چهارشنبه 21 آذر 1397

Wednesday 12 December 2018

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/آشتی دوستان قدیمی: نخست وزیر هند به دنبال بهبود روابط با روسیه

آشتی دوستان قدیمی: نخست وزیر هند به دنبال بهبود روابط با روسیه

 دوشنبه, 08 خرداد 1396    16:06    سرویس قدرت های بزرگ

اختصاصی اینترنشنال-سرویس قدرت های بزرگ/ نخست وزیر هند، نارندرا مودی در دیداری که هفتۀ جاری با ولادیمیر پوتین خواهد داشت، تلاش خواهد کرد تا رابطۀ پرنوسان میان دو کشور را بازسازی کند؛ هرچند به گفتۀ تحلیل‌گران نگرانی‌هایی از تجدید منافع روسیه در حیات خلوت هندوستان وجود دارد.

به گزارش اینترنشنال به نقل از «داون»، دو رهبر در نشستی كه روز پنج شنبه در حاشیه كنفرانس سن پترزبورگ خواهند داشت به دلایل كاهش تبادل تجاری طرفین،منافع اقتصادی مشترك و همچنین حل و قصل تنش ها بر سر اتحادیه های جهانی نیز نگاهی خواهند داشت.

دو كشور از سابقه اتحاد 70 ساله طی دوران جنگ سرد برخوردار هستند زمانی كه اتحاد جماهیر شوروی بزرگترین شریك تجاری،متحد دیپلماتیك و تأمین كننده اصلی سلاح این كشور از تانك گرفته تا هواپیماهای پیشرفته بود.
اما این اتحاد بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی رو به سردی گرایید هنگامی كه هند تصمیم به ایجاد تحول در اقتصاد خود و تلاش برای احیاء و ایجاد روابط پررنگ تجاری با اروپا شد.

كارشناسان بر این باورند كه این روند در سال های اخیر بعد از آنكه دهلی‌نو به واشنگتن نزدیكتر شده و روسیه نیز سرعت روابط خود را با رقبای منطقه ای هند، یعنی پاكستان و چین شدت بخشید، شتاب بیشتری یافته است.

دروفا جیشنكار مشاور سیاست خارجی در موسسه بروكینگز هند گفت: «روسیه شریك مهم و اساسی برای هند است اما به نظر می رسد پایه های این شراكت لزران باشد.

وی گفت تعاملات مردمی بین دو ملت ضعیف است و جوانان هندی كمتر تمایل به مطالعه در مورد روسیه دارند و حتی در حوزه هایی مثل انرژی و فن آوری اطلاعات كه دو كشور از مزیت نسبی برخوردار هستند، همكاری طرف ها توسعه نیافته است.
انتظار می رود رهبران دو كشور در نشست آتی در خصوص چارچوب توافق نامه تأسیس نیروگاه هسته ای در جنوب هند توسط روسیه جهت خارج شدن هند از وابستگی به زغال سنگ به بحث و تبادل نظر بپردازند.
روسیه دو رآکتور را که پس از تأخیری طولانی بر مبنای توافق های پیشین قرار بوده ساخته شود را عملیاتی کرده و قصد دارد تعداد بیشتری را نیز تأمین نماید.
یكی از اولویت های مودی در سفر به اروپا احیای روابط تجاری دوجانبه است. بر اساس یك هدف بلند پروازانه قرار بود میزان تبادل تجاری طرفین تا سال 2030 را به 30 میلیارد دلار در سال برساند؛ در حالی که این میزان در سال 2015 به 8 میلیارد دلار كاهش داشته است.

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته