دوشنبه 2 مهر 1397

Monday 24 September 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /حمله سایبری: متهم اصلی در تصادف‌‌های ناوگان جنگی آمریکا

حمله سایبری: متهم اصلی در تصادف‌‌های ناوگان جنگی آمریکا

  • تصادف دو ناو جنگی طی سال جاری حکایت از جاسوسی سایبری دارد و یکی از کارشناسان در این خصوص اظهار نگرانی کرده و نیروی دریایی ایالات متحده نیز پس از این تصادف در روز دوشنبه تحقیقاتی را در ناوگان هفتم واقع در اقیانوس آرام ترتیب داده است.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  سه شنبه, 31 مرداد 1396    22:54    سرویس قدرت های بزرگ

اعظم شکوهی

اختصاصی اینترنشنال- سرویس قدرت‌های بزرگ/ روز گذشته ناو جنگی مک کین از ناوهای ناوگان هفتم نیروی دریایی ایالات متحده در تنگه مالاکا سنگاپور با یک تانکر نفت کش به نام آلینک ام سی برخورد کرد که در این برخورد خساراتی به ناو جنگی وارد شد و تعدادی از خدمه این ناو زخمی و تعدادی نیز مفقود شدند. هر چند این ناو جنگی هنوز در حال حرکت است اما برخی کارشناسان این اتفاق را ناشی از حمله سایبری به سیستم های ناوبری این کشتی جنگی دانسته اند، به طوری که سایت خبری «نیوز دات کام» در بخش تکنولوژی خود در گزارشی با عنوان «آیا تصادف ناو جنگی مک‌کین به هک شدن مرتبط است؟» به این مساله پرداخت.

در این گزارش آمده است که تصادف دو ناو جنگی طی سال جاری حکایت از جاسوسی سایبری دارد و یکی از کارشناسان در این خصوص اظهار نگرانی کرده و نیروی دریایی ایالات متحده نیز پس از این تصادف در روز دوشنبه تحقیقاتی را در ناوگان هفتم واقع در اقیانوس آرام ترتیب داده است.

حادثه مذکور حفره بزرگی در بدنه ناو ایجاد کرده و باعث زخمی شدن 5 ملوان و مفقود شدن 10 ملوان دیگر شده است. همانطور که گفته شد این دومین تصادف ناوهای جنگی امریکا طی دو ماه گذشته می باشد که فقط ناوگان هفتم با آن درگیر بوده است. در تصادف ماه ژوئن ناو جنگی فیتزجرالد با یک کشتی باری فیلیپینی در نزدیکی آبهای ژاپن، 7 ملوان کشته شدند.

وزیر دفاع ایالات متحده جیم ماتیس توقف عملیات ناوگان هفتم را اعلام کرده تا بتوانند بررسی عمیق تری نسبت به عملکرد ناوها از جمله در مورد پرسنل، ناوبری، توانایی ها، تاسیسات، تجهیزات، سطح آموزش جنگی، مهمات، گواهینامه ها و نحوه کار ملوانان با همکاران خود داشته باشند.

پس از این اقدام دریاسالار جان ریچاردسون در توییتر خود نوشت که احتمالا پای جاسوسی یا نفوذ سایبری در میان است اگرچه هنوز هیچ نشانه ای در این خصوص وجود ندارد اما این بازرسی همه احتمالات را در نظر می گیرد.

ایتای گلیک بنیان گذار شرکت امنیت سایبر ویترو گفته وقتی اخبار حادثه دیروز را شنیده برای شرکت در بررسی احتمال وقوع حمله سایبر ابراز علاقه نموده است و به سایت خبری نیوز دات کام خاطرنشان کرده که فکر نمی کند که این تصادف اتفاقی بوده باشد و اضافه کرده است: هر دو ناو جنگی مک کین و فیتز جرالد متعلق به ناوگان هفتم بودند و ارتباطی بین این دو اتفاق وجود دارد و ممکن است با هم مرتبط باشند.

گلیک پیش از این به مدت هفت سال در واحد جنگ سایبر سرویس اطلاعاتی اسرائیل کار می کرده و معتقد است کشورهایی مانند چین و روسیه توانایی اجرای یک حمله علیه ناوهای جنگی ایالات متحده را دارند و شاید چین از توانایی های خود برای این اتفاق استفاده کرده است.

وی معتقد است که آنچه که یک ناو جنگی می تواند با آن روبرو شود شامل دو بخش است یا حمله به سیستم جی پی اس ناو و در نتیجه تاثیر بر ناوبری آن صورت می گیرد و یا یک بدافزار به شبکه های کامپیوتری ناو حمله کرده و اطلاعات نادرستی که ممکن است منجر به ندیدن تانکر در سیستم ها شود را ارائه می دهد هرچند برخی این امر را بعید می دانند زیرا معتقدند سیگنال های ارسالی باید به اندازه کافی وسیع باشند تا بتوانند یک ناوگروه یا حتی صدها کشتی در منطقه را تحت تاثیر قرار دهند.

گلیک اشاره کرد که از پیش مدارکی در خصوص چنین تکنولوزی وجود دارد که در دریای سیاه نزدیک روسیه صورت گرفته و به اعتقاد کارشناسان به طور بالقوه می تواند یک هدف را جدا و انتخاب کند. البته از پیش در خصوص حفاظت سایبر اتومبیل ها و خودروهای خودران علاقه هایی وجود دارد و می توانیم از طریق آنها دریابیم که آیا راهی برای کنترل کشتی ها و هواپیماها وجود دارد یا خیر.

وقتی کنترل کشتی یا ناوبری آن با کامپیوتر انجام می شود خطر بزرگ حمله سایبر به آن وجود دارد. در حالی که تحقیقات در مورد تصادف ناو جنگی فیتز جرالد کامل نشده است نیروی دریایی وقتی از ضعف در کشتیرانی و نگهبانی ناکامل باخبر شد این اتفاق را ناشی از خطای انسانی اعلام کرد و در نتیجه کاپیتان کشتی از خدمت معلق شد و ملوانان مجازات شدند.

گلیک اما یادآور می شود: احتمالا ناو جنگی از آمادگی بالایی برخوردار بوده اما بیشتر از اینکه به چشم انسان برای نگهبانی تکیه کنند از کامپیوتر برای ناوبری استفاده کرده اند. علاوه بر این که سرزنش یک نفر اغلب راحت تر از در نظر گرفتن احتمالات حمله سایبر است. به اعتقاد گلیک آخرین مورد تصادف یعنی تصادف ناو مک کین احتمال جاسوسی سایبر را تقویت می کند و قطعا یک حمله سایبر بوده است زیرا این اولین تصادف نیست.

دریاسالار ریچاردسون افسر فرمانده عملیات دریایی گفته است: بررسی جامعی در خصوص سرعت و روندهای عمملیاتی پرسنل، آمادگی جنگ افزارها، تعمیر تاسیسات و تجهیزات ناوگان هفتم صورت خواهد گرفت. همچنین به گفته یکی از مقامات نیروی دریایی آدام ریچاردسون می خواهد در رابطه با این که مشکلات بزرگتری در سرعت بالای عملیات و بودجه نامشخص آن وجود ندارد، اطمینان بدهد.

ریچاردسون خاطرنشان می کند دریاسالار فیل دیویدسون فرمانده نیروهای ناوگان دریایی دستور تحقیق در خصوص بررسی ناوگان هفتم را داده است که این تحقیق یکی از دقیق ترین جدول زمانی نیروی دریایی خواهد بود و اشاره کرده: می خواهم بروزرسانی همیشگی باشد که البته نیازمند اقدام فوری بوده و باید به آن عمل کرده و اقدامات اصلاحی در ناوگان داشته باشیم.

شایان ذکر است که ناو جنگی مک کین در حالی که به سمت سنگاپور حرکت و یک عملیات حساس ناوبری آزاد را هدایت می کرد در مسیر کشتیرانی کشتی ها در تنگه مالاکای سنگاپور که یکی از شلوغ ترین تنگه های جهان است نزدیک جزیره ای در دریای چین جنوبی که متعلق به مردی چینی است با یک نفتکش تصادف کرد.

 

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته