دوشنبه 30 مهر 1397

Monday 22 October 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ /از رفتار سفارت چین در ایران باید خوشحال بود

از رفتار سفارت چین در ایران باید خوشحال بود

  • آمد ابرو را درست کند زد چشمش را هم کور کرد" این ضرب المثل حکایت کنفرانس امروز سفارت چین در تهران است که تلاشش این بود که در مورد تراژدی سانچی آبروداری کند، ته مانده اعتبار خود را هم خدشه دار کرد. کنفرانس خبری سفیر چین در تهران و هدیه ۵۰ هزار تومانی که در انتهای آن به خبرنگاران ایرانی داده شد جنجالی در فضای مجازی برانگیخته است. سیل محکومیت ها روانه این رفتار سفارت چین شده و به بیان معروف از "وقاحت" آنان ابراز تعجب شده است...

    Submit to FacebookSubmit to Twitter

نویسنده :  سه شنبه, 03 بهمن 1396    00:29    سرویس قدرت های بزرگ

" اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ آمد ابرو را درست کند زد چشمش را هم کور کرد" این ضرب المثل حکایت کنفرانس امروز سفارت چین در تهران است که تلاشش این بود که در مورد تراژدی سانچی آبروداری کند، ته مانده اعتبار خود را هم خدشه دار کرد. کنفرانس خبری سفیر چین در تهران و هدیه ۵۰ هزار تومانی که در انتهای آن به خبرنگاران ایرانی داده شد جنجالی در فضای مجازی برانگیخته است. سیل محکومیت ها روانه این رفتار سفارت چین شده و به بیان معروف از "وقاحت" آنان ابراز تعجب شده است.
اما چون نیک بنگریم این اتفاق جای خوشحالی دارد. این اتفاق نشان می دهد که سفارت چین در ایران بسیار ناشی است و درک بسیار نازلی از فضای داخلی ایران، فرهنگ ایرانی، رسانه های ایران و به طور کلی نوع معاشرت با اشرافیت فرهنگی ایران دارد. اینکه حاصل اتاق فکر یک سفارت قدرت بزرگ به این ختم شود که ۵۰ هزار تومان در پاکتی بگذارد و به خبرنگارانی بدهد که از فرهنگی میآیند که به شدت بیگانه ستیز است و وابستگی به خارج یکی از بدترین و ننگین ترین اتهامات در آن است. نشان میدهد که این سفارت نه تنها رسانه را نمی شناسد بلکه فرهنگ ایرانی را نیز به ویژه ارتباط با قشر فرهنگی یا به بیان بهتر اشرافیت فرهنگی ایرانیان را درکی ندارد. جای خوشحالی دارد زیرا قدرت های خارجی هر چه کمتر ظرایف ایران را بدانند بهتر است.
جای خوشحالی دارد به این دلیل که چینیها به عنوان یک قدرت در حال ظهور هنوز شناخت بسیار سطحی از ایران دارند و کانال کشی چندانی در ایران انجام نداده اند. تاریخ ایران نشان داده که قدرت های بزرگ همین که جای پای خود را در صحنه بین المللی محکم کرده اند، کانال کشی در درون ایران، نخبه سازی و خرید افراد را آغاز کرده و به تدریج شبکههای بسیار پیچیدهای را شکل دادند که مهار آنها از عهدۀ بسیاری از حکومت ها خارج بوده است. بی تردید بریتانیا سردمدار چنین کشورهایی بود که رفتار پیچیده آن نفوذ شبکهای که در دورههای درازی در ایران داشت باعث شد تا "کار کار انگلیسی هاست" به یک ضرب المثل در ایران تبدیل شود. به بیان دیگر سفارتِ چین برخلاف استعمارگران قدیمی که رفتارشان را این روزها هم به عیان میبینیم، بسیار ناشی است و این ناشی گری به نفع منافع ملی ایران است. البته باید قدردان خبرنگارانی بود که بلافاصله به رسالت ملی خود عمل نمودند و این رفتار ناشیانه و زشت سفارت چین را برملا کردند.
این رفتار سفارت چین بی شک محکوم است، اما جای خوشحالی دارد که فرصت داریم به جنبه هشدار آمیز این رفتار توجه کنیم و به قدرتهای بزرگ غربی و شرقی به هیچ روی اجازه ندهیم در داخل ایران پول باشی کنند و شبکه های وابسته به خود را ایجاد نمایند. فراموش نکنیم که استقلال ملی در هر شرایطی و تحت هر نظام سیاسی یک ارزش ذاتی است و کشوری که از استقلال ملی برخوردار نباشد سایر مولفه های قدرت آن ارزش چندانی ندارد. دیگر آنکه نظام سیاسی که تمام توجه خود را معطوف به مهار نفوذ غرب در داخل ایران کرده باید به این نکته توجه نماید که قدرتهای شرقی هم بی میل از کانال کشی در داخل ایران به ایجاد شبکه های نفوذ نیستند. مراقب قدرت های شرقی هم باشید. این نکته تاریخی را در نظر بگیرید که بزرگترین و تراژیک ترین تهاجم به ایران نه از غرب که از شرق صورت گرفت. مغولها بی شک مهمترین و بزرگترین ضربه را به تمدن ایرانی وارد کردند. به شرقیها خوش بین نباشید.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته