پنجشنبه 5 ارديبهشت 1398

Thursday 25 April 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /گزارش تحلیلی: بین روسیه و اوکراین چه گذشت؟

گزارش تحلیلی: بین روسیه و اوکراین چه گذشت؟

  • به گزارش اینترنشنال، تنش از آنجا آغاز شد که دیروز ساعت 7 صبح سه کشتی اکراینی مرزهای آبی روسیه در منطقه کریمه را نقض کرده و وارد آبهای آنها در تنگه کرچ شدند .اعلام شده که شناور اکراینی که سعی در ایجاد برخورد مستقیم با کشتی گشت ساحلی روس ها را داشته است. پس از این بود که اوکراین، یدک کش روسیه را متهم کرد که باعث آسیب رسیدن به موتور اصلی کشتی، بدنه و گارد محافظ آن شده است

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  سه شنبه, 06 آذر 1397    10:27    سرویس قدرت های بزرگ

اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ به گزارش اینترنشنال، تنش از آنجا آغاز شد که دیروز ساعت 7 صبح سه کشتی اکراینی مرزهای آبی روسیه در منطقه کریمه را نقض کرده و وارد آبهای آنها در تنگه کرچ شدند .اعلام شده که شناور اکراینی که سعی در ایجاد برخورد مستقیم با کشتی گشت ساحلی روس ها را داشته است. پس از این بود که اوکراین، یدک کش روسیه را متهم کرد که باعث آسیب رسیدن به موتور اصلی کشتی، بدنه و گارد محافظ آن شده است.
به گزارش اسپوتنیک، کانال تلویزیونی "زوزدا" ویدئویی از سرویس امنیت فدرال روسیه (اف اس بی) منتشر نمود که در آن نزدیک شدن کشتی‌های مرزبانی روسیه به کشتی های نیروی دریایی اوکراین به تصویر کشیده شده است.
در نتیجۀ این تحولات، ساعت 11:30 دو کشتی زرهی کلاس "گورزا" از بندر بردیانسک به حرکت درآمدند که قایق‌های نظامی روسیه و یک کشتی باری دسترسی به تنگه را مسدود نمودند.

این رویارویی ها شب گذشته به درگیری مسلحانه تبدیل گردیده و روسها بر روی آنها آتش گشودند . یک قایق مسلح کلاس Gyurza-M نیروی دریایی اکراین توسط روس ها هدف قرار گرفته و طبق اخبار رسیده دو قایق مسلح دیگر آنان نیز توسط نیروهای ویژه روسیه تسخیر شده است. در پاسخ، اکراینی ها نیز به سمت ناو های گشت ساحلی روسیه آتش گشودند. دو کشور در آماده باش کامل نظامی قرار دارند.

روسیه کلیه پرواز های مسافربری و غیر نظامی را از منطقه درگیری کریمه دور کرده و به خطوط هوایی و دریایی در مورد درگیری های پیش رو ، هشدار داد.

شب گذشته همچنین در پی این درگیری، اوکراین، جمهوری دونتسک، دولت خود خوانده مورد حمایت روسیه در خاک اوکراین را بمباران کرد. روسیه چهار سال پیش شبه جزیره کریمه اوکراین را به خاک خود منضم کرد. روابط دو کشور از آن به بعد پرتنش بوده اما در ماه‌های اخیر این موضوع شدت پیدا کرده است.

در یکی از معدود واکنش های رسمی دولت روسیه به مسئله، سازمان مرزی روسیه به خبرگزاری اینترفکس گفت که دو قایق توپدار و یک قایق یدک کش "ساعت هفت صبح به وقت مسکو به طور غیرقانونی وارد یک ناحیه دریایی متعلق به روسیه که موقتا بسته بود شدند".
این سازمان افزود: "معلوم است که هدف آنها ایجاد درگیری در منطقه است." در مقابل، به گزارش بی بی سی، نیروی دریایی اوکراین مدعی شده نیروهای ویژه روسیه دو قایق توپدار و یک یدک کش نیروی دریایی اوکراین را توقیف کرده‌اند و شلیک آنها به قصد کشتن به سمت نیروهای اوکراینی بوده و چند ملوان را مجروح کرده است.
روسیه پیشتر دو جنگنده و دو هلی‌کوپتر را برای زیر نظر گرفتن کشتی‌های اوکراین به منطقه اعزام کرده بود.

پترو پوروشنکو رئیس جمهور اوکراین در جریان نشست اضطراری شورای امنیت ملی و شورای دفاعی اوکراین اقدامات روسیه را "بی دلیل و دیوانه وار" توصیف کرد.
در همین حال «سرویس امنیت فدرال» روسیه (FSB) اعلام کرد که سه کشتی اوکراینی را به دلیل نقض مرز دریایی روسیه در دریای سیاه توقیف کرده است. به گزارش خبرگزاری تاس، این سرویس امنیتی اعلام کرد: سه کشتی نیروی دریایی اوکراین به نام های بردیانسک، نیکوپول و یانی کاپو که صبح یکشنبه مرز روسیه را نقض کردند عصر یکشنبه نیز بار دیگر تلاش کردند تا در قلمرو دریایی روسیه فعالیت های غیرقانونی مرتکب شوند.این نهاد افزود: این کشتی ها به درخواست های مشروع کشتی ها و قایق های سرویس گارد مرزی سرویس امنیت فدرال روسیه برای متوقف کردن فوری اقدامات خود پاسخ ندادند و اقدام به مانور خطرناک کردند.
بنا به اعلام سرویس امنیت فدرال روسیه «سلاح هایی برای وادارکردن کشتی های جنگی اوکراینی به توقف، مورد استفاده قرار گرفت.» در پی این اقدام هر سه شناور نیروی دریایی اوکراین در آب های سرزمینی روسیه در دریای سیاه توقیف شدند. سرویس امنیت فدرال روسیه همچنین افزود : سه عضو نظامی نیروهای مسلح اوکراین که آسیب دیده بودند «کمک های پزشکی دریافت کردند» و خطری جانی آنها را تهدید نمی کند. اما نیروی دریایی اوکراین گفته که 6 نفر از خدمه کشتی هایش در پی اقدام روسیه زخمی شده اند.

به گزارش رویترز، اتفاق اخیر نیز ممکن است دو کشور را به سمت یک مناقشه گسترده تر هدایت کند.

اوکراین گفته که کشتی های این کشور اقدام اشتباهی انجام نداده اند. کی یف روسیه را به تجاوز مهم کرده و خواستار اقدام جامعه جهانی برای مجازات روسیه شده است.

در پی این حوادث، «پترو پوروشنکو» رئیس جمهوری اوکراین جلسه ای با مقام های ارشد نظامی و امنیتی برگزار کرد. همچنین، در کی یف پایتخت اوکراین گروهی به سفارت روسیه در این کشور حمله کردند.
به نقل از شبکه تلویزیونی 112 اوکراین، این افراد اقدام به پرتاب بمب دودزا به داخل محوطه سفارت روسیه کردند. ​گزارش شده که نیروی امنیتی و پلیس اوکراین در محل حادثه حضور دارند، همچنین آندری کریشنکو، رئیس پلیس کی یف نیز در این محل حاضر شده است.

در آخرین تحولات، روسیه و آمریکا برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت سازمان ملل در خصوص تحولات اخیر در شبه جزیر کریمه در روز دوشنبه را خواستار شدند. به گزارش راشاتودی، پس از تیراندازی کشتی های اوکراینی و ورود غیرقانونی آنها به آبهای مرزی روسیه در نزدیکی شبه جزیر کریمه، این کشور خواستار برگزاری نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل برای رسیدگی به این موضوع شد. «دیمیتری پولیانسکی» معاون نماینده دائم روسیه در سازمان ملل با اعلام این خبر گفت مسکو در ارتباط با «تحولات خطرناک در دریای آزو و اتفاقات پس از آن» برگزاری این نشست اضطراری را درخواست کرده است. بر این اساس نشست مذکور در ساعت ۱۱ صبح به وقت محلی در نیویورک برگزار خواهد شد. به گفته پولیانسکی هدف از این نشست حفاظت از صلح جهانی و امنیت بین المللی خواهد بود.

گزارش ها حاکی است آمریکا نیز در پی وقوع تنش های اخیر در منطقه شبه جزیره کریمه برگزاری نشست فوری شورای امنیت را درخواست کرده است.

نیکی هیلی نماینده مستعفی آمریکا در سازمان ملل با اعلام این خبر گفته است این نشست ساعت ۱۱ برگزار خواهد شد.

انتظار نمی رود نشست شورای امنیت که یک طرف آن عضو دائم این شورا است، به دلیل برخورداری از حق وتو، منجر به نتیجه ای عملیاتی شود، با این حال این اقدام فشار دیپلماتیک و افکار عمومی را در پی دارد.

منبع: برگرفته از مؤسسۀ ایراس

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته