جمعه 3 اسفند 1397

Friday 22 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/دست رد آمریکا بر سینه نخستین گروه پناهجویان مکزیکی

دست رد آمریکا بر سینه نخستین گروه پناهجویان مکزیکی

 پنج شنبه, 11 بهمن 1397    10:21    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال_سرویس قدرتهای بزرگ/ رئیس جمهوری آمریکا دستور داد که مهاجران آمریکای مرکزی از این به بعد در اردوگاه‌های مکزیک در انتظار روند رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی خود در آمریکا باشند. رئيس جمهور آمريكا دلیل معتبری برای تصمیم خود عنوان نکرده است.

کارلوس گومس نخستین پناهجوی ۵۵ ساله هندوراسی است که از آمریکا به تیخوانا، شهری در مکزیک و هم‌مرز با آمریکا، بازگردانده شده است. گومس به دلایل انسان‌دوستانه ویزای مکزیک را دریافت کرده تا اجازه داشته باشد در این کشور بماند. این پناهجوی هندوراسی در اردوگاه پناهجویان اسکان داده شده است.

آندرس مانوئل لوپز، رئیس جمهوری مکزیک، ضمن انتقاد از آمریکا اعلام کرد که دولت این کشور موافقت کرده که ویزای موقت برای مهاجران صادر کند. با این حال او تاکید کرد که تنها تا زمان بررسی درخواست پناهندگی مهاجران در دادگاه‌های آمریکا این ویزا داده خواهد شد.

منابع مکزیکی گفتند که مقامات آمریکایی در ابتدا می‌خواهند روزانه ۲۰ پناهجو را از طریق مرز مکزیک پس بفرستند. اما در آمریکا بیش از ۸۰۰ هزار پرونده پناهجویی وجود دارد و بررسی روند این پرونده‌ها ممکن است سال‌ها طول بکشد.

با وجود این، ترامپ این اقدام را به عنوان یکی دیگر از قدم‌های اصلی خود برای مبارزه علیه مهاجرت غیرقانونی تلقی می‌کند.

۹۰ درصد پناهجویان پاسخ ردی می‌گیرند

پناهجویان آمریكای مرکزی كه از مرز مکزیک وارد آمریکا می‌شوند، عملا دیگر در ایالات متحده آمریکا برای مدت زمان طولانی اسکان داده نخواهند شد. دولت آمریکا استدلال می‌کند که ۹۰ درصد از درخواست‌های پناهندگی این افراد از سوی قضات آمریکایی رد می‌شود.

علاوه بر آن بسیاری از مهاجران در روند بررسی طولانی‌مدت پرونده خود مخفی می‌شوند و در زمان محاکمه در دادگاه ظاهر نمی‌شوند.

اکثر این پناهجویان به دلیل خشونت و فقر از کشورهای آمریکای مرکزی هندوراس، گواتمالا و السالوادور به آمریکا پناه آورده‌اند.

وکلای حقوق بشر از رویکرد آمریکا در پس فرستادن این پناهجویان ناراضی هستند. آنها می‌گویند که در اردوگاه‌های ناامن منطقه مرزی مکزیک شکنجه، تجاوز و قتل وجود دارد.

رئیس جمهوری آمریکا در ماه‌های اخیر تبلیغات گسترده‌ای را علیه پناهجویان آمریکای مرکزی به راه انداخته است. ساخت دیوار مرزی با مکزیک یکی از وعده‌های اصلی ترامپ در جریان کارزار انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۱۶ بود.

ترامپ هزینه مورد نیاز برای ساخت دیوار را پنج میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار برآورد کرده و خواستار شده که مبلغ مورد نظر او در قانون بودجه کشور در نظر گرفته شود. دموکرات‌ها با ساخت دیوار به شدت مخالفند.

این اختلاف‌ نظر موجب شد که حتی دولت آمریکا به حالت تعطیل درآید. رئیس‌جمهور آمریکا تأکید می‌کند که تنها از این طریق می‌توان با "مهاجران غیرقانونی، تروریست‌ها و قاچاق مواد مخدر به کشور" مقابله کرد.
منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته