جمعه 1 تير 1397

Friday 22 June 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /امانوئل ماکرون و آیندۀ همگرایی اروپایی

امانوئل ماکرون و آیندۀ همگرایی اروپایی

  • آمدن ترامپ بیش از همه به کمک لیبرالیست های هلند و فرانسه آمد و باعث شد که آن ها بیشترین بهره را از "سیاست ترس" (Politics of Fear) ببرند. این سیاست تا جایی موثر بود که فوتبالیستی مانند زین الدین زیدان ملت فرانسه را دعوت به رای ندادن به لوپن می کند. در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، ملت فرانسه در تقابل بین ایمانوئل ماکرون و مارین لوپن، به انتخاب ماکرون رای دادند. چرا که آنها بیش از پیش دستاوردهای خود را در خطر می دیدند

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  سه شنبه, 19 ارديبهشت 1396    15:11    سرویس قدرت های بزرگ

مهدی کریمی
پژوهشگر مسائل اروپا

اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بیشتر کارشناسان معتقد به فروپاشی اتحادیه بودند. اما روی کار آمدن ترامپ آگاهی ملت اروپا را به ارمغان آورد. شاید بزرگترین مزیت به قدرت رسیدن دونالد ترامپ در ایالات متحده، آگاه سازی ملل مختلف جهان مبنی بر اهمیت دستاوردهایی مانند صلح، دموکراسی و حقوق بشر باشد. ترامپ اهمیت این پدیده ها را به ملت ها و دولت های مختلف جهان گوشزد کرد البته از طریق تلاش در جهت نقض این دستاوردها. ترامپ از طریق تبلیغ منفی این اصولی که بزرگترین دستاوردهای بشری هستند، آگاهی سیاسی برای دنیا به ارمغان آورد مبنی بر اینکه انسان قرن بیست و یکمی کیفیت زندگی خود را مدیون همین دستاوردها است و آن ها بایستی در جهت حفظ این دستاوردها بکوشند. شاید اگر ترامپ نبود، مارین لوپن به جای ایمانوئل ماکرون رییس جمهور فرانسه می شد و یا گیرت ویلدرز پیروز انتخابات هلند می شد. ترس از ترامپیزه شدن، فرانسوی ها و هلندی ها را به "نه" به پوپولیسم واداشت و سبب شد تا آنها اتحاد اروپایی را با وجود نقص های آن پاس بدارند. شاید الان کمتر کسی از فروپاشی اتحادیه اروپا صحبت به میان آورد.
آمدن ترامپ بیش از همه به کمک لیبرالیست های هلند و فرانسه آمد و باعث شد که آن ها بیشترین بهره را از "سیاست ترس" (Politics of Fear) ببرند. این سیاست تا جایی موثر بود که فوتبالیستی مانند زین الدین زیدان ملت فرانسه را دعوت به رای ندادن به لوپن می کند. در انتخابات ریاست جمهوری اخیر، ملت فرانسه در تقابل بین ایمانوئل ماکرون و مارین لوپن، به انتخاب ماکرون رای دادند. چرا که آنها بیش از پیش دستاوردهای خود را در خطر می دیدند. فرانسه به عنوان مهد دموکراسی، حقوق بشر و آزادی های مدنی دستاوردهایش در خطر بود. به جرات می توان که گفت ملت فرانسه انقلاب دیگری کرد و با هدف نجات فرانسه و دستاوردهای آن.
قطعا این متغیرها تاثیر بسزایی در رفتار داخلی و خارجی فرانسه ماکرون خواهد داشت. در واقع ماکرون خود را ملزم به رعایت این اصول خواهد دانست. امانوئل ماکرون معتقد است که حزب او تنها نیروی حامی اروپا در فرانسه است. شماری از کارشناسان، ماکرون را فردی لیبرال و برخی دیگر او را یک سوسیال دموکرات توصیف کرده‌اند اما او علنا خود را فردی لیبرال توصیف کرده و می‌گوید که از «یک همبستگی دسته جمعی» حمایت می‌کند.
سیاست ماکرون در قبال اتحادیه اروپا چه خواهد بود؟ در پاسخ بایستی گفت که وی نسبت به ساختارهای اتحادیه وفادار خواهد ماند به دلیل زیر: اول اینکه، اهداف و منافع فرانسه بر خلاف بریتانیا با اهداف و منافع اتحادیه در هم تنیده است. تصور فرانسه جدا از اتحادیه بسیار دشوار است. دوم، فرانسه بسیاری از مشکلات خود را از طریق انتقال آنها به سطح اتحادیه حل می نماید. از مهمترین این مسائل، مشکل مهاجران و مساله امنیت می باشد. وی عنوان می کند که در برنامه اش هیچ دیواری وجود نخواهد داشت اما فرانسه مرزهای اروپایی خود را خواهد داشت و این مرزها امنیت واقعی آن است. سوم اینکه ملت فرانسه به امید حفظ ساختارهای اروپایی به عنوان دستاورد خود رای به انتخاب وی داده اند. همین متغیر رفتار ماکرون را نسبت به اتحادیه کنترل خواهد کرد؛ چهارم اینکه، کابینه وی به احتمال زیاد ترکیبی از لیبرالیست ها و سوسیالیست ها خواهد بود. هر دو این ها طرفدار اتحاد اروپایی می باشند البته در قالب هایی تقریبا متفاوت.
اما ماکرون از اتحادیه اروپا چه می خواهد؟ آنچه که مسلم این است وی خواستار برخی اصلاحات در اتحادیه خواهد بود. وی معتقد است که اتحادیه اروپا باید اصلاح شود چرا که در غیر اینصورت با «فرگزیت» (خروج فرانسه از اتحادیه اروپا) روبرو ‌خواهد شد. هدف وی از مطرح کردن این مساله، سهم گرفتن بییشتر برای فرانسه است. اغلب فرانسوی ها معتقدند که آلمان بیشترین بهره را از همگرایی اروپایی می برد. تهدید به فرگزیت فقط با هدف گرفتن سهم بیشتر است. هدف ماکرون در جهت اصلاح ساختارهای اروپایی، درگیری بیشتر (Engagement) (در معنای مثبت آن) فرانسه را در اتحادیه و به دنبال آن تقویت دیالوگ ها را به ارمغان خواهد آورد.
جهت جمع بندی می توان گفت که 1. فرانسه ماکرون خود را در ساختارهای اروپایی تعریف خواهد کرد؛ 2. فرانسه در تلاش برای کسب مزایای بیشتری از همگرایی خواهد بود و از طرح فرگزیت در این زمینه بهره خواهد برد اما فرگزیت محقق نخواهد شد؛ 3. این مساله خود باعث تقویت دیالوگ های دو جانبه و چند جانبه در زمینه همگرایی خواهد شد؛ 4. و نهایتا اینکه همگرایی اروپایی تقویت خواهد شد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته