يكشنبه 27 مرداد 1398

Sunday 18 August 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /برکناری وزیر امور خارجه آمریکا "جایزه بزرگ" ترامپ به عربستان

برکناری وزیر امور خارجه آمریکا "جایزه بزرگ" ترامپ به عربستان

  • تصمیم دونالد ترامپ درخصوص برکناری رکس تیلرسون وزیر امور خارجه خود "جایزه بزرگی" است که وی به شاهزاده محمد بن سلمان ولی عهد عربستان تقدیم کرد. چرا که تیلرسون روابط راهبردی با کشور قطر داشت و همچنین مخالف لغو توافق هسته ای با ایران بود. خروج رئیس جمهور ترامپ از توافق هسته ای با ایران هنگامی که طی چند ماه آینده زمان تایید دوباره توافق هسته ای فرارسد، قطعی و حتمی شده است، این مسئله از احتمال وقوع جنگ مشخصا در منطقه خاورمیانه خبر می دهد .

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  جمعه, 25 اسفند 1396    11:06    سرویس قدرت های بزرگ

نویسنده: عبدالباری عطوان


اینترنشنال_ سرویس قدرتهای بزرگ/ تصمیم رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ درخصوص برکناری رکس تیلرسون وزیر امور خارجه خود که غافلگیر کننده هم نبود؛ احتمالا جایزه "جایزه بزرگی" است که وی به شاهزاده محمد بن سلمان ولی عهد عربستان تقدیم خواهد کرد. چرا که تیلرسون روابط راهبردی با کشور قطر داشت و همچنین مخالف لغو توافق هسته ای با ایران بود
چرا احتمالا تصمیم برکناری تیلرسون "جایزه بزرگی" از سوی ترامپ به ائتلاف چهارجانبه تحریم کننده قطر است؟ آیا لغو توافق هسته ای ایران قطعی شده است؟ سناریوهای قابل پیش بینی کدامند؟
تصمیم رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ درخصوص برکناری رکس تیلرسون وزیر امور خارجه خود که غافلگیر کننده هم نبود؛ احتمالا جایزه "جایزه بزرگی" است که وی به شاهزاده محمد بن سلمان ولی عهد عربستان تقدیم خواهد کرد. چرا که تیلرسون روابط راهبردی با کشور قطر داشت و همچنین مخالف لغو توافق هسته ای با ایران بود و به این مسئله اهتمام داشت که ترکیه به زمامداری رئیس جمهور رجب طیب اردوغان متحد قابل اطمینان واشنگتن باقی بماند.
رئیس جمهور ترامپ در تازه ترین دیدار مطبوعاتی خود که طی آن علام کرد اختلافاتی میان او و وزیر امور خارجه برکنار شده درباره توافق هسته با ایران وجود دارد، همچنین اعتراف کرد میان او و وزیر امور خارجه جدید یعنی مایک پمپئو تفاهم گسترده ای وجود دارد و هر دو دیدگاه نزدیکی در بیشتر مسائل اگر نه در تمام مسائل دارند.
پمپئو نسخه تندرو تر از رئیس جمهور ترامپ به شمار می رود و به دیپلماسی موشک های کروز ایمان دارد و توافق هسته ای با ایران را بدترین توافق می داند که باید لغو شود و با رئیس جمهور ترامپ در دشمنی با اسلام و مسلمانان هم عقیده است. وی افکار و عقاید تندرو خود را از جنبش راستگرای افراطی " تی پارتی" اقتباس می کند.
تیلرسون در نظر بسیاری از اروپایی ها آخرین شخصیت باتدبیر در دولت رئیس جمهور ترامپ به شمار می رفت زیرا او به شدت نسبت به خروج از توافق هسته ای به علت پیامدهای خطرناک آن هشدار داد و به موضع گیری اروپا نزدیک تر بود و مهم تر این که راه حل سیاسی را از طریق گفتگو در بحران با کره شمالی ترجیح می داد و نسبت به روند به حاشیه راندن خود در توافق قرن [فلسطینی و اسرائیل] خشمگین بود. این توافق در انحصار جرد کوشنر داماد ترامپ قرار دارد.
اما چرا برکناری وی در زمان کنونی "هدیه ای" به شاهزاده محمد بن سلمان خواهد بود، علت در درجه نخست رابطه محکم تیلرسون با مقامات قطری و مخالفت وی با هرگونه راه حل نظامی در بحران خلیج فارس است و این که وی قطر را از اتهام تروریسم مبرا می دانست ، هنگامی که با این کشور توافقنامه مبارزه با تروریسم و خشکاندن منابع تامین مالی آن را امضا کرده و آشکارا ائتلاف چهارجانبه تحریم کننده قطر به علت ادامه دادن به بحران و به شکست کشاندن میانجیگری او به علت پافشاری بر مواضع و شروط خود سرزنش کرد و این میانجی گری بود که از جانب ترامپ مامور انجام آن شده بود.
این چهار کشور، تیلرسون را متهم به طرفداری از ائتلاف سه جانبه قطرترکیه ایران می کردند و این که لحن آشتی جویانه ای در قبال آنکارا به ویژه رئیس جمهور رجب طیب اردوغان اتخاذ کرده و با هرگونه رویارویی نظامی با ایران مخالف بود. لازم به ذکر است که بسیاری از این اتهام ها صحت دارد.
خروج رئیس جمهور ترامپ از توافق هسته ای با ایران هنگامی که طی چند ماه آینده زمان تایید دوباره توافق هسته ای فرارسد، قطعی و حتمی شده است، این مسئله از احتمال وقوع جنگ مشخصا در منطقه خاورمیانه خبر می دهد . در این راستا تهیه کنندگان گزارش سالانه کنفرانس امنیتی مونیخ در جدیدترین دوره آن یعنی دو هفته پیش به بیراهه نرفتند هنگامی که هشدار دادند جهان در لبه پرتگاه قرار دارد و بیشترین مسئولیت را در این خصوص برعهده ترامپ و سیاست های وی گذاشتند.
خبرگزاری رسمی "ایتار تاس" روسیه از ژنرال والری گراسیمف، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح فدراسیون روسیه نقل کرد؛ گروه های تندرو در غوطه شرقی برای استفاده از تسلیحات شیمیایی آماده می شوند که رهبری آمریکا آن را به عنوان بهانه ای برای حملات موشکی شدید خود به هدف هایی در سوریه و شاید خود دمشق به کار خواهند گرفت. وی تاکید کرد روسیه به این حملات پاسخ خواهد داد و در صورتی که جان سربازان و منافع این کشور به خطر بیفتد، دست بسته نظاره گر نخواهد ایستاد.
ترامپ اکنون در کنار خود وزیر خارجه ای دارد که به دیپلماسی جنگ ایمان داشته و تجربه بی سابقه ای در توطئه چینی در اتاق های سیا در اختیار دارد که این تجربه را طی فعالیت خود به عنوان رئیس دستگاه اطلاعات مرکزی آمریکا CIA بدست آورده است و تندرو ترین فرد در قبال ایران و کره شمالی به شمار می رود و از این رو هواداران زیادی در عربستان سعودی، امارات متحده عربی ، بحرین و مصر پیدا خواهد کرد و بعید نیست رهبری جناحی را در دست بگیرد که خواستار انتقال پایگاه هوایی العدید آمریکا از قطر به یکی از این کشورهای نامبرده به ویژه امارات متحد عربی یا عربستان سعودی است و این اقدامی است که رئیس جمهور ترامپ آن را تایید می کند.
به علت حماقت های این مرد ساکن در کاخ سفید و سیاست های بی باکانه اش دست به دعا برمی داریم، اما با توجه به ویرانی ها و خرابی هایی که در بیشتر کشورهای این منطقه به بار آمده است ، چیز زیادی نداریم که از دست دهیم.


منبع: رای الیوم

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته