يكشنبه 27 مرداد 1398

Sunday 18 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /افزایش کارت‌های بازی محور شرق

افزایش کارت‌های بازی محور شرق

  • نیروهای پیشران و اثرگذار فرایند شرقی شدن قدرت تاکنون درسطوح قدرت¬های بزرگی مانند چین و روسیه تعریف می¬شد لیکن به نظر می رسد که ظهور وبروز دو کنش استراتژیک عمده در یک ماهه گذشته یعنی آزمایش موشک جدید بالستیک کره شمالی و همچنین عملیات لیله القدر جمهوری اسلامی ایران را نیز بتوان دو سیگنال دیگر از تقویت موج شرقی شدن قدرت و افزایش کارت های بازی محور شرق در برابر نظم مستقر و آمریکا تعریف کرد

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  یکشنبه, 25 تیر 1396    01:35    سرویس قدرت های بزرگ

اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ یکی از روندهای مهمی که به آرامی در حال تبدیل به دغدغه¬ای نظری در سیاست بین الملل و همچنین برخوردار از قواره لازم برای بحث و بررسی در این محیط است، فرایند "شرقی شدن جریان قدرت " است. آنچه مسلم است، حجم و دامنه رقابت قدرت های نوظهور هم در ابعاد ژئواکونومیک و هم در ابعاد ژئوپلتیک با نظم و قدرت مستقر به خصوص امریکا افزایش بیشتری یافته است. دو کشور چین و روسیه در نتیجه فرصت های ساختاری به وجود آمده در سیستم بین المللی تلاش دارند تا به آرامی تعریفی جدید از نظم ارائه داده و بنیادهای متفاوتی از کنش را در این زمینه ارائه نمایند. به بیان دیگر افزایش نقش¬آفرینی ژئوپلتیکی و همچنین اقتصادی چین و روسیه، حجم و دامنه فشارهای استراتژیک بر الگوهای سنتی رفتاری امریکا در مناطق مختلف از جمله اروپای شرقی، شرق آسیا و حتی خاورمیانه را افزایش بیشتری داده و فرانید " شرقی شدن قدرت " در سیاست بین الملل را واجد اعتبار و اهمیت نموده است.
همانگونه که در فوق بیان شد نیروهای پیشران و اثرگذار فرایند شرقی شدن قدرت تاکنون در سطوح قدرت-های بزرگی مانند چین و روسیه تعریف می¬شد لیکن به نظر می رسد که ظهور وبروز دو کنش استراتژیک عمده در یک ماهه گذشته یعنی آزمایش موشک جدید بالستیک کره شمالی و همچنین عملیات لیله القدر جمهوری اسلامی ایران و را نیز بتوان دو سیگنال دیگر از تقویت موج شرقی شدن قدرت و افزایش کارت های بازی محور شرق در برابر نظم مستقر و آمریکا تعریف کرد. به بیان دیگر می توان گفت که این دو کنش استراتژیک عمده می تواند ظرفیت و اعتماد به نفس محور شرق را - البته در صورتی که این فرایند قدرت یابی به صورت شبکه¬ای نگریسته شود- برای اصلاح و بازتعریف نظم مستقر افزایش بیشتری نماید. از اینرو می توان گفت که "نگرش شبکه ای به قدرت و اثرگذاری" در میان این بازیگران از آنجا که می تواند به تجمیع، انباشت و بهره¬گیری بهتر از منابع موجود منجر شود،ظرفیت های اثرگذاری این محور را در آینده نیز بیشتر نماید.
اگرچه شاید تا حدودی جنس این دو کنش با یکدیگر متفاوت باشد لیکن آنچه مشخص است آن است که اولا بلوغ ژئوپلتیک از مسیر رقابت استراتژیک در شرایطی که نظم بین المللی از سامان یافتگی و انسجام گذشته خود دور شده است امکان پذیر است ( البته خطرات جدیی را هم می تواند در متن وبطن خود داشته باشد ) و ثانیا چنین بلوغی در نزد بازیگرانی مانند ایران و کره شمالی می تواند کارت های بازی محور شرق را در برابر آمریکا بیش از پیش افزایش داده و کاهش توان مدیریتی آمریکا را بیش از پیش نمایان سازد. به بیان دیگر نوع واکنش آمریکا می تواند جایگاه قطب های قدرت در شرق و زیر سیستم های این مجموعه را چندین مهره در شطرنج سیاست بین الملل جابجا نماید.
آزمایش موشک بالستیک کره شمالی که هواسنگ 14 نام دارد و بر اساس پیش بینی¬ها قادر است تا 8 هزار کیلومتر نیز برد داشته باشد و به گفته مقامات رسمی این کشور توانایی حمل کلاهک هسته ای را نیز دارد، علاوه بر اینکه قادر است سرزمین آمریکا را مورد هدف قرار دهد همچنین می¬تواند ماهیت روابط کره شمالی با آمریکا و همچنین متحدین منطقه ای این کشور در شرق آسیا را به صورت جدی بازتعریف نماید و ابزارهای چانه زنی چین در برابر آمریکا در منطقه شرق آسیا را نیز افزایش دهد. برخی از تحلیل گران بیان داشته اند که کره شمالی از مواد لازم برای ساخت 100 کلاهک هسته ای تا سال 2020 برخوردار است و همچنین این کشور می تواند از دانش و مهارت لازم برای سوار کردن این کلاهک ها بر موشک های بالستیک نیز برخوردار باشد.
طبیعتا تولید نتایج ژئوپلتیک از این طریق و استفاده از موشک به عنوان یک سرمایه استراتژیک که تاکنون علی رغم دشواری های زیاد، مسیر و جریان قدرت یابی کره شمالی را پیش برده و ان را در مرز موفقیت قرار داده است می تواند تصاویر جدیدی از نظم سازی و همچنین مقاومت در برابر این نظم سازی را هم در منطقه شرق آسیا و هم در سیاست بین الملل ایجاد و ساطع نماید. آمریکایی ها در اولین گام این مقاومت، تلاش دارند تا به تقویت ناوگان موشکی خود در منطقه آلاسکا و کالیفرنیا بپردازند و پیش بینی شده است که 28 سامانه رهگیر را در فاز اول و 100 سامانه دیگر را در سال های آینده به ناوگان فعلی متشکل از 44 سامانه رهگیر اضافه نمایند.
در هر حال باید منتظر کنش های جدید و آینده این دو قطب قدرت بود و به قول حافظ؛ تا چه بازی رخ نماید، بیدقی خواهیم راند.

telegram channel

درباره نویسنده

محمد زارع

محمد زارع

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته