چهارشنبه 30 مهر 1399

Wednesday 21 October 2020

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /یک بازاندیشی در تحلیل های غالب از انتخابات 2020 ایالات متحده آمریکا

یک بازاندیشی در تحلیل های غالب از انتخابات 2020 ایالات متحده آمریکا

  • نظر سنجی ‏ها حاکی از افزایش فاصله بایدن از ترامپ چه در کل کشور و چه در ایالات میدوست است. پیش بینی می شود که روند فعلی حفظ شود و بایدن با اختلاف قابل ملاحظه ای هم الکتروال کالج و هم رای ملی را ببرد. گفته می شود که ترامپ در تلاش براي بر هم زدن نظم انتخابات و استفاده از قوه قضاییه و حتی خشونت خیابانی است. اینکه ترامپ بتواند از این حربه ها استفاده کند به ميزان اختلاف دو نامزد و میزان همراهی جمهوری‏خواهان کنگره و دادگاه عالی با او بستگي دارد.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  دوشنبه, 14 مهر 1399    10:10    سرویس قدرت های بزرگ

بابك نوروزي منفرد*

اختصاصی اینترنشنال/سرویس قدرتهای بزرگ/ آنچه در ادبیات مندرج در نشریات فارسی در مورد انتخابات پیشروی آمریکا حائز اهمیت است، میزان نا امیدی و باور به شکست بایدن و دموکراتها در آن می باشد. حال انکه هیچ یک از نویسندگان در نوشتار خود استنادی به آمار و نظر سنجی ها نکرده و اشتباه بودن اين تخمينها، در چهار سال پیش را علت بی اعتباری آنها می دانند. آنچه در این ادبيات به فراوانی یافت می شود، تکیه به این برداشت از تاریخ است که پس از جنگ جهاني دوم، جز کارتر و بوش پدر هیچ رئیس جمهوری در انتخابات دور دوم خود شکست نخورده است. در نتیجه ترامپ هم شکست نخواهد خورد. نخست اينكه يادآوري چند نكته در ارتباط با انتخابات 2016 و نظرسنجی‏هاي آن لازم است. نظرسنجی‏های ملی در هفته های پایانی در چهار سال پیش حاکی از پیروزی دو تا چهار درصدی هیلاری کیلنتون بود؛ و نهایتا خانم کیلینتون با سه میلیون رای بیشتر (حدود سه درصد آراء) به کار خود پایان داد. این به آن معنی است که نظر سنجي‏های ملی درست بوده. اما در ایالات مید وست که در جوار دریاچه های بزرگ آمریکا واقع شده نظر سنجی ها که عموما قدیمی بود، دقیق درنیامد. همانگونه که می‏دانید آنچه در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده ملاک است الکتروال کالج است. نظامی که برای محدود کردن رای مردم و کنترل هیجان توده ها توسط خواص در قانون اساسی آمریکا تدوین شده است. این نظام به ایالات مید وست که نه خیلی قرمز (طرفدار جهوری خواهان) و نه خیلی آبی (طرفدار دموکراتها) هستند نقش تعیین کننده داده است.

افول صنعتی

آنچه در ایالات میدوست بیشتر از سایر مناطق آمریکا جلوه می‏کند دوران پسا صنعتی شدن است. در دهه‏های گذشته این ایالات مرکز صنعتی آمریکا بودند. ساکنین این مناطق با کار در کارخانه‏های صنعتی بدون داشتن تحصیلات دانشگاهی، زندگی مرفهی برای خود و خانواده‏شان ایجاد می‏کردند. از ابتدای دهه نود میلادی با گسترش اقتصاد باز (توافقنامه‏هايي مانند نفتا، گات، سازمان توسعه تجارت جهانی و...) و مهم‏تر از آن افزایش اتوماسیون، این شغل‏ها به چین، مکزیک و بطور کلی خارج از آمریکا انتقال یافت. در عین حال مهاجرت رنگین پوستان به آمریکا افزایش یافت. این باعث شد که در طول چند دهه سفید پوستان ساکن این مناطق که تحصیلات دانشگاهی نداشتند، با از دست دادن شغل‏های خوب صنعتی، خود را در رقابت با رنگين‏پوستان برای کار در شغل‏های کم درآمد خدماتی در سوپر مارکت‏ها و رستوران‏ها و نظایر آن ببينند. در سال 2016 دونالد ترامپ توانست خود را نماینده این گروه معرفي کند. و هیلاری كلينتن را نماینده طبقه حاکم و مقصر وضع نابسامان این قشر جلوه دهد. با کمک این گروه بدون رسیدن به اکثریت آرا ترامپ به پیروزی رسید.

کرونا و بحران اقتصادی

در ابتدای ماه اکتبر که این مطلب در حال نگارش است بالغ بر 209 هزار آمریکایی به خاطر این ویروس کشته شده اند. هیچ کشور توسعه یافته دیگری چنین آماری ندارد. کره جنوبی وآمریکا در یک روز اولین مورد ابتلا به این ویروس را اعلام کردند. تعداد کشته شدگان حتی با در نظر گرفتن جمعیت قابل قیاس نیست. حتی کشورهای در حال توسعه نیز عموماٌ عملکرد بهتری نسبت به آمریکا داشته اند. مشکل آنجاست که شخص دونالد ترامپ در گسترش این ویروس نقش داشته؛ او به خوبی از خطر آن با خبر بوده اما کاری در مقابل آن نکرده و به کررات توصیه های خلاف علم پزشکی از جمله کم اثر بودن ماسک را بین طرفداران خود گسترش داده است.

نکته ديگر، ابعاد بحران اقتصادی است. در هفته گذشته بالغ بر 800 هزار فرد جدید درخواست بیمه بیکاری کردند که نشان از این می‏دهد که بحران عمیق و طولانی است. یعنی بازگشت سریع از این بحران در راه نیست. این بحران هم‏تراز بحران عظیم 1929 است و با هیچ بحران دیگر تاریخی قابل قیاس نیست. آنچه بر وخامت بحران مي‏افزايد این است که بازار سهام و طبقه مرفه همچنان به اندوختن ثروت مشغولند و حتی وضعشان بهتر هم شده، اما طبقه متوسط و مخصوصاٌ سفید پوستان مید وست وضع خوبی ندارند.

نظرسنجی‏ ها و پیش بینی

در طول تابستان پر اتفاق آمریکا که علاوه بر کرونا، دچار درگیري‏های فراوان در اعتراض به بی عدالتی‏های نژادی نیز بود، آنچه همچنان پابرجا ماند، اختلاف 7-8 درصدی محبوبيت بایدن نسبت به ترامپ بود. نظرسنجی‏ها از اشتیاق بالای دموکرات‏ها برای رای دادن حکایت می‏کند که در چهارسال پیش در این ابعاد دیده نمی‏شد. افرادی که هنوز بین ترامپ و بایدن تصمیم نگرفته‏اند بسیار در مقایسه با دوره قبل کم هستند. انتخابات میان‏دوره ای همیشه رفراندوم رئیس جمهور وقت است، و افرادی که دیر تصمیم به انتخاب می‏گیرند، عموما نظر مخالف به وضع فعلی دارند. بایدن چه در مید وست و حتی ایالاتی که قبلا قرمز تصور می‏شد مثل جورجيا، آریزونا، آیوا و حتی تا حدی تگزاس رقابت عجیب و چالش برانگيزي عليه ترامپ بپا کرده است.

عملکرد بسیار تهاجمی و بی ادبانه ترامپ در اولین مناظره نتوانست به او کمکی کند. او دافعۀ بالایي مخصوصا در ميان زنان راي دهنده ایجاد کرده است. نظر سنجی‏ها حاکی از افزایش فاصله بایدن از ترامپ چه در کل کشور و چه در ایالات میدوست است. پیش بینی می شود که روند فعلی حفظ شود و بایدن با اختلاف قابل ملاحظه ای هم الکتروال کالج و هم رای ملی را ببرد. گفته می شود که ترامپ در تلاش براي بر هم زدن نظم انتخابات و استفاده از قوه قضاییه (دادگاه عالی آمریکا با اکثریت جمهوری خواه) و حتی خشونت خیابانی است. اینکه ترامپ بتواند از این حربه ها استفاده کند به ميزان اختلاف دو نامزد و میزان همراهی جمهوری‏خواهان کنگره و دادگاه عالی با او بستگي دارد.

*کارشناس ارشد مسائل آمریکا

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته