جمعه 1 تير 1397

Friday 22 June 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /سرنوشت پیمان امنیتی ژاپن و ایالات متحده در کابینۀ ترامپ

سرنوشت پیمان امنیتی ژاپن و ایالات متحده در کابینۀ ترامپ

  • سرنوشت پیمان امنیتی ژاپن و ایالات متحده در کابینۀ ترامپ

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  یکشنبه, 06 فروردين 1396    00:48    سرویس قدرت های بزرگ

زینب فرهادی
 کاندیدای دکترای روابط بین الملل دانشگاه تربیت مدرس

 اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ پایان جنگ جهانی دوم نقطه آغاز اتحاد امنیتی ایالات‌متحده آمریکا و ژاپن بود. امری که به معنای وابستگی کامل امنیتی ژاپن و قرار گرفتن در زیر چتر حمایتی آمریکا تعبیر می‌شود. تحولات اخیر روی‌داده در آمریکا و روی کار آمدن ترامپ آینده این اتحاد را در هاله‌ای از ابهام برده است. تحلیل تأثیر روی کار آمدن ترامپ بر اتحاد امنیتی آمریکا و ژاپن موضوع مقالۀ پیش رو می‌باشد.

در پایان جنگ جهانی دوم قانون اساسی جدیدی بر کشور ژاپن تحمیل شد که در آن نیروی نظامی هیچ جایگاهی نداشت و این مسئله به معنای محرومیت این کشور از کاربست جنگ به‌عنوان ابزارحل‌وفصل منازعه بود. نخستین بار در دوران جنگ سرد قانون اساسی صلح‌طلب ژاپن با تکامل پیچیده‌ای روبرو شد که در پاسخ به‌ضرورت‌ها و واقعیت‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی بود.این امر به معنای حرکت ژاپن به سمت "عادی‌شدن" سیاست امنیتی و تعریف ژاپن به عنوان یک "دولت عادی" بود. تحولات صورت گرفته در قوانین امنیتی این کشور در سال ۲۰۱۵ و تفسیر موسع از قانون اساسی نقطه عطفی بود که بسیاری از محققان را به اعلام پایان صلح‌طلبی و آغاز دوره جدیدی از رفتار امنیتی ژاپن واداشت. درمجموع باید گفت اگرچه اکثر متحدان امریکا از ادامه "سواری رایگان" خود راضی هستند اما ژاپن به‌عنوان یکی از مهم‌ترین متحدین امریکا پس از جنگ جهانی دوم به دنبال نمایش متفاوتی از خود در ابعاد امنیتی و سیاسی است که نتیجه آن افزایش سهم این کشور در تأمین امنیت ملی و نقش آفرینی گسترده‌تر آن در ثبات شرق آسیا می باشد.پیامد این تحول در راهبرد دفاعی-امنیتی در ابعاد ملی،منطقه‌ای و بین‌المللی بسیار گسترده خواهد بود. هرچند بسیاری از مقامات ژاپن سیاست کنونی ژاپن را تداوم صلح‌طلبی این کشور پس از جنگ جهانی دوم می‌دانند اما منتقدین تحولات روی‌داده در سال‌های اخیر و تفسیر موسع از قانون اساسی را آغاز فصل نوینی از سیاست خارجی می‌دانند که حکایت از تغییر بنیادین در راهبردهای این کشور دارد.

چرخش آمریکا به شرق در دوران اوباما حکایت از اهمیت شرق آسیا در سیاست خارجی ایالات‌متحده دارد. آنچه در این استراتژی اهمیت دارد سرنوشت متحدین منطقه‌ای و آینده ائتلاف‌های امنیتی امریکا با کشورهای این منطقه است. در سال‌های اخیر سیاست خارجی امریکا بر تحکیم ائتلاف‌ها از یک سو و دادن مسئولیت بیشتر به متحدین منطقه‌ای از سوی دیگر تأکید داشته است. این مسئله در رابطه با ژاپن و سیاست دفاعی – امنیتی این کشور به‌وضوح با اعطای مسئولیت بیشتر در اتحاد امنیتی و پررنگ شدن نقش این کشور در معادلات منطقه‌ای همراه بوده است.
انتخاب ترامپ به ریاست جمهوری امریکا به‌عنوان یک شگفتی بزرگ همراه با پیامدهای گسترده برای ژاپن و سایر نقاط آسیا ارزیابی می‌گردد. اگرچه شعارهای انتخاباتی بحث‌برانگیز وی در رابطه با متحدین آسیایی منجر به نگرانی آنها شد و این شبهه را در ذهن مخاطب شکل داد که امریکا قصد دارد از نقش سنتی خود در شرق آسیا فاصله بگیرد اما نخستین دیدار ترامپ و نخست‌وزیر ژاپن حکایت از تغییر موضع‌گیری ترامپ به‌عنوان رئیس‌جمهور کنونی امریکا و ترامپ نامزد انتخابات دارد.
باروی کارآمدن ترامپ شینزو آبه دیپلماسی فعالانه‌ای در رابطه با آمریکا در پیش گرفت که به معنای نزدیکی هرچه بیشتر ژاپن به امریکا بود. هدف از این دیپلماسی تقویت جایگاه ژاپن در روابط امنیتی امریکا-ژاپن و کسب اطمینان از ادامه اتحاد امنیتی امریکا-ژاپن بود.اگرچه ترامپ در زمان تبلیغات ریاست جمهوری انتقادات تندی بر ژاپن دررابطه با مخارج بالای اتحاد امنیتی امریکا با این کشور و از دست رفتن شغل‌های بسیار به دلیل روابط تجاری غیرمنصفانه با ژاپن داشت اما با سفر اخیر نخست‌وزیر ژاپن به امریکا ترامپ از تکرار شعارهای سخت انتخاباتی اجتناب نمود و ضمن خوشامدگویی، بر تهدیداتی که ژپن با آنها روبرو است نظیر گسترش دریایی چین و بحران کره شمالی تأکید نمود و امریکا را متعهد به امنیت تمام مناطق تحت نفوذ این کشور و تقویت هرچه بیشتر اتحاد دانست و تعهد کشور خود به دفاع از ژاپن از طریق قابلیتهای نظامی را تزلزل‌ناپذیر دانست.
نکته اساسی در رابطه با دیپلماسی فعالانه شینزو آبه تلاش برای تداوم تعهد امریکا به منطقه آسیا و اقیانوس آرام و رهبری امریکا در این منطقه است.آنها نگران هستند که امریکا تعهدات خود نسبت به متحدین شرقی خود را کنار بگذارد و این خلا پیش آمده باعث شود چین از عقب‌نشینی امریکا استفاده کرده و جای امریکا را پر نماید.در این رابطه مسئله اساسی تحولات داخلی ایالات‌متحده و اهداف ترامپ می‌باشد. خروج امریکا از TTP و تلاش این کشور برای احقاق حقوق امریکایی ها حکایت از این دارد اکه وی به‌عنوان نخستین رئیس‌جمهور امریکا چرخش به درون را در دستور کار سیاست خارجی خود قرار داده است امری که به معنای حرکت اجباری متحدین منطقه‌ای به‌سوی خودکفایی امنیتی و تحمل هزینه‌های سنگین نظامی می‌باشد؛مسئله‌ای که تا پیش‌ازاین امریکا آن را به دوش می‌کشید.
ژاپن و امریکا همچنان متحدین امنیتی ثابت‌قدم و استراتژیک با یکدیگر باقی خواهند ماند و سرمایه‌گذاری بالای در توانمندی نظامی ادامه خواهد یافت و این مسئله بیش از هر چیزی به دلیل پیچیدگی محیط امنیتی شرق آسیا و نقش امریکا در تأمین ثبات و امنیت این منطقه و حفظ موازنه قدرت به نفع امریکا در برابر چین است.نکته اساسی در این رابطه این است که ترامپ خواستار افزایش سهم بار امنیتی ژاپن است و بهترین گزینه برای امریکا ایجاد یک اتحاد امنیتی جدید با مسئولیت کمتر برای امریکا و در مقابل افزایش هزینه‌های ژاپن در این رابطه خواهد بود. به نظر می‌رسد مقامات امریکا به دنبال آن هستند که مسئولیت دفاع از متحدین مرفه و پرجمعیت را به خودشان واگذار نماید. در حالی که ژاپنی از اتحاد با امریکا لذت می‌برد امریکا به دنبال ایفای نقش مدیریتی به‌جای نقش حامی از ژاپن است. این مسئله به معنای آن است که امریکا باید مانند یک دوست مراقب و آماده به حمله در برابر تهدیدات بالقوه باشد. در همین راستا امریکا به کشورها اجازه می‌دهد که منازعات و اختلافات را به تنهایی حل‌وفصل نمایند و به آنها هیچ تضمینی در رابطه پشتیبانی در جنگ احتمالی ارائه نمی‌دهد. در این صورت مردم ژاپن در بحث امنیتی مجبور به اولویت‌بندی و پرداخت هزینه خواهند شد و به دلیل عدم پشتیبانی امریکا از آنها مجبور به بهبود روابط با همسایگان خواهند شد.بنابراین پس از هفتاد سال امریکا نقش پررنگی را به ژاپن می‌دهد که بتواند از خود و محیط امنیتی خود دفاع کند. مهم‌ترین پیامد این سیاست افزایش ثبات و امنیت در منطقه شرق آسیا خواهد بود.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته