دوشنبه 19 آذر 1397

Monday 10 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /کنسرت عربی-اسرائیلی علیه ایران

کنسرت عربی-اسرائیلی علیه ایران

  • در بعد امنیتی آمریکایی ها بدرستی و با تشخیص وهابیت بعنوان مادر افکار افراط گرایی مرکز مبارزه با تفکر افراط گرایی را در عربستان بنا نهادند. بر این مبنا موسسه ای با " پول " عربستان و با حضور 350 تکنسین مبارزه با تروریسم کلیه فعالیت های افراط گرایی در جهان را با کنترل بیش از 100 شبکه تلویزیونی و با 11 زبان مختلف کنترل می نمایند . در کنار آن موسسه مبارزه با تامین مالی تروریسم نیز در این کشور راه اندازی شد . عملکرد این دو موسسه شبیه آن است که در "قم " مرکز مبارزه با "شهادت طلبی" راه اندازی شود .

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  یکشنبه, 07 خرداد 1396    16:00    سرویس قدرت های بزرگ

اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ با پایان گرفتن سفر آقای ترامپ به منطقه خاور میانه و موافقت کمیته خارجی مجلس سنای آمریکا به اعمال تحریم های بیشتر بر ایران و حتی باز نگری در برنامه فروش هواپیمای بویینگ و ایرباس به ایران ، می توان نتیجه گرفت که حد اقل سیاست های آمریکا در قبال ایران و خاور میانه تعریف خود را پیدا کرده است .


سفر رئیس جمهور آمریکا در 22 می از ریاض آغاز شد . قرار داد پر سرو صدای 110 ملیارد دلاری فروش اسلحه برای 10 سال آینده از اهمیت ویژه ای برخوردار است . ماهیت این قرار داد شامل ناوشکن ، تانک ، ضد موشک ، سیستم دفاع هوایی "تاد " ، آمادگی برای مواجهه با ایران و بالانس کردن قدرت موشکی ایران است . بنا به گفته برخی تحلیل گران عربستان برای کاهش خسارت های انسانی ناشی از حملات کور خود به یمن بدنبال تسلیحات دقیق زن نیز بوده است که با این قرار داد به آن دست یافته است .


این سفر درهاله ای از نمایش تبلیغاتی و واقعیت انجام شد. بطور مثال ارقام اعلامی از توافقات نظامی بسیار متغیر است که تا حدود 400 ملیارد دلارنیز نقل شده است. البته وزیر انرژی عربستان اقای خالد فالیح گفته است که مجموعه توافقات به 200 میلیارد بالغ می‌شود . آقای تیلرسون مجموع این قراردادها را تا 350 ملیارد دلار گفته است. از دیگر ابعاد تبلیغاتی و نمایشی سفر نیز می توان به تفاهمنامه هایی که قبلا صورت گرفته و یا صرفا در سطح مذاکرات اولیه است اشاره نمود. از قراردادهای جدی غیر از فروش تسلیحات می توان به همکاری شرکت جنرال الکتریک در یک برنامه 15 ملیارد دلاری توسعه و مدرنیزه کردن نیروگاهها وتعمیرات آن برای ده سال اشاره کرد. شرکت اکسون موبایل با یک موسسه دولتی عربستان برای ساخت مجتمع پتروشیمی در ناحیه San Patricio در ایالت تگزاس تفاهم کردند که آنرا در سال 2018 نهایی خواهند کرد . آرامکو در همکاری با شرکت آمریکایی " وارکو " برای تولید دکل حفاری برای ده سال آینده 6 میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد . همچنین کل تفاهمات آرامکو با طرف آمریکایی بالغ بر 50 میلیارد دلار است . هدف سفر در بعد اقتصادی که فروش تسلیحات و وادار کردن عربستان به سرمایه گزاری در آمریکا بود کاملا محقق شده است .
اما سفر دو بعد سیاسی و امنیتی نیز داشت .


در بعد امنیتی آمریکایی ها بدرستی و با تشخیص وهابیت بعنوان مادر افکار افراط گرایی مرکز مبارزه با تفکر افراط گرایی را در عربستان بنا نهادند. بر این مبنا موسسه ای با " پول " عربستان و با حضور 350 تکنسین مبارزه با تروریسم کلیه فعالیت های افراط گرایی در جهان را با کنترل بیش از 100 شبکه تلویزیونی و با 11 زبان مختلف کنترل می نمایند . در کنار آن موسسه مبارزه با تامین مالی تروریسم نیز در این کشور راه اندازی شد . عملکرد این دو موسسه شبیه آن است که در "قم " مرکز مبارزه با "شهادت طلبی" راه اندازی شود . این امتیاز بزرگی است که عربستان به آمریکا داده و معلوم نیست که تبعات داخلی آن برای عربستان چقدر است . البته در مقابل ملک سلمان در مقابل رهبران وهابیت می تواند بگوید که توانسته ایران را منزوی کند.


در بعد سیاسی، به هرحال سخنرانی ملک سلمان و سپس آقای ترامپ در اجتماع بیش از پنجاه نماینده و رئیس کشورهای عرب و مسلمان تکمیل کننده یکدیگر در مشخص کردن محورو موتور محرک سیاست های آمریکا در خاورمیانه بود: مبارزه با ایران بعنوان دشمن اصلی و با امید به حل مناقشه فلسطین و اسراییل. با اقدامات سیاسی سنای آمریکا در شروع به تحریم کردن ایران به دلایل مختلف نمی توان سخنان ترامپ را نمایشی و تنها یک اقدام بی سناریو و بدور از واقعیت خواند . باید آنرا جدی گرفت و بر اساس آن برنامه ریزی کرد. به نظر می رسد تکلیف ایران برای چند سال آینده مشخص شده است.


از منظر تاریخی، از جنگ جهانی دوم به این سو همواره این تمایل در غرب وجود داشت که راه حلی برای موضوع فلسطین اندیشیده شود . دیوید لویدز جرج ( صهیونیست انگلیسی)؛ وینستون چرچیل به همراه آرتور بالفور در این فکر بودند که خاورمیانه ای بوجود آید که در آن یهودی‌ها و اعراب به دور از نفوذ عثمانی ها با یکدیگر در مسالمت زندگی نمایند . این تمایل ناکافی تا انقلاب اسلامی ایران ادامه یافت . انقلاب اسلامی ایران موازنه قوا را بنفع فلسطینی ها برگرداند اما بحرانهای متعدد صحنه سیاسی خاورمیانه را به گونه‌ای متحول کرد که موضوع فلسطین که روزگاری تنها موضوع جهان عرب بود الان در لیستی شامل سوریه، عراق، یمن، و لیبی قرار گرفته و اهمیت گذشته را ندارد اما هنوز از منظر تئوریک مادر مشکلات منطقه وغیر قابل چشم پوشی است. اوباما در زمان ریاست جمهوری تلاش کرد که از یک طرف ایران " خلع سلاح " هسته ای شده را در منطقه ادغام نماید و از طرف دیگر با فشار بر اسرائیل راه حل دو کشور برای پایان درگیری فلسطین و اسراییل را دنبال نموده و اسراییل را برای همیشه در منطقه خاورمیانه ادغام نماید. با پایان ریاست جمهوری اوباما دولت جدید آمریکا در ادامه تمایلات گروههای تندرو با این فرض که جز با " تغییر رژیم " در ایران نمیتوان سیاست های خاور میانه ای را پیش برد، تصمیم دارند حول محور مبارزه با ایران ، اعراب و اسراییل را با یک دیگر پیوند دهند.
شرایط لازم برای اینکار البته مهیاست. رهبران جوان عرب که در عربستان و امارات و قطر ، سکان زمامداری را بدست گرفته اند بسیار پر انگیزه و بدون داشتن حس منفی نسبت به اسراییل با خرید تسلیحات فراوان و مدل گیری از استراتژیست های امریکایی علاقمندند که این نقش را بازی کنند. یا به عبارت مصطلح تر رهبران "سنی " عرب با انگیزه های متفاوت اما همسو به همراه استراتژیست های اسراییلی و آمریکایی و محافل علاقمند به جنگ و در گیری با ایران شرایط لازم و کافی را برای پیگیری سیاست " سرجای خود نشاندن ایران " بوجود آورده اند.


سناریو تقریبا شفاف است ، به وجود آوردن یک اتحادیه منطقه‌ای شامل عربستان ، مصر ، اردن ،امارات و احتمالا کویت با اسراییل . به عبارت دیگر پول سعودی و امارات، قدرت نظامی مصر همکاری تکنولوژیک و نرم افزاری اسراییل، اتحادیه‌ای است که می تواند ایران را در تحلیل دولتمردان جدید آمریکایی "متوقف" نماید.
در این برنامه ریزی عربستان بخاطر جایگاه ویژه در بین اعراب و مسلمانان توانسته خود را نماینده همه آنها قلمداد کند، کاری که با دعوت بیش از پنجاه کشور برای حضور در ریاض جهت شنیدن سخنان ترامپ انجام شد . بازیگران اصلی منطقه ای ، محمد بن سلمان نایب ولیعهد عربستان و مهمترین سیاستگزار آن کشور و محمد بن زائد ولیعهد امارات ، رهبری این معرکه را بعهده خواهند داشت . این دو نفر اسراییل را به خود نزدیک تراز ایران و دشمنی آنها با ایران با انگیزه های یکسان بسیار زیاد است . عربستان و امارات بزرگترین شرکای تجاری و وارد کننده از امریکا در این منطقه بوده و نیروی نظامی و امنیتی آنان در رابطه با ایران دقیقاً در یک جبهه و با یک فرماندهی عمل می کنند که باید برای آن راه حل داشت . یک هفته قبل از سفر ترامپ به عربستان محمد بن زائد تفاهم نامه امنیتی جدیدی با آمریکا در حضور ترامپ امضائ کرد که شرایط و ابعاد حضور آمریکا درآن امیر نشین را متحول می کند. برای تکمیل این همکاری ها ترامپ در اجتماع ریاض بطور مستقل با رهبران مصر، بحرین، قطرو کویت گفتگو ومذاکره نمود و با بقیه مدعوین نیز به صورت جمعی صحبت و تبیین مواضع نموده است .

واضح است که جمهوریخواهان تند رو چون ژنرال مک مستر که حمله به عراق و افغانستان را در کارنامه خود دارند توانسته اند در دستگاه سیاسی آقای ترامپ که فردی بدون دیدگاه استراتژیک و فاقد معیارهای ارزشی است جایگاه هدایت کننده را بدست آورده و بگفته خودش درحال آموزش ترامپ هستند. این محافل آمریکایی با پیگیری اهداف اولیه خود و ترمیم نارسایی ها ی سیاستهای قبلی بدنبال تکمیل برنامه های خود در منطقه هستند. از نظر آنها منطقه خاور میانه در چند دهه گذشته فاقد یک نظم نسبی بوده است و قبل از اینکه روسها نفوذ خود را در این منطقه افزایش دهند باید نظم قابل قبولی را در منطقه با محوریت عربستان و اسراییل بوجود آورد .
هم اکنون اعراب تسهیلاتی از قبیل آزاد بودن پرواز هواپیمای اسراییلی برفراز این کشور ها و ارتباط تلفنی مستقیم را باآن کشور علنی کرده اند . همکاری تنگاتنگ امنیتی نیز که از قبل برقرار شده بود .
باید توجه داشت آمریکا برای بسط نفوذ سخت افزاری خود نیاز به عمده کردن خطر ایران هم دارد که با امیال و اهداف اسراییل ، عربستان و امارات منطبق است . آقای ماتیس در خلال سفر ترامپ به عربستان با تکرار حرف وارن کریستوفر وزیر خارجه بوش در سال 1995 می گوید : هرجاکه می رویم و با هربحران که روبرو می شویم رد پای ایران را مشاهده می کنیم .


اگرچه برطبق تعریف قدرت نظامی بدون دیپلوماسی نمی‌تواند جنگ های متعارف را ببرد اما ارائه بودجه جدید آمریکا نکات واضحی را بیان می کند: کاهش سی در صدی بودجه وزارت خارجه و افزایش 40 درصدی بودجه ارتش آمریکا. ارتش آمریکا سکان سیاست خارجی را در دست خواهد داشت و در این مسیر خاورمیانه مورد توجه جدی است .

telegram channel

درباره نویسنده

حسین ملائک

حسین ملائک

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته