جمعه 3 اسفند 1397

Friday 22 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/هشدار پنتاگون درباره تقویت مجدد داعش

هشدار پنتاگون درباره تقویت مجدد داعش

 چهارشنبه, 17 بهمن 1397    07:09    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال_سرویس قدرتهای بزرگ/ پیروزی بر گروه تروریستی داعش در شمار اهداف ارتش آمریکا در سوریه بود. گفته می‌شود که آمریکا به این هدف دست یافته است. اما به گفته پنتاگون خروج احتمالی سربازان آمریکایی می‌تواند پیامدهای خطرناکی برای منطقه داشته باشد.

دونالد ترامپ اعلام کرده است که به‌زودی اقدام به خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه خواهد نمود. آمریکا اعلام کرده است که هدف اصلی حضور نظامی این کشور در سوریه مقابله با گروه‌های تروریستی بوده است و این هدف اکنون تامین شده است. این در حالی است که کارشناسان وزارت دفاع آمریکا درباره پیامدهای خطرناک خروج آمریکا از سوریه هشدار داده‌اند.

در آستانه اجلاس وزیران امور خارجه کشورهای عضو ائتلاف نظامی علیه داعش، پنتاگون گزارش امنیتی خود درباره اوضاع سوریه را منتشر کرده است.

اجلاس وزیران امور خارجه ائتلاف یاد شده قرار است روز چهارشنبه، ۱۷ بهمن (ششم فوریه) در واشنگتن برگزار شود. هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان نیز در این اجلاس شرکت خواهد کرد.

پنتاگون یکی از پیامدهای خطرناک خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه را تقویت مجدد نیروهای "دولت اسلامی" (داعش) اعلام کرده است.

در گزارش کارشناسان وزارت دفاع آمریکا آمده است که با حذف فشار بر روی داعش، این احتمال وجود دارد که این گروه تروریستی ظرف شش ماه تا یک سال موفق به بازسازی خود شده و مجددا خود را سازماندهی کرده و سرزمین‌هایی را که از دست داده، بار دیگر به تصرف خود درآورد.

گزارش کارشناسان پنتاگون همچنین از آن حکایت دارد که داعش هم‌چنان از قدرت دست زدن به حمله برخوردار است.

یگان‌های مدافع خلق و داعش

در این گزارش همچنین به مبارزه شبه‌نظامیان کرد وابسته به یگان‌های مدافع خلق علیه داعش اشاره شده است. کارشناسان پنتاگون نوشته‌اند که گرچه شبه‌نظامیان کرد با داعش پیکار می‌کنند، اما آن‌ها برای ادامه مبارزه خود با نیروهای این گروه نیازمند پشتیبانی ائتلاف نظامی ضد داعش هستند.

این در حالی است که ترکیه، گرچه خود به ائتلاف نظامی ضد داعش تعلق دارد، یگان‌های مدافع خلق را به‌مثابه یک سازمان تروریستی ارزیابی و علیه آنان مبارزه می‌کند.

در گزارش پنتاگون همچنین به این نکته اشاره شده است که ترکیه از سال ۲۰۱۷ به این سو، در هیچ عملیات زمینی علیه داعش شرکت نداشته است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، اواسط ماه دسامبر سال گذشته اعلام کرده بود که آمریکا حدود ۲۰۰۰ سرباز مستقر خود در سوریه را از این کشور خارج خواهد کرد. زمان دقیق خروج این نیروها از سوریه اعلام نشده است.

در سایه مخالفت‌های صورت گرفته با برنامه خروج نیروهای نظامی از سوریه، ترامپ اخیرا عقب نشینی کرده و گفته است: «اگر لازم باشد، ما باز به سوریه برمی‌گردیم. ما هواپیماهای خیلی سریعی داریم و هواپیماهای باری خیلی خوبی در اختیار داریم.»

ترامپ در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌بی‌اس اعلام کرده بود که تصمیم دارد سربازان مستقر در سوریه را به عراق منتقل کند تا از این طریق بتواند نظارت بهتری بر تحولات ایران داشته باشد. این سخنان واکنش‌ برهم صالح، رئیس جمهور عراق، و همچنین حزب‌الله این کشور را در پی داشته است.

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته