يكشنبه 29 مهر 1397

Sunday 21 October 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /فقدان هویت، علت سیاست "یکی به میخ و یکی به نعل" فرانسه در خاورمیانه

فقدان هویت، علت سیاست "یکی به میخ و یکی به نعل" فرانسه در خاورمیانه

  • ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در اولین سخنرانی سیاست خارجی در اجلاس سفرای فرانسه گفت: "مسیری را انتخاب می کنم تا جایگاه فرانسه را بازسازی کنم." آیا موفق خواهد بود یا خیر؟ رصد سیاسی و گذار زمان پاسخ خواهد داد اما آنچه مشهود است سیاست "یکی به میخ و یکی به نعل" فرانسه در روابط با جمهوری اسلامی، نه از روی خط مشی از پیش تعیین شده بلکه از روی استیصال و فقدان هویتی سیاسی است که به سه دلیل عمده، فرانسه را در موقعیتی دشوار قرار داده است.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  چهارشنبه, 02 اسفند 1396    12:59    سرویس قدرت های بزرگ

نویسنده: سید حسام الدین هانی 

 اختصاصی اینترنشنال_ سرویس قدرتهای بزرگ/ ژاک شیراک آخرین رئیس جمهور گلیست و پیروی خط مشی سیاسی دوگل در تاریخ سیاسی فرانسه است. سارکوزی مسیر چرچیل را پیش گرفت و طی دوران صدرات، به محو هویت سیاسی مستقل فرانسه در زیر مجموعه امریکا متهم شد و ایمانویل ماکرون، دنبال هویتی جدید برای فرانسه است.
ماکرون، رئیس جمهور فرانسه در اولین سخنرانی سیاست خارجی در اجلاس سفرای فرانسه گفت: "مسیری را انتخاب می کنم تا جایگاه فرانسه را بازسازی کنم." آیا موفق خواهد بود یا خیر؟ رصد سیاسی و گذار زمان پاسخ خواهد داد اما آنچه مشهود است سیاست "یکی به میخ و یکی به نعل" فرانسه در روابط با جمهوری اسلامی، نه از روی خط مشی از پیش تعیین شده بلکه از روی استیصال و فقدان هویتی سیاسی است که به سه دلیل عمده، فرانسه را در موقعیتی دشوار قرار داده است. ماکرون بدنبال تعریف هویت سیاسی جدید برای فرانسه در اروپا و بین الملل است. در صورت پذیرش این نظریه، بدیهی است راهبرد تبیین سیاست خارجی با فرانسه برای خارجی جمهوری اسلامی ایران مشخص خواهد شد.
1- با خروج انگلیس از اتحادیه اروپایی، 25 الی 30% درصد قابلیت نظامی اتحادیه اروپایی کاهش می یابد که مورد نگرانی فرانسه است. بدون انگلیس، بر خلاف انتظار، فرانسه از قابلیت لازم برای ایفای نقش محوری در تامین امنیت اتحادیه اروپایی برخوردار نیست و لذا فرانسه مجبور است به صورت "کج دار و مریز" زیر بیدق امنیتی انگلیس و امریکا قرار داشته باشد که متقابلا باید منافع انگلیس و امریکا را مد نظر داشته باشد و با سیاست های انها در خاورمیانه مساعدت نماید. اختلاقات فرانسه با انگلیس و آلمان در خصوص تامین امنیت اروپا در کنفرانس امنیتی مونیخ آشکارتر شد و فرانسه در موقعیت ضعیف تر از گذشته قرار دارد.
2- فرانسه با اکراه پذیرفته در قبال همیاری نظامی انگلیس و امریکا از عملیات نظامی فرانسه در شمال و مرکز افریقا (فرانکوفیل)، به کشورهای بالتیک نیروی نظامی اعزام کند و زیر بیدق ناتو قرار گیرد و بر خلاف انتظار میثاق دوگل برای استقلال نظامی فرانسه را زیرپا گذارد. فرانسه حتی خواهان عادی سازی روابط با روسیه است اما امریکا و انگلیس نه تنها مخالف اند، بلکه انگلیس مجموعه اروپا را برای رویارویی نظامی با روسیه تهییج می کند.
3- در خاورمیانه روزگاری فرانسه نخست وزیر لبنان را تعیین می کرد، اما دیگر در چنین جایگاهی قرار ندارد. جنگ نظامی در سوریه را فرانسه آغاز کرد و امریکا را به عدم همراهی متهم می کرد، اما ظاهرا نقشی برای فرانسه در تعیین آینده سیاسی سوریه متصور نیست. امریکا گرفتار ترامپ و اسیر اسراییل است و انگلیس درگیر خروج از اتحادیه اروپایی است و ماکرون در صدد احیای نقش قبلی فرانسه است اما فرانسه دیگر از قابلیت گذشته برخوردار نیست.
در روابط با جمهوری اسلامی ایران فرانسه چشم به بازار ایران دوخته اما نگران دوران بعد از خاتمه محدودیت های برجام است. فرانسه روابط خود با جمهوری اسلامی ایران را با توجه به "ناز و نیاز" در ناتو، افریقا و خاورمیانه تعیین می کند. به نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران نیز با توجه به ضعف فرانسه در فقدان هویت در سیاست خارجی در "ناز" برای امریکا و ناتو، "نیاز" به انگلیس و امریکا در افریقا و خاورمیانه، روابط دوجانبه را تبیین نماید و از استفاده ابزاری فرانسه از جمهوری اسلامی ایران در مقابل متحدین پیشگیری نماید.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته