دوشنبه 5 فروردين 1398

Monday 25 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/بلوکه شدن برگزیت در پارلمان بریتانیا؛ خطر خروج بدون توافق

بلوکه شدن برگزیت در پارلمان بریتانیا؛ خطر خروج بدون توافق

 چهارشنبه, 22 اسفند 1397    07:12    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال_سرویس قدرتهای بزرگ/ پارلمان بریتانیا برای دومین بار با طرح برگزیتی که نخست وزیر این کشور بر سر آن با اتحادیه اروپا توافق کرده، مخالفت کرد. بر این اساس یا خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بدون قرارداد رخ می‌دهد یا مهلت خروج تمدید می‌شود.

به گزارش اینترنشنال به نقل از یورونیوز، در رای گیری سه شنبه شب ۳۹۱ نماینده مجلس عوام به متن قرارداد تغییریافته خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا (برگزیت) رای منفی دادند. این در حالی است که تنها ۲۴۲ نماینده به توافق مورد نخست وزیر بریتانیا رای مثبت دادند.

ترزا می در واکنش به رای منفی پارلمان بریتانیا به توافق اصلاح شده برکسیت اعلام کرد که بر این باور است که اکثریت بریتانیایی ها خواستار خروج از اتحادیه اروپا با توافق با این نهاد هستند.

در مقابل جرمی کوربین، رهبر حزب مخالف کارگر خواستار برگزاری انتخابات عمومی پس از دومین شکست دولت بریتانیا در تصویب توافق برکسیت شد. وی همچنین تاکید کرد که توافق برگزیت مورد نظر ترزا می «به وضوح نابود» شده است.

ترزا می‌، نخست‌وزیر بریتانیا، شامگاه دوشنبه ۱۱ مارس (۲۰ اسفند) در مذاکراتی سخت با اتحادیه اروپا تضمین‌هایی در رابطه با مسئله مرز ایرلند شمالی دریافت کرده بود.

موضوع آینده مرز جمهوری ایرلند با ایرلند شمالی از دلایل اصلی رای منفی مجلس عوام بریتانیا به توافق برکسیت در اولین رای گیری در ماه ژانویه بود.
پیش از رأی‌گیری در مجلس عوام، جرمی کوربین، رهبر اپوزیسیون، مخالفت خود را با این قرارداد تغییریافته اعلام کرد. همچنین جفری کوکس، مشاور ارشد ترزا می در امور حقوقی، اعلام کرد که هنوز ریسک‌های حقوقی در این رابطه وجود دارد.

ترزا می در نخستین رأی‌گیری بر سر قرارداد برگزیت در ماه ژانویه سال جاری شکست سختی را متحمل شد.

حال در صورت رد این قرارداد از سوی مجلس، قرار است در روز چهارشنبه ۱۳ مارس درباره این موضوع رأی‌گیری شود که آیا بریتانیا می‌خواهد بدون قرارداد از حوزه اتحادیه اروپا خارج شود یا نه. در صورتی که خروج بریتانیا بدون قرارداد رأی نیاورد، آنگاه باید در روز پنجشنبه ۱۴ مارس در مورد به تعویق انداختن تاریخ خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تصمیم گرفته شود.

نمایندگان مجلس عوام بریتانیا در حالی به توافق برگزیت برای دومین بار رای منفی دادند که تنها ۱۷ روز تا تاریخ تعیین شده برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا زمان باقی مانده است. در صورت خروج بریتانیا بدون تصویب قرارداد با اتحادیه اروپا، انتظار می‌رود پیامدهای اقتصادی سنگینی متوجه هر دو طرف قرارداد شود.

ابراز تأسف اتحادیه اروپا
اتحادیه اروپا در رابطه با مخالفت پارلمان بریتانیا با این قرارداد، ابراز تأسف کرده است.

سخنگوی ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، و دونالد توسک‌، رئیس شورای اتحادیه اروپا، در این رابطه گفته است: «متأسفیم از این اینکه دولت بریتانیا نتوانسته است اکثریتی برای قراردادی کسب کند که هر دو طرف در ماه نوامبر بر سر آن به توافق رسیده بودند.»

سخنگوی رؤسای اتحادیه اروپا می‌افزاید: «اگر راه حلی برای این بلوکه شدن وجود ندارد، علت آن را باید نزد مقامات لندن یافت.»

سخنگوی اتحادیه اروپا گفته است که دیگر ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا "تقاضای مستدل" بریتانیا برای تمدید مهلت خروج پس از تاریخ ۲۹ مارس را می‌توانند مورد بررسی قرار دهند. در سخنان سخنگوی اتحادیه اروپا اما تأکید شده که در صورت تمدید مهلت خروج، نهادهای اتحادیه اروپا باید کارکردهای خود را حفظ کنند.

منظور از ادامه کارکرد نهادهای اتحادیه اروپا، انتخابات در پیش روی پارلمان اروپاست که در اواخر ماه مه برگزار می‌شود و نخستین جلسه تأسیس پارلمان جدید اوایل ماه ژوئیه برگزار خواهد شد. این بدان معناست که بریتانیا باید، در صورت تمدید مهلت خروج، به عنوان عضو، نمایندگانی به پارلمان اروپا اعزام دارد.

با رای منفی سه شنبه شب به توافق برگزیت پنجمین اقتصاد بزرگ دنیا اکنون باید بین خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا یا تعویق برگزیت یا برگزاری انتخابات سراسری یا برگزاری همه پرسی مجدد درباره برگزیت انتخاب کند.

 

منبع: یورونیوز

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته