شنبه 21 تير 1399

Saturday 11 July 2020

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /تور واشنگتن در آب گِل آلود باتلاق ادلب

تور واشنگتن در آب گِل آلود باتلاق ادلب

  • آمریکا با تضعیف ائتلاف همکاری های سه جانبه ایران – روسیه – ترکیه در سوریه هم می تواند وزن سیاسی روسیه را در بحران سوریه پایین بیاورد و هم با کشاندن آنکارا به سمت خود خطر دور شدن مهمترین متفق منطقه اش را برطرف کند و از طرف دیگر آمریکایی ها با درگیری کردن کشورهای ترکیه – ایران – روسیه و خود سوریه در مسئله ادلب با دستی باز به عملی کردن پروژه های خود در مناطق نفت خیز و میادین گازی سوریه در شمال شرق و شرق سوریه خواهد پرداخت

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  سه شنبه, 13 اسفند 1398    13:51    سرویس قدرت های بزرگ

محمد شریفی کرجان*

اختصاصی اینترنشنال/ سرویس قدرت های بزرگ/ افزایش تنش ها میان روسیه و ترکیه در منطقه خاورمیانه بدون شک هیچ کشوری را به مانند آمریکا خرسند نخواهد کرد. روابط نزدیک مسکو آنکارا که در چند سال اخیر به یکی از نگرانی های امنیتی آمریکا در منطقه خاورمیانه تبدیل شده بود اکنون در آستانه چالشی بزرگ قرار دارد که این مسئله یک فرصت طلایی برای واشنگتن ایجاد می کند تا به بهره بردای هرچه بیشتر از وضعیت به وجود آمده بپردازد. واشنگتن که بعد از تحولات اخیر در ادلب سوریه با دستپاچگی تمام تیم دیپلماسی خود را عازم آنکارا کرده بود، خوشحالی وصف ناپذیر خود را از تحولات به وجود آمده نتوانست پنهان کند به نوعی که جیمز جفری، نماینده ویژه دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در امور سوریه در سفر اخیر خود به آنکارا با خبرنگاران به زبان ترکی مصاحبه کرده و تلفات نیروهای مسلح ترکیه در عملیات اخیر ارتش سوریه در ادلب را "شهدایمان" در ادلب خطاب کرد. آمریکایی که در چند سال اخیر بیشترین تنش ها را با ترکیه بر سر مسئله سوریه داشته است به یک باره تغییر سیاست داده و کشته های ارتش ترکیه را به عنوان "شهدای" خود قلمداد می کند.

ایجاد مکانیزم های مذاکرات دوجانبه ترکیه روسیه و سه جانبه ترکیه روسیه ایران در بحران سوریه و نزدیکی روسیه و ترکیه به یکدیگر در زمینه های مختلف سیاسی، نظامی، اقتصادی و ... آمریکا را با چالشی بزرگ در منطقه روبه رو کرده بود. نه تنها آمریکا در حال از دست دادن مهمترین متفق خود در منطقه بود بلکه مکانیزم های تاسیس شده توسط روسیه و ترکیه ابتکار عمل در بحران سوریه را به دست گرفته و با به حاشیه راندن مذاکرات ژنو در حال کم اثر کردن نقش آمریکا در بحران سوریه بود.

بروز اختلافات میان مسکو آنکارا در واقع یک فرصت استثنایی برای آمریکا ارائه کرده است که بتواند "از آب گل آلود" روسیه و ترکیه بیشترین استفاده را بکند. سفر جیمز جفری و کلی کرفت نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل متحد در دو روز مانده به سفر رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به مسکو و دیدار با ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه حامل پیامی بسیار مهم برای آنکارا است. طرح دوباره سامانه دفاع موشکی پاتریوت و تحویل آن به ترکیه از سوی شخص دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در تماس تلفنی با اردوغان و یا انتشار تصاویری از ملاقات فرمانده هان ترکیه و آمریکا در قالب نیروهای ناتو در افغانستان و پیام "ما ناتو هستیم" در این عکس، پیام تشکر دونالد ترامپ از ترکیه در فضای مجازی و یا اعلام ضرورت های حمایت فوری از ترکیه توسط وزارت امور خارجه آمریکا، تماماً از تلاش های آمریکا برای دامن زدن به اختلافات مسکو آنکارا و شکست مذاکرات 5 مارس مسکو حکایت می کند.

آمریکا با تضعیف ائتلاف همکاری های سه جانبه ایران روسیه ترکیه در سوریه هم می تواند وزن سیاسی روسیه را در بحران سوریه پایین بیاورد و هم با کشاندن آنکارا به سمت خود خطر دور شدن مهمترین متفق منطقه اش را برطرف کند. از طرف دیگر با منحل شدن این مکانیزم ابتکار عمل ایران در سوریه تا حد زیادی تحت شعاع قرار خواهد گرفت که این مسئله نیز در راستای کامل اهداف واشنگتن است. رویارویی ترکیه با سوریه به خصوص در حلب و ادلب، تا حد زیادی به معنی رویایی با ایران و روسیه است که به شدت می تواند منافع آمریکا را در سوریه تأمین کند. آمریکایی ها با درگیری کردن کشورهای ترکیه ایران روسیه و خود سوریه در مسئله ادلب با دستی باز به عملی کردن پروژه های خود در مناطق نفت خیز و میادین گازی سوریه خواهد پرداخت و به نوعی دامن زدن به تنش های ادلب با حمایت از ترکیه و ترغیب آنکارا به عملیات نظامی در ادلب بیشتر از هر کس دیگری به کار واشنگتنی خواهد آمد که طرح های خود را بر روی میادین گازی و نفتی سوریه در شرق و شمال شرق سوریه متمرکز کرده است.

با در نظر گرفتن تمامی این ها واشنگتن تمام تلاش اطلاعاتی، دیپلماتیکی و سیاسی خود را برای عقیم ماندن مذاکرات 5 مارس 2020 به کار خواهد بست که در این صورت سیاست "پینگ پنگ" ترکیه بدون شک این بار به سمت آمریکا کشیده خواهد شد و به احتمال بسیار زیادی شاهد تغییرات مهم در سیاست های ترکیه در منطقه خواهیم بود.

*کارشناس ارشد مسائل ترکیه و غرب آسیا

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته