرون، رئیس جمهور فرانسه چندی پیش در کنفرانس سفرای فرانسه گفت: «جنگ با تروریسم اولویت سیاست خارجی فرانسه است». الکس لانتیر ، محقق سیاسی معتقد است اظهارات رئیس جمهور فرانسه نه تنها دروغ است بلکه فرانسه با کمک متحدین و ناتو به لیبی و سوریه حمله کرد. به بهانه مقابله با تروریسم در واقع زمینه تجاوز به سرزمین‌های اسلامی و اسلام هراسی را مهیا کردند. ماکرون از سفرای فرانسه خواست به هر قیمتی شده وجهه فرانسه در خارج را ترفیع و صادرات در منطقه جنگ زده را افزایش دهند.

شکست داعش قطعاً شکست غرب و رژیم اشغالگر در مقابل کشورهای اسلامی منطقه است. اما نقش مخرب اروپا در تدوین قدرت نرم و بهره برداری در فروش تسلیحات و اخراج و گسیل افراط گرایان بومی اروپا به خاورمیانه و در عین حال ترفیع وجهه و ربودن بازار اقتصادی/تجاری شرم آور و از نقطه نظر خودشان قابل تحسین است. اروپا هم از توبره می‌خورد، هم از آخور. هم متحد نظامی امریکا است و هم بازار کشورهای حادثه دیده در خاورمیانه را در دست دارد. یکی به نعل، یکی به میخ میزند. مقامات متعدد اروپایی با اظهارات متناقص «باشد» و «نباشد» رهبران و «تغییر رژیم» و «ماندن رژیم»، ابایی از حمله نظامی در کنار امریکا ندارند و همزمان در دلداری دادن به مقامات کشورهای حادثه دیده خاورمیانه در مخالفت با سیاست خاورمیانه‌ای امریکا نطق پراکنی می‌کنند. آیا وقت آن نرسیده تا در مورد نقش مخرب اروپا در خارومیانه تحقیق و تأمل و تعمق و بازنگری شود؟

* کارشناس امور اروپا

 

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته