چهارشنبه 30 خرداد 1397

Wednesday 20 June 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /پذیرایی از تاجر غیرلبیرال در عربستان

پذیرایی از تاجر غیرلبیرال در عربستان

  • از زمان به قدرت رسیدن ترامپ سعودیها تلاشهای گسترده ای را برای پایان دادن به روند روابط همراه با تنش با امریکا اغاز کردند و به واسطه تعاملات وسیع با مقامات کاخ سفید موفقیتهایی را کسب کردند. نتیجه این تلاشها در سفر ترامپ به عربستان در حال ظهور است. به رغم برخی انتقادات اولیه ترامپ از سعودیها، نکته مهم آن است که هدف عمده این انتقادات اعمال فشار بر سعودیها برای بدست اوردن دلارهای بیشتر از این کشور است.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  سه شنبه, 26 ارديبهشت 1396    00:38    سرویس قدرت های بزرگ

ااختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ عربستان سعودی از زمان پیدایش، همکاریهای استراتژیک با امریکا را محور اصلی سیاست خارجی خود قرار داده است و معادله نفت در برابر امنیت وجه غالب روابط دو کشور بوده است. در حالی که در دوره های ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش و باراک اوباما عربستان با تنشها و اختلافاتی در روابط خود با امریکا مواجه شد و حتی به فکر ایجاد تنوع بیشتر در روابط خارجی با قدرتهای بزرگ شد، اکنون قدرت گرفتن دونالد ترامپ به عنوان شخصیتی تاجرمسلک و کم توجه به ارزشهای لیبرالی و دموکراتیک مطلوبیتهای بالا و فرصتهای مهمی را برای ریاض در روابط با واشنگتن ایجاد کرده است. انتخاب عربستان به عنوان نخستینم مقصد سفرهای خارجی ترامپ و استقبال گرم و بالای مقامات سعودی از ترامپ نشانگر وقوع سناریوی مطلوب در روابط با عربستان از منظر سعودیهاست.
عربستان سعودی کشوری با منابع اقتصادی بالا اما بی توجه به معیارهای حقوق بشری و توسعه سیاسی است. هر چند عربستان در وهله نخست بر اساس شمشیر یا قدرت نظامی خاندان سعودی و مذهب وهابی شکل گرفت اما رانت نفتی و درامدهای گسترده و همکاریهای استراتژیک نیز در مراحل بعدی به عنوان دو پایه قوام بخش قدرت آل سعود در شبه جزیره عربی مطرح شده است. بر این اساس بود که عربستان در طول دهه های متمادی سعی کرد با ایجاد روابط اقتصادی با امریکا و تقدیم کردن مزایای مالی و دلارهای نفتی به واشنگتن به خرید امنیت و حفظ بقای نظام پادشاهی مبادرت کند. سیاستی که دستاوردهای مهمی داشت و عاملی کلیدی در بقا و استمرار نظام سعودی بوده است. در حالی که در دوره جنگ سرد امریکا و عربستان با تمرکز بر موضوع مبارزه با کمونیسم و مقابله با توسعه نفوذ اتحاد شوروی در منطقه غرب آسیا روابط گرمی را پشت سر گذاشتند و در دوره بعد از فروپاشی شوروی سعودیها منتظر ارتقای روابط دو کشور بودند ریاست جمهوری جرج دبلیو بوش و باراک اوباما مشکلات و تنشهایی را در روابط دو کشور ایجاد کرد. در دولت جرج دبلیو بوش متهم ساختن عربستان به حمایت از افراط گرایی و تروریسم و اعمال سطحی از فشار بر عربستان برای ایجاد اصلاحات و در دوره اوباما تعاملات نوین با ایران برای حل مساله هسته ای و انتقاد از عربستان باعث نگرانیهای جدی مقامات سعودی شد.
از زمان به قدرت رسیدن ترامپ سعودیها تلاشهای گسترده ای را برای پایان دادن به روند روابط همراه با تنش با امریکا اغاز کردند و به واسطه تعاملات وسیع با مقامات کاخ سفید موفقیتهایی را کسب کردند. نتیجه این تلاشها در سفر ترامپ به عربستان در حال ظهور است. به رغم برخی انتقادات اولیه ترامپ از سعودیها، نکته مهم آن است که هدف عمده این انتقادات اعمال فشار بر سعودیها برای بدست اوردن دلارهای بیشتر از این کشور است. ترامپ معتقد است که امریکا ضامن و پشتوانه اصلی بقای آل سعود است و چتر امنیت امریکا برای عربستان هزینه های بالایی برای امریکا داشته است. بر این اساس با توجه به منابع اقتصادی بالا عربستان هزینه های امنیت سازی امریکا را منصفانه پرداخته نکرده است و باید مزایای مالی بسیاری را نصیب واشنگتن کند. خبرهای موجود از جمله در خصوص معامله صد میلیاردی تسلیحاتی که قرار است در سفر ترامپ مورد توافق قرار گیرد نشان می دهد که سعودیها امادگی لازم برای انتقال دلارهای نفتی به امریکا برای دریافت حمایتهای جدیتر از این کشور را دارند.
از منظر مقامات سعودی ترامپ رئیس جمهوری با مطلوبیت بالا برای عربستان محسوب می شود. چرا که ترامپ مانند بوش و اوباما بر موضوع حقوق بشر و اصلاحات درون عربستان تاکید نداشته و اصولا به مسئولیت جهانی امریکا برای گسترش لیبرالیسم و دمکراسی اعتقاد چندانی ندارد. همچنین ترامپ با توجه به شخصیت و روحیه تاجر مسلکی خود نسبت به بهره گیری اقتصادی بالا از عربستان در قبال حمایت بیشتر تمایل بیشتری دارد و این مساله ای که مورد علاقه بالای سعودیهاست. ضمن اینکه بر خلاف اوباما که بر تعامل بیشتر بر ایران برای حل مساله هسته¬ای تاکید داشت، ترامپ رویکرد سخت گیرانه ای را در قبال ایران دنبال می کند. از این رو است که مقامات کاخ سفید هدف سفر ترامپ به عربستان را گسترش همکاریها برای مقابله با داعش و ایران اعلام کرده اند. ضمن اینکه روی دیگر سکه یعنی معامله صد میلیاردی بین دو کشور از منظر ترامپ محور اصلی است که مسائل دیگر ذیل آن تعریف خواهد شد. همچنین به رغم تاکید ترامپ بر مبارزه با افراط گرایی و تروریسم، روشن است که هر گونه توجه ترامپ به این موضوع تحت تاثیر علائق تجاری و مالی و منابع اقتصادی عربستان قرار خواهد گرفت.

telegram channel

درباره نویسنده

علی اکبر اسدی

علی اکبر اسدی

  • هیأت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
  • پژوهش‌گر غرب آسیا
  • تماس: asadi@theinternational.ir

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته