دوشنبه 5 فروردين 1398

Monday 25 March 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/ونزوئلا سفیر آلمان را اخراج کرد

ونزوئلا سفیر آلمان را اخراج کرد

 پنج شنبه, 16 اسفند 1397    11:17    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال_سرویس قدرتهای بزرگ/ نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری ونزوئلا، سفیر آلمان در این کشور را "یک عنصر نامطلوب" خواند و از او خواست که خاک ونزوئلا را در ظرف ۴۸ ساعت ترک کند. مادورو گفت که این سیاستمدار آلمانی در امور داخلی ونزوئلا دخالت کرده است.

دولت ونزوئلا روز چهارشنبه ۱۵ اسفند (۶ مارس) اعلام کرد که دانیل کرینر، سفیر آلمان در این کشور "عنصر نامطلوب" است و در ظرف ۴۸ ساعت باید خاک این کشور را ترک کند. دلیل اتخاذ این تصمیم از سوی دولت ونزوئلا "دخالت سفیر آلمان در امور داخلی این کشور" عنوان شده است.

در اعلامیه وزارت امور خارجه ونزوئلا در این باره آمده است: «ونزوئلا این امر را غیرقابل پذیرش می‌داند که یک دیپلمات خارجی با توطئه‌گران افراطی اپوزیسیون هم‌پیمان شود.»

وزارت امور خارجه ونزوئلا اقدام کرینر را نقض آشکار هنجارهای بین‌المللی خواند. در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است که دولت ونزوئلا خواستار حفظ روابط احترام‌آمیز با کشورهای اروپایی است و از آن‌ها می‌خواهد به حل مسالمت‌آمیز وضعیت ونزوئلا و انجام مذاکرات در این کشور یاری رسانند.

خوان گوایدو در واکنش به انتشار خبر اخراج سفیر آلمان این اقدام دولت نیکلاس مادورو را «تهدیدی علیه جهان آزاد» دانست.

دفتر وزارت امور خارجه آلمان در برلین این خبر را مورد تایید قرار داده و از "هماهنگی‌ کارها در محل توسط همکاران آلمانی دیگر" خبر داده است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان در اولین واکنش خود از اخراج سفیر کشورش از دولت ونزوئلا انتقاد کرد و آن را "غیر قابل فهم" خواند. ماس نسبت به وخیم‌تر شدن اوضاع در ونزوئلا هشدار داد.
سفیر آلمان از جمله چهار سفیر خارجی بود که هنگام ورود خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون و رئیس جمهوری خودخوانده ونزوئلا به کشور در فرودگاه کاراکاس از او استقبال کرد.

گوایدو روز دوشنبه ۱۳ اسفند (۴ مارس) به ونزوئلا بازگشت و دولت ونزوئلا مانعی برای ورود او ایجاد نکرد.

کرینر در باره استقبال از گوایدو در فرودگاه به شبکه تلویزیونی NTN24 گفت که آنها می‌خواستند مطمئن شوند که گوایدو هنگام بازگشت بازداشت نخواهد شد.
کرینر در توئیتر سفارت آلمان در کاراکاس در این باره نوشت که بازگشت گوایدو به ونزوئلا "گامی در جهت روند سیاسی مسالمت‌آمیز غلبه بر بحران در ونزوئلا است".

گوایدو از حمایت دیپلمات‌های خارجی سپاسگزاری کرد. او گفت که با وجود ممنوعیت خروج از ونزوئلا بیرون رفته است تا بتواند با مقامات سیاسی کشورهای همسایه دیدار و گفت‌گو کند.

نیکلاس مادورو فعالیت‌های گوایدو را بخشی از "توطئه‌های آمریکا علیه ونزوئلا" می‌خواند.

این کشور چندین هفته است که در جنگ قدرت میان مادورو و گوایدو دستخوش بحران سیاسی شده است. گوایدو که نماینده جوانی در پارلمان بود در ۱۳ دی ماه (۲۳ ژانویه) دولت مادورو را به چالش کشاند و خود را رئیس جمهوری موقت ونزوئلا خواند.

بسیاری از کشورهای غربی از جمله آلمان گوایدو را به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا به رسمیت شناختند. این کشورها از مادورو خواسته‌اند که استعفا کند و زمینه را برای انتخابات بعدی در ونزوئلا فراهم سازد.
منبع: یورونیوز

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته