جمعه 15 آذر 1398

Friday 6 December 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /تحلیلی از حمله موشکی آمریکا به سوریه

تحلیلی از حمله موشکی آمریکا به سوریه

  • تحلیلی از حمله موشکی آمریکا به سوریه

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  چهارشنبه, 23 فروردين 1396    13:38    سرویس قدرت های بزرگ


اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ به ‌عنوان فردی که هرچند تجربه جنگ را با گوشت و خون شخص خودم حس نکرده‌ام، اما مجروحین بمب های شیمیایی عراق را، چه بسیجی ایرانی و یا کرد عراقی، بارها در ماموریت سوئیس از این بیمارستان به آن بیمارستان بر دوش کشاندم تا مورد پذیرش قرار گیرند، علاقه‌مندم که ایران و ایرانی تک ستاره و قربانی مظلوم جنگ شیمیایی در جهان باقی بماند و فکر می کنم این ارزش باقی مانده از انقلاب اسلامی ایران و جنگ تحمیلی 8 ساله برای همه آحاد مردم از بسیجی گرفته تا نظامی و از روشنفکر گرفته تا روحانی و از طبقه متوسط گرفته تا غنی افتخار و ارزشی است که علاقمندند حفظ شود .

اما حمله موشکی 7 آوریل 2017 آمریکا به پایگاه نظامی "الشعیرات " در سوریه با ادعای " تنبیه " این کشوربخاطر استفاده از سلاح شیمیایی در شهر" خان شیخون " استان ادلب را می توان تحولی نوین با تاثیرات چند وجهی تصور کرد که در برخی وجوه ظرفیت تداوم و کش دار شدن دارد . بدون ورود در جزئیات شرایط قبل از این حادثه چه در صحنه سیاسی آمریکا و یا آرایش نیرو ها و توازن قوا در صحنه عملیات در سوریه می توان احتمالات زیر را مورد بررسی قرار داد :
1- تاثیر تاخیری در مذاکرات صلح ؛
اگر حفظ تمامیت ارضی سوریه مد نظر طرفهای درگیر باشد ؛ وچه بهتر که ایران نیز براین هدف متمرکز باشد ؛ این مقصود از طریق جنگ محقق نخواهد شد. راه حل سیاسی برای سوریه نیز از طریق مذاکرات بین طرفهای درگیر و اصلاحات سیاسی امکان پذیر است . اما حمله موشکی آمریکا جان تازه ای به نیروهای معارض نظامی و کشورهای حامی آنها چون ترکیه و عربستان و قطر می دهد که شرایط جدیدی را در مذاکرات وارد نمایند . اگر آمریکا بخواهد در این مذاکرات ورود بیشتری داشته باشد علی الاصول کیفیت و پروسه مذاکرات تغییر خواهد کرد . آمریکا که تا هفته قبل از این واقعه در سطوح وزیر خارجه و نماینده سازمان ملل بر بی اشکال بودن ادامه حضور آقای بشار اسد در سپهر سیاسی سوریه موضع گیری نموده بود ناگهان از بی اعتباری ادامه حضور ایشان صحبت کرد و آقای ترامپ نیز این چرخش موضع خود را انعطافی انقلابی توصیف کرد . با این وضعیت حتی پروسه مذاکراتی سازمان ملل در ژنو نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و تا چند ماهی با توجه به شرایط نمیتوان اقدامی را از آنطرف متصور بود .
2- تغییر سیاست آمریکا از مبارزه با داعش به تغییر رژیم در سوریه
تا کنون سیاست رسمی آمریکا بر مبارزه با داعش و تنظیم سیاستهای در داخل عراق استوار بود و مسئله سوریه در اختیار ترکیه و عربستان و قطر. حتی حمایت این کشور از کردهای سوریه نیز با جهت گیری علیه داعش همراه بود . تمام نقل قولها و مواضع اولیه مقامات کاخ سفید و نماینده این کشور در سازمان ملل حاکی از آن است که این حمله تنها یک واکنش بوده و تغییری در سیاست صورت نگرفته است . اما حمایت های بین المللی خصوصا از طرف وزرای خارجه و دفاع انگلستان از این حمله به همراه سیاست های جدید خاور میانه ای انگلستان شرایطی را بوجود آورده است که احتمالا آقای ترامپ را برای حضور جدی تر در سوریه ترغیب خواهد نمود . این حمله توانسته است غیر از جلب حمایت بین المللی برای رئیس جمهور آمریکا وی را که در سه ماه گذشته زیر شدید ترین فشارهای مطبوعاتی و تبلیغاتی و حقوقی داخل خود آمریکا قرار داشت و به بی کفایتی و حتی وابستگی به روسیه متهم بود رهانیده و فاصله دموکرات و جمهوریخواه را حد اقل برای مدت محدودی تقلیل دهد . تاثیر داخلی این عملیات به شکلی بوده است که حتی منتقدین آقای ترامپ اذعان کردند که ایشان برای اولین بار در قامت رئیس جمهور آمریکا ظاهر شد . بنابر این سود استفاده از سیاست خارجی برای تحکیم مواضع داخلی می تواند شهدی باشد که آقای ترامپ بخواهد برای مدتی از آن استفاده نماید .
3- رابطه روسیه و آمریکا
حمله فوق می تواند چالشها و لایه های روابط آمریکا و روسیه را در شرایط کنونی قدری توضیح دهد : بنا به اخبار موجود آمریکا دوساعت قبل از عملیات به روسها موضوع حمله را اطلاع داده است . در طول حمله هیچ گونه واکنشی از سیستم ضد هوایی های روسیه صورت نگرفته است؛ این موضوع به همراه دو سه نمونه انفعال این سیستم هوایی در قبال عملیات جت های اسرائیلی در گذشته نشان می دهد که یا ظرفیت عملیاتی این سیستم در قبال تحرکات واقعی ضعیف است و یا اینکه این سیستم در معادلات روابط با آمریکا و اسراییل می تواند سیاسی عمل نماید . بدین مفهوم که روسها با درک این که واکنش آمریکا نسبت به موضوع " خان شیخون " الزامی است در مقابل این اقدام حالت منفعلانه گرفته اند تا ترامپ به مقصود خود برسد و از طرف دیگر اگر این " ادعا " درست باشد که روسها با آقای ترامپ ارتباط ویژه ای داشته اند حمله به سوریه آقای ترامپ را در آمریکا تقریبا از زیر فشار " ارتباط با روسیه " درآورده و نجات داده است .
اگرچه روسها اعلام کردند که این حمله یک تجاوز آشکار بوده و خطر از چند سانتی‌متری درگیری با روسیه گذشته است و لذا تمام کانال ارتباطات هماهنگی عملیاتی با آمریکا را لغو می نمایند اما پنتاگون اعلام کرد که این کانال باز است و فردای همانروز عملیات از آن استفاده کرده اند . در به هرحال لازم به ذکر است که این پایگاه در بین 19 پایگاه عملیاتی سوریه جزو فعال ترین آنها و نیز پایگاهی بوده است که از آن موشک های ضدهوایی علیه اهداف مهاجم اسراییلی اخیرا شلیک شده بود ؛ لذا می توان تصور کرد در گزینش این پایگاه برای حمله مطالعات سیاسی منطقه ای نیزصورت گرفته بود .
4- شرایط نظامی روی زمین :
در وضعیت فعلی هرگونه تغییر شرایط نظامی و تحرکات اساسی روی زمین بیش از گذشته به تفاهم در طرح های سیاسی کلان ارتباط پیدا کرده است . چگونگی شکست داعش و تبعات آن . آینده سیاسی عراق . موضوع اکراد در عراق ؛ سوریه و ترکیه .وضعیت امنیتی اردن پس از شکست داعش . نظام سیاسی آینده سوریه . و درنهایت حل وفصل موضوع فلسطین و اسراییل . همگی موضوعاتی است که در یک مجموعه پیچیده به یکدیگر متصل است و تا به تفاهم سیاسی بین المللی نائل نشود نمیتوان امیدوار بود که تحرک نظامی روی زمین در سوریه ره بجایی ببرد . هم اکنون روسیه در جبهه غرب از تحرک ترکیه در استان "افرین "سوریه جلوگیری نموده است . همین ممانعت را در جنوب "الباب " بعمل آورده است . اقدام مشابه توسط آمریکا در شمال شرق "الباب" صورت گرفته و از تحرک ترکیه بطرف "رقه " جلوگیری نموده است .
چگونگی باز پس گیری "رقه " از داعش در هاله ای از ابهام قرار دارد در حالیکه غرب موصل نیز هنوز تعیین تکلیف نشده است . گفته می شود تا تعیین تکلیف بازماندگان و رزمندگان داعش د شرایط روی زمین تغییر جدی پیدا نخواهد کرد .
بنظر می رسد اقدام به شناسایی زود هنگام قدس شرقی بعنوان پایتخت فلسطین و قدس غربی بعنوان پایتخت اسراییل توسط روسیه در کشاکش این تحولات حاکی از آن است صرفنظر از درگیری های تاکتیکی تفاهم های استراتژیک در سطح کلان بین قدرت های بزرگ در جریان است . تلاش انگلستان برای نزدیک کردن اعراب و اسراییل با چاشنی مذاکرات صلح فلسطین و اسراییل نیز معنی پیدا می کند .
5- ارزیابی راهبردی :
واکنش نظامی آمریکا یا بهتر بگوییم آقای ترامپ در سوریه نشان داد که دولت جدید آمریکا بی اعتنا به تمام نرم های بین المللی است و با انعکاس تصویری بی قانون از خود این ظرفیت را بوجود آورده است که می تواند به دست به اقدامات ماجرا جویانه و بی نتیجه راهبردی صرفا با هدف خود نمایی و نمایش قدرت بزند . ظاهرا قرار است هزینه این عملیات ها از جانب "اعراب " خلیج فارس تامین شود و لذا تاکید بر تعداد موشکهای شلیک شده و متعاقبا اعلام قیمت های این موشکها و نیز تماس آقای ترامپ با ملک سلمان بعد از عملیات برای تصویه حساب نهایی بوده است. باید دید نتیجه این سیاست در مقابله با کره شمالی چگونه خواهد بود تا تصویر شفاف تری بدست آید .

telegram channel

درباره نویسنده

حسین ملائک

حسین ملائک

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.