شنبه 21 تير 1399

Saturday 11 July 2020

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /ترامپ علیه روسیه و چین: بودجه نجومی آمریکا برای جاسوسی

ترامپ علیه روسیه و چین: بودجه نجومی آمریکا برای جاسوسی

  • منابع نزدیک به اطلاعات آمریکا توضیح می دهند که تهدیداتی که از سوی جنگ سایبری از چین و روسیه دریافت می گردند بیش از پیش پیچیده و پرهزینه می باشند. رئیس جمهور آمریکا در این مرحلۀ جدید از جنگ سرد بر میزان بودجۀ دفاعی افزوده و درخواست حمایت مالی برای سرویس های اطلاعاتی را نیز افزایش داده است. هزینه ای که در سال مالی ٢٠٢٠ که ماه اکتبر آغاز خواهد شد، ممکن است به مبلغ نجومی ٨٦ میلیارد دلار برسد

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  شنبه, 24 فروردين 1398    19:39    سرویس قدرت های بزرگ

نویسنده: ریکاردو بارلام
اینترنشنال_سرویس قدرت‌های بزرگ/ تهدیدات علیه امنیت ملی آمریکایِ ترامپ از سوی چین و روسیه صورت می گیرد. رئیس جمهور آمریکا در این مرحلۀ جدید از جنگ سرد بر میزان بودجۀ دفاعی افزوده و درخواست حمایت مالی برای سرویس های اطلاعاتی را نیز افزایش داده است. هزینه ای که در سال مالی ٢٠٢٠ که ماه اکتبر آغاز خواهد شد، ممکن است به مبلغ نجومی ٨٦ میلیارد دلار برسد: به اضافۀ ٧ میلیارد دلار در ماه و ٢٣٠ میلیون دلار در روز با یک افزایش ٦ درصدی برای جاسوسی.
دن کوتس، مدیر سرویس اطلاعات ملی آمریکا یعنی اداره ای که فعالیت های سیا، اف بی آی و آژانس امنیت ملی را تحت پوشش دارد، به تازگی لایحۀ بودجه را فاش ساخت. سهم هزینه‌های پنتاگون برای اطلاعات نظامی نیز به آن افزوده می شود. بودجۀ ارائه شده توسط کوتس به کنگره شامل فصول متعددی است. از ماهواره های جاسوسی گرفته تا سلاح های سایبری و شبکۀ گستردۀ جاسوسان و خبررسانان وابسته به سیا در سراسر جهان.
دولت و نیز کنگره در خصوص جزئیات به اصطلاح این «بودجۀ سیاه» چیزی عنوان نکردند. این هزینه های اطلاعاتی همگی محرمانه بوده و در بودجه های دولتی مشاهده نمی شوند.
هزینۀ آمریکا در بخش جاسوسی در دوسالۀ ٢٠١٢-٢٠١١ همزمان با بازگشت مجدد کاروان آمریکا از عراق و کاهش متعاقب ضرورت اطلاعاتی، با حداکثر کاهش روبرو شده بود. با ریاست جمهوری ترامپ در سال ٢٠١٦ وضعیت تغییر کرد.
بودجه مخصوص جاسوسان آمریکایی از سال ٢٠١٨ همراه با سرمایه گذاری های جدید دولت در بخش دفاعی سیر صعودی به خود گرفت.
از ٨٦ میلیارد دلار هزینۀ کل جاسوسی که مدیر اطلاعات ملی ارائه داد، ٦٣ میلیارد به برنامه های سیا، اف بی آی و آژانس امنیت ملی و تمامی فعالیت های جاسوسی دولت مربوط می گردند. ٢٣ میلیارد باقیمانده نیز به هزینه های پنتاگون جهت پشتیبانی لشکرکشی های نظامی و واحدهای تاکتیکی مربوط می گردند.
منابع نزدیک به اطلاعات آمریکا توضیح می دهند که تهدیداتی که از سوی جنگ سایبری از چین و روسیه دریافت می گردند بیش از پیش پیچیده و پرهزینه می باشند. فعالیت هایی که اطلاعات آمریکا را بیش از نبرد با تروریسم در سال های پس از حادثۀ ١١ سپتامبر درگیر می سازند. فعالیت های جاسوسی آمریکا روی این رقابت برای برتری جویی در جنگ سایبری متمرکز شده است. چالشی که بیش از پیش به منابع اقتصادی، دانش و طرح های عملیاتی فوق تخصصی نیاز دارد.
در هر صورت لایحۀ مزبور باید به تصویب کنگره برسد. بخش اعظم قانونگذاران آمریکا اعم از جمهوریخواهان و دمکرات ها از تلاش های دولت به منظور مقابله با افزایش نفوذ روسیه و چین از طریق جنگ الکترونیک حمایت می کنند.
با آنکه روابط میان رئیس جمهور و سازمان های جاسوسی آمریکا همواره راحت نبوده اند، لیکن دن کوتس از درخواست های ترامپ به منظور افزایش بودجۀ اطلاعاتی حمایت کرد.
منبع: عصر دیپلماسی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته