يكشنبه 27 مرداد 1398

Sunday 18 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /بازگشت به خانه اول؛ کنترل مجدد تشکیلات بر فرد

بازگشت به خانه اول؛ کنترل مجدد تشکیلات بر فرد

  • دونالد ترامپ با یک توئیت همه را شگفت زده می کند : سربازان خود را از سوریه به میهن بازگردانیم. با همین یک جمله " تشکیلات سیاسی " آمریکا بهم می‌ریزد، اما در نهایت پس از کش و قوس‌های فراوان، سخنان بولتون در اسرائیل مبنی بر خروج آمریکا به شرط شکست بقایای داعش در سوریه و محافظت از شبه نظامیان کردی، نشان داد سیستم سیاسی بر فرد پیروز شده و بار دیگر کنترل اوضاع را به دست گرفته است

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  سه شنبه, 18 دی 1397    09:25    سرویس قدرت های بزرگ

نویسنده: امیرعلی ابوالفتح
اینترنشنال_سرویس قدرتهای بزرگ/ دونالد ترامپ با یک توئیت همه را شگفت زده می کند : « پس از پیروزی های تاریخی که در نبرد با داعش به دست آوردیم زمان آن فرا رسیده است که سربازان خود را از سوریه به میهن بازگردانیم.»
با همین یک جمله " تشکیلات سیاسی " شامل کهنه سیاستمداران ، نظامیان ، پیمانکاران نظامی و رسانه های جریان اصلی علیه رییس جمهوری سر به شورش می گذارند. وزیر دفاع نیز در اعتراض استعفا می دهد .
ترامپ مقاومت می کند و در توئیتر می نویسد : « من در تبلیغات انتخاباتی ام درخصوص خروج از سوریه و مکان های دیگر وعده دادم. اکنون که خروج از این مکان ها را آغاز می کنم رسانه های جعلی یا برخی ژنرال های شکست خورده که نمی توانستند قبل از ورود من به کاخ سفید کارشان را انجام دهند از من و روش هایم که کارایی دارند، گله می کنند. من دقیقا همان کاری را می کنم که گفته بودم انجام می دهم.»


فشارها تشدید می شود 
این بار ترامپ یک قدم عقب می رود توئیت می کند : « آمریکا در یک مدت زمانی از سوریه خارج می شود، فردی(ناشناس) گفته است که ما ظرف چهار ماه از سوریه خارج خواهیم شد در حالی که من چنین چیزی نگفته ام .»
مایک پمپئو ، وزیر امور خارجه به کمک رییس جمهور می آید : « رئیس جمهور ترامپ می خواهد سربازان ما را به خانه بازگرداند. او این تصمیم را اتخاذ کرده است و ما در حال کار کردن در راستای این تصمیم هستیم. ما از سوریه خارج خواهیم شد. جدول زمانی مرتبط با این اقدام شامل این موضوع خواهد شد که سربازان ما باید در امنیت باشند و این که ما می توانیم به کمپین ضد داعش ادامه دهیم.»


ترامپ سخنان وزیر امور خارجه خود را با توئیت تائید می کند : « نیروهایمان را از سوریه خارج می کنیم اما هرگز در مورد اینکه این اقدام به سرعت انجام می شود صحبتی نکرده ام.»
این بار خبر از مخالفت مشاور امنیت ملی می رسد . واشنگتن پست می نویسد : « جان بولتون در تضاد آشکار با موضع دونالد ترامپ درباره سوریه گفت، آمریکا تا وقتی که داعش نابود شود در سوریه می ماند و از متحدانش حمایت می کند.»
بولتون راهی اسراییل می شود .


ترامپ بار دیگر عقب نشینی می کند و در توئیتر می نویسد : « نیروهایمان را از سوریه خارج می کنیم اما هرگز در مورد اینکه این اقدام به سرعت انجام می شود صحبتی نکرده ام. »
بولتون آب پاکی را روی دست همه می ریزد : «هیچ جدول زمانی برای خروج نیروهای آمریکایی در شمال شرقی سوریه وجود ندارد.»
خروجی که رییس جمهوری امریکا وعده داده بود از سوی مشاور امنیت ملی مشروط می شود : « اهدافی وجود دارد که ما می خواهیم بدست آوریم و عقب نشینی ما را مشروط می کنند... این جدول زمانی از تصمیم گیری ها در مورد سیاست هایی که ما نیاز داریم اجرا کنیم ناشی می شود. این شرایط شامل شکست بقایای داعش در سوریه و محافظت از شبه نظامیان کردی است که در کنار نیروهای آمریکایی در برابر داعش جنگیده اند.»


ترامپ تبعیت می کند و در توئیتر می نویسد : « ما با سرعتی مناسب از سوریه خارج خواهیم شد در همین حال به مبارزه با داعش ادامه می دهیم و هر کار دیگری که محتاطانه و لازم باشد، انجام می دهیم. »
سرانجام جنجالی که با توئیتی نسنجیده از سوی رییس جمهوری نابلد در سپهر سیاست امریکا آغاز شده بود ، فروکش کرد و همه چیز به خانه اول بازگشت . " تشکیلات سیاسی " مجددا کنترل اوضاع را در دست گرفت .

منبع: مطالعات آمریکا

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته