سه شنبه 26 تير 1397

Tuesday 17 July 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /نکات پررنگ تر از متن توافق آمریکا و روسیه درباره سوریه

نکات پررنگ تر از متن توافق آمریکا و روسیه درباره سوریه

  • با وجود اينكه جزييات دقيق توافق جدید واشنگتن-مسکو منتشر نشده اما بر اساس گزارش‌هاي رسانه‌اي توافق روسيه و امريكا شامل توقف درگیری ها در درعا، القنيطره و بلندي‌هاي جولان اشغالي؛ یعنی مرز مشترك سوريه با سرزمين‌هاي اشغالي و اردن می شود.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  دوشنبه, 19 تیر 1396    10:13    سرویس قدرت های بزرگ

عفیفه عابدی 

اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ آنچه در هامبورگ، در حاشیه اجلاس گروه بیست و در پی دیدار ولادیمیر پوتین و دونالد ترامپ روسای جمهور روسیه و آمریکا رخ داد، یعنی توافق مسکو-واشنگتن درباره جنوب سوریه یک نشانه دیگر از تمایل قدرت ها به حل و فصل بحران های منطقه ای در مذاکرات دوجانبه است. به عبارت دیگر از منظر متخصصان امر، با تمام دشواری هایی که برای حل بحران سوریه از طریق توافق آمریکا و روسیه وجود دارد، اما این راه حل از نظر آنها به قدر کافی از هر نوع توافق منطقه ای دیگر کابردی تر است، حتی اگر توافق منطقه ای در شکل محال آن میان ایران و عربستان با حضور هر بازیگر بین المللی دیگر باشد. بنابراین از قبل نیز روشن بود ظرفیت گفت‌وگوهاي آستانه بیش از برقراری آتش بس محلی و مقطعی نخواهد بود، موضوعی که در توافق هامبورگ به فاصله چند روز از آخرین نشست آستانه اثبات شد.

قرار بود در آستانه توافق نهایی درباره مکانیزم نظارت بر آتش بس انجام شود، اما تنها دو روز بعد از اين نشست مشخص شد كه اصرار روسیه برای نظارت بر آتش بس در مناطق جنوبی چه معنایی داشت. با وجود اينكه جزييات دقيق توافق جدید واشنگتن-مسکو منتشر نشده اما بر اساس گزارش‌هاي رسانه‌اي توافق روسيه و امريكا شامل توقف درگیری ها در درعا، القنيطره و بلندي‌هاي جولان اشغالي؛ یعنی مرز مشترك سوريه با سرزمين‌هاي اشغالي و اردن می شود. در واقع آتش بس در یک بخش راهبردي از خاك سوريه است كه مثلث مرزي اردن، اسراييل و سوريه را تشكيل مي‌دهد.
این توافق در متن و حاشیه چند نکته مهم را آشکار می کند؛
اول اینکه توافقي كه در پي ديدار ترامپ و پوتين انجام شده، بی مقدمه نبوده و به عبارت دیگر گزارش هایی که از نشست‌هاي متعدد محرمانه مسكو و واشنگتن در امان بود، صحت داشت.
دوم، ارزیابی ها درباره مواضع تند روسیه در برابر حملات آمریکا به مواضع دولت سوریه، در جهت اقدامات تاکتیکی برای متقاعد ساختن آمریکا به بازگشت به میز مذاکره دوجانبه درباره سوریه، درست بود.

سوم؛ اما نکته حائز اهمیت تر این است که این توافق بیشتر در جهت طرح تاکتیکی است که آمریکا در جنوب و شرق سوریه دنبال می¬کند. بیشتر اين منطقه ميدان درگيري ارتش سوريه و نيروهاي حزب‌الله با معارضان مسلح سوري بود و حالا اگر ایران-سوریه و حزب الله از توافق متحد روس خود با آمریکا پیروی کنند ١) اسرائیل به هدف خود در این منطقه یعنی گرفتن قدرت عملیاتی از نیروهای حزب الله و ایرانی در مرزهای خود خواهد رسید. ٢) این منطقه به پایگاهی امن برای معارضان سوری تبدیل خواهد شد که در تدارک عملیاتی سازی طرح کمربند امنیتی آمریکا در شرق سوریه هستند.
اما در واقع این توافق برای اسرائیل دو سربرد است، چون در صورتی که ایران-سوریه و حزب الله از توافق متحد روس خود با آمریکا حمایت نکنند، ما به ازای آن را احتمالا در عملیات های بعدی مانند عملیات خان طومان خواهند پرداخت.

چهارم، هاآرتص نوشته مساله بخش‌هاي جنوبي سوريه در طول گفت‌وگوهاي متعدد واشنگتن و تل‌آويو بارها به بحث گذاشته شده بود، ناگفته پیداست مذاکرات مشابه بین طرف اسرائیلی و روسی نیز انجام شده است. بر اساس گزارش هآرتص درخواست های مکرر تل آویو برای خارج ساختن مناطق كاهش تنش در جنوب سوريه از دستور كار گفت‌وگوهاي آستانه، موجب شکل گیری گفتگوهای واشنگتن با مسكو در اینباره شد. در واقع نتیجه گیری بحث¬های یاد شده این است که چنانچه پیش بینی می شد علاوه بر الزاماتی که روسیه و آمریکا را به همکاری در سوریه مجبور می کند، اسرائیل بسیار مستعد نزدیک تر ساختن مواضع واشنگتن و مسکو در سوریه است و در کل به نظر مي‌رسد این توافق حتی اگر نتیجه عملی نداشته باشد نشان می دهد در سوریه فرصت‌هايي براي همكاري‌هاي بيشتر ميان مسكو و واشنگتن وجود دارد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته