شنبه 29 دي 1397

Saturday 19 January 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /استفاده از تسلیحات شیمیایی و مخمصه سوریه برای ترامپ

استفاده از تسلیحات شیمیایی و مخمصه سوریه برای ترامپ

  • ترامپ خود را در مخمصه سوریه قرار داده است. پس از اتخاذ یک حمله محدود در سال گذشته، در تلاش برای ایجاد بازدارندگی در برابر استفاده از تسلیحات شیمیایی و شکست در آن، ترامپ با فشار زیادی برای شرکت در یک حمله بزرگتر روبه رو است

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  چهارشنبه, 22 فروردين 1397    12:30    سرویس قدرت های بزرگ

نویسنده: کولین کال (مشاور دولت اوباما)


اینترنشنال_سرویس قدرتهای بزرگ/ ترامپ خود را در مخمصه سوریه قرار داده است. پس از اتخاذ یک حمله محدود در سال گذشته، در تلاش برای ایجاد بازدارندگی در برابر استفاده از تسلیحات شیمیایی و شکست در آن، ترامپ با فشار زیادی برای شرکت در یک حمله بزرگتر روبه رو است.

اما در اینجا یک وضعیت معماگونه و دوراهی وجود دارد: "دلیل" آن که ترامپ در آوریل سال گذشته به جای یک حمله وسیع علیه اهداف رژیم اسد یک حمله محدود را برگزید این بود که خطر کشته شدن مستشاران روسیهای که در سرتاسر پایگاههای سوریه پراکنده بودند وجود داشت. به همین خاطر احتمالا اکنون نیز ترامپ دچار شک و تردید است.

اگر ترامپ در واکنش به استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه هیچ کاری انجام ندهد و یا تنها یک حمله جزئی صورت دهد، او همچون یک ببر کاغذی به نظر خواهد رسید. اما اگر وی این کار را در مقیاس بزرگتری برای برقراری مجدد بازدارندگی انجام دهد، اقدامی است در افزایش خطرات با مسکو، که یک قدرت هسته‌ای است.

علاوه بر این، تمام اینها در بطن یک افزایش شدید تنش با روسیه، در پی تحریمهای اخیر و اخراج دیپلماتهای روسیهای در سراسر غرب، رخ میدهد.

همچنین اینکه این موضوع درست در زمان افزایش تنشهای منطقه‌ای ایران-اسرائیل، مراحل مهم تصمیمگیری درباره توافق هسته ای با ایران و نیز مراحل پایانی و اوج کمپین مبارزه با داعش (که دارد در قلمرو شرقی سوریه و در میان نیروهای نظامی آمریکا و نیروهای نظامی با پشتیبانی ایران اتفاق میافتد ) در حال روی دادن است.

بنابراین اگر ترامپ واکنش به استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه را نتواند به درستی مدیریت کند، این موضوع نه تنها موجب افزایش تنشها با روسیه، بلکه موجب تنش با ایران نیز خواهد شد. اگر یک حمله موجب کشته شدن مستشاران ایرانی و نیروهای حزب‌الله که در پایگاههای سوریه حاضر هستند شود، احتمال برخورد وسیعتر وجود دارد.

به صورت شفاف: یک جنگ بزرگ اجتناب ناپذیر نیست. بازدارندگی میتواند دوباره ایجاد شود و تمام طرفها نیز می‌توانند از لبه پرتگاه یک گام به عقب بیایند. اما به طور حتم مسیرهای یک جدال پایانی بزرگ در حال زیاد شدن هستند
اینها همگی استدلالهای بیشتری است مبنی بر اینکه چرا تصمیم ترامپ در سوریه- هرچه که باشد- نیاز به پیوند به یک استراتژی وسیعتر برای سوریه و منطقه، و یک رویه سیاستگذاری دقیق و سنجیده برای از بین بردن تمام خطرات دارد.


مترجم: مصطفی بوشهری
منبع: کانال زبان تخصصی روابط بین الملل

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته