پنجشنبه 22 آذر 1397

Thursday 13 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /توسعه قدرت نرم و جذابیت های فرهنگی چین از از دریچه " پول " امکان پذیر نیست

توسعه قدرت نرم و جذابیت های فرهنگی چین از از دریچه " پول " امکان پذیر نیست

  • رفتار سفارت چین در کنفرانس خبری که به منظور اطلاع رسانی از اقدامات این کشور در ارتباط با حادثه سانچی و هدیه 50 هزارتومانی این سفارت به خبرنگاران ایرانی که پس از این کنفرانس صورت گرفت، اقدام عجیبی بود که نشان می دهد کشور چین که در عین حال ادعای ایفای نقش یک قدرت بزرگ را نیز دارد، هنوز توسعه و گسترش جذابیت های فرهنگی و قدرت نرم خود برای دیگران را صرفا از دریچه " پول " مینگرد که در واقع این مسئله نازل ترین سطح از فهم یک کشور برای گسترش جذابیت های فرهنگی و قدرت نرم خود در دیگر مناطق و کشورها است.

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  سه شنبه, 03 بهمن 1396    15:59    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال_سرویس قدرت‌های بزرگ/ رفتار سفارت چین در کنفرانس خبری که به منظور اطلاع رسانی از اقدامات این کشور در ارتباط با حادثه سانچی و هدیه 50 هزارتومانی این سفارت به خبرنگاران ایرانی که پس از این کنفرانس صورت گرفت، اقدام عجیبی بود که نشان می دهد کشور چین که در عین حال ادعای ایفای نقش یک قدرت بزرگ را نیز دارد، هنوز توسعه و گسترش جذابیت های فرهنگی و قدرت نرم خود برای دیگران را صرفا از دریچه " پول " مینگرد که در واقع این مسئله نازل ترین سطح از فهم یک کشور برای گسترش جذابیت های فرهنگی و قدرت نرم خود در دیگر مناطق و کشورها است. از اینرو در یک سطح می توان گفت که ارگانیسم تصمیم سازی در چین هنوز به بلوغ و پختگی لازم برای ترجمه رشد و قدرت یابی این کشور در سیستم بین الملل به خصوص در ابعاد فرهنگی و آن هم برای بازیگرانی با قدمت و هویت فرهنگی و تمدنی غنی مانند ایران دست نیافته‌اند.
نکته دیگری که در ارتباط با اقدام سفارت چین و ارائه هدیه 50 هزارتومانی به خبرنگاران ایرانی گفت آن است که این اقدام ناشیانه در تعارض کامل با برنامه¬های شی جین پینگ رئیس جمهور چین به خصوص پس از برگزاری نوزدهمین کنگره حزب کمونیست این کشور در اکبتر 2017 قرار دارد. رئیس جمهور چین در این کنگره ضمن بر شمردن اهداف آینده چین از ضرورت " تحقق الگوی سوسیالیسم چینی " و تئوریزه نمودن آن برای جهان خارج سخن گفت. همچنین وی پس از این کنگره در نامه¬ای که به دانشگاه رنمین این کشور نوشت از ضرورت انتقال درست پیام چین توسط نخبگان و تصمیم سازان این کشور به جهان خارج و تلاش برای تئوریزه نمودن موفقیت ها و دستاوردهای چین سخن گفت که تحقق آن الگو و تئوریزه نمودن پیام این کشور برای جهان خارج هم می¬بایست بر یک بستر نرم و فرهنگی ویژه بنا شود تا قابلیت پذیرش پیدا نماید که طبیعتا این اقدام سفارت چین هم با آن خوانش رئیس جمهور و برنامه‌های کلان آن کشور نه تنها در تضاد است بلکه روند متناقضی را نیز دنبال می نماید.
نکته نهایی که می توان در ارتباط با رفتار سفارت چین بیان داشت آن است که این اقدام با نتایج گزارش رسمی اخیرا منتشر شده " تصویر ملی چین در جهان خارج " و سخن از بهبود روزافزون این تصویر ملی نیز در تعارض است و این شائبه را به وجود می آورد که شاید حاصل این بررسی نیز از طریق پرداخت " پول " و آنگونه که خود می‌خواهند دستکاری شده باشد.
در مجموع می توان گفت که این اقدام سفارت چین در کنار نگرش بدبینانه مصرف کنندگان کالاهای چینی در ایران که بنا بر نظرسنجی های انجام شده بیش از 80 درصد است، بدبینی قشر فرهیخته و فرهنگی ایران نسبت به چین را در آینده نیز بیش از گذشته خواهد نمود.

telegram channel

درباره نویسنده

محمد زارع

محمد زارع

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته