يكشنبه 2 ارديبهشت 1397

Sunday 22 April 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /سیاست ترس، محرک همگرایی اروپا

سیاست ترس، محرک همگرایی اروپا

  • سیاست ترس، محرک همگرایی اروپا

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  چهارشنبه, 16 فروردين 1396    10:26    سرویس قدرت های بزرگ

 مهدی کریمی

دانش آموخته دکتری جغرافیای سیاسی، پژوهشگر مسائل حوزه اتحادیه اروپا  

"سیاست ترس" یکی از مهمترین استراتژی های لیبرالیست های اروپا جهت تقویت همگرایی اروپایی از ابتدای تشکیل اتحادیه اروپا بوده است. این متغیر در دوران جنگ سرد، در قالب ترس از شوروی و در دوران پس از جنگ سرد در قالب ترس از روسیه و همچنین ترس از افراط گرایی (راست گرایی افراطی) به عنوان یکی از اصلی ترین محورهای گفتمان لیبرالیست های اروپا جهت همگرایی فزاینده ملل اروپایی عمل کرده است. لیبرالیست ها در انتخابات سال جاری هلند و فرانسه نیز از "سیاست ترس" در جهت پیشبرد اهداف خود به نحو احسن بهره برده اند.
یکی از مهمترین استراتژی های لیبرالیست های حاکم در هلند (حزب مردم برای دموکراسی و آزادی (VVD)) در انتخابات سال 2017 بهره گیری از "سیاست ترس" بود. محور اغلب شعارهای انتخاباتی حزب "مردم برای دموکراسی و آزادی" بر هشدار نسبت به تبعات پیروزی راست گرایی افراطی استوار بود. این حزب در انتخابات سال 2017 میلادی توانست با به دست آوردن 33 کرسی از 150 کرسی پارلمان، بیشترین کرسی را بدست آورد و شکستی دیگر را بر حزب راست گرای افراطی (حزب آزادی (PVV)) تحمیل کند. حزب آزادی از سال 2006 در پارلمان هلند حضور دارد و در سال 2012 نتایج به مراتب بهتری را کسب کرده بود. "حزب مردم برای دموکراسی و آزادی" این پیروزی را مدیون "سیاست ترس" اتخاذی خود است.
بهره گیری از این سیاست تنها به انتخابات محدود نشده است. "حزب مردم برای دموکراسی و آزادی" در حال رایزنی با دو حزب "دموکرات مسیحی" (CDA) و "دموکرات 66" (D66) جهت تشکیل دولت ائتلافی می باشد. پیشتر از همه "حزب آزادی" به رهبری گیرت ویلدرز آمادگی خود را برای تشکیل دولت ائتلافی اعلام کرده بود؛ اما حزب حاکم خیال ائتلاف با این حزب را ندارد و در پی ائتلاف با دو حزب دیگر اشاره شده که هر کدام 19 کرسی را در انتخابات به دست آورده اند و همچنین با "حزب سبز" (GL) که 14 کرسی را کسب کرده است، می باشد. در واقع حزب حاکم در پی به حاشیه راندن نقش حزب آزادی از صحنه سیاست گذاری هلند است. این حزب برای تشکیل دولت نیاز به 76 کرسی دارد.
رهبران دیگر کشورهای اروپایی نیز چنین سیاستی را اتخاذ کرده اند و انتخابات هلند را مانند یک نمونه عالی مبارزه با افراط گرایی (سیاست ترس) برای مردم خود نمایش می دهند. به عنوان مثال رییس جمهور فرانسه، انتخابات هلند را پیروزی بر افراط گرایی می خواند و رییس دفتر صدر اعظم آلمان نیز متاثر از نتیجه انتخابات هلند، این کشور را قهرمان می نامد و نتایج را فوق العاده می خواند. اروپا در حدود 30 سال است که پوپولیسم را شاهد است و با پیروزی دونالد ترامپ ترسی فزاینده بر اروپا در حال مستولی بود ولی هلند مانند سدی بزرگ در برابر پیروزی پوپولیسم در اروپا و اضمحلال وحدت اروپایی عمل کرد. این موفقیت بزرگ هلند بیشتر از همه مدیون سیاست ترس لیبرالیست ها است. این سیاست، مشارکت 82 درصدی در انتخابات هلند را به ارمغان آورد.
مهمترین هدف هلند پس از تشکیل دولت ائتلافی، آمادگی برای رقابت اقتصادی با بریتانیا است. هلند قصد دارد از مساله خروج بریتانیا از اتحادیه بیشترین استفاده را ببرد و جایگزین این کشور در اتحادیه شود. هیچ مکانیسمی مانند همگرایی اروپایی این امکان را در اختیار این دولت قرار نمی دهد. شرکت های بسیاری در بخش تجاری لندن فعال هستند که از خروج بریتانیا از اتحادیه نگران هستند و در پی انتقال شرکت های خود به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا و یا جنوب شرق آسیا هستند. حدود 10 درصد از تولید ناخالص داخلی بریتانیا از مزیت های مرکزی تجاری لندن تامین می شود. شهری مانند آمستردام در پی افزایش رقابت پذیری خود با لندن می باشد و می تواند بخشی از این شرکت ها را جذب کند. این مساله به وضوح چرایی اهمیت مبارزه با افراط گرایی را برای لیبرال های هلند نشان می دهد. حزبی که خواهان خروج از اتحادیه اروپا است. امری که امکان بهره گیری هلند از مزیت های خروج بریتانیا از اتحادیه را مختل می کند.
خلاصه اینکه، سیاست ترس و یا هشدارها نسبت به راست گرایی افراطی بیش از خود احزاب راست گرا در صحنه سیاسی اروپا نقش آفرین است و به نظر می رسد به مانند هلند، در فرانسه نیز موثر واقع شود و مارین لوپن نیز در انتخابات سال ریاست جمهوری جاری فرانسه به سرنوشت گیرت ویلدرز مبتلا شود. در آخرین نظرسنجی ها، ایمانوئل ماکرون پیشتاز است و احتمال پیروزی وی در انتخابات بالاست. وی طرفدار همگرایی اروپایی و "سیاست درهای باز اتحادیه" است. انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در 23 آوریل برگزار خواهد شد و پیروزی ایمانوئل ماکرون می تواند، پایانی بر پوپولیسم در اروپا لااقل تا آینده ای نزدیک باشد.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته