پنجشنبه 2 اسفند 1397

Thursday 21 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/خروج بریتانیا باعث استحكام اتحادیه اروپا شده است

خروج بریتانیا باعث استحكام اتحادیه اروپا شده است

 چهارشنبه, 31 خرداد 1396    05:35    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ بر اساس تحقیق یک موسسه آمریکایی، رویکرد مردم اروپا نسبت به اتحادیه اروپا تغییری مثبت داشته است. به این ترتیب، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا نه تنها باعث تضعیف آن نشده، بلکه استحکام بیشتر آن را در پی داشته است.
چهره اروپا بار دیگر تغییر کرده است. از رفراندوم بریتانیا حدود یک سال می‌گذرد. در آن هنگام ۵۲ درصد مردم بریتانیا رای به خروج از اتحادیه اروپا دادند؛ رفراندومی که می‌توانست آسیبی جدی به اتحادیه اروپا وارد کند، اما این امر اتفاق نیافتاد.
یک سال پس از رفراندوم بریتانیا، سایت "اشپیگل آنلاین" به نقل از تحقیق و پژوهش موسسه غیرانتفاعی Pew آمریکا خبر از افزایش محبوبیت اتحادیه نزد شهروندان اروپا می‌دهد. تحقیق و پژوهش این موسسه مستند بر نظرسنجی از ۱۰ هزار شهروند کشورهای مختلف اروپا است.
"با سپاس از آقای ترامپ و خانم می"
این عنوانی است که سایت "اشپیگل آنلاین" برای گزارش خود برگزیده است. به باور نویسنده این مقاله، خروج بریتانیا و سیاست‌های سیاستمداران پوپولیست، از جمله دونالد ترامپ، باعث دور شدن مردم کشورهای اروپایی از گرایش‌های ناسیونالیستی و پوپولیستی شده است.
شکست پوپولیست‌ها در انتخابات هلند و فرانسه و همچنین تضعیف جدی حزب AfD (آلترناتیو برای آلمان) نشان از دوری جستن مردم از شعارهای پوپولیستی دارد.
تا چندی پیش گمان می‌رفت که حزب ناسیونالیست و پوپولیست AfD بتواند در انتخابات پارلمانی ماه سپتامبر آلمان بیش از ۲۰ درصد آرا را از آن خود کند. نظرسنجی‌ها اما نشان می‌دهند که گرایش مردم آلمان به این حزب به‌شدت رو به کاهش است و شاید میزان آرای این حزب در انتخابات از ۷ درصد نیز تجاوز نکند.
میزان محبوبیت اتحادیه اروپا در دو کشور آلمان و فرانسه ۱۸ درصد رشد کرده است. در هلند نیز شمار طرفداران اتحادیه اروپا و سیاست‌های این اتحادیه ۱۵ درصد افزایش داشته است. حتی در بریتانیا نیز، بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی این موسسه، ۱۰ درصد بر تعداد طرفداران اتحادیه اروپا افزوده شده است.

اگرچه رویکرد مثبت مردم بریتانیا به اتحادیه اروپا نمی‌تواند تاثیری بر نتیجه رفراندوم تاریخی سال گذشته این کشور داشته باشد، اما عوارض و پیامدهای منفی این تصمیم باعث تغییر نگاه مردم اروپا نسبت به اتحادیه اروپا و افزایش محبوبیت این اتحادیه شده است.
منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته