جمعه 3 اسفند 1397

Friday 22 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/زورآزمایی قدرت‌های بزرگ در ونزوئلا

زورآزمایی قدرت‌های بزرگ در ونزوئلا

 یکشنبه, 07 بهمن 1397    14:17    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال-سرویس قدرت‌های بزرگ/ روسیه و چین مانع از صدور بیانیه شورای امنیت در حمایت از مخالفان دولت چپگرای ونزوئلا شدند. این بیانیه، که آمریکا پیگیر انتشار آن بود، مجلس ملی ونزوئلا را "تنها نهادی در این کشور که به طور دموکراتیک انتخاب شده" معرفی می‌کرد.

غیر از روسیه و چین، به عنوان دو کشور دارای حق وتو در شورای امنیت، دو کشور آفریقای جنوبی و گینه استوایی، از اعضای غیردائم این شورا هم، به اعلام مخالفت با صدور بیانیه مورد نظر آمریکا و متحدانش پرداختند.

ما ژاشو، سفیر چین در سازمان ملل، با تاکید بر اینکه "چین در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت نمی کند" خطاب به ایالات متحده گفت: "امیدواریم کشوری که دیگران را متهم می کند هم چنین دخالتی را انجام ندهد."

در واکنشی دیگر واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل، تاکید کرد: "ما به شدت آنهایی را که جامعه ونزوئلا را به سوی یک حمام خون می‌رانند محکوم می کنیم. ایالات متحده تصویری را از رویارویی نیکلاس مادورو و مردم ونزوئلا ترسیم می کند که واقعی نیست."

سفیر روسیه در سازمان ملل، همچنین اولتیماتوم هشت روزه پنج دولت اروپایی علیه دولت ونزوئلا را "بی‌معنی" توصیف کرد.

سفیر روسیه در سازمان ملل، اولتیماتوم هشت روزه پنج دولت اروپایی علیه دولت ونزوئلا را "بی معنی" توصیف کرد

بریتانیا، فرانسه، آلمان، اسپانیا و بلژیک، امروز شنبه ۲۶ ژانویه (۶ بهمن) از نیکلاس مادورو خواستند تا ظرف هشت روز انتخاباتی "آزاد و شفاف برگزار کند"؛ در غیراین صورت خوان گوایدو، به عنوان رئیس جمهور جدید این کشور به رسمیت خواهند شناخت.

اتحادیه اروپا برغم آن که از به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رئیس دولت انتقالی خودداری کرده، اما همچنان منتقد سیاست‌های نیکلاس مادورو است.

امروز همچنین مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست تا حمایت خود را از خوان گوایدو، رهبر مخالفان آقای مادورو رئیس جمهور ونزوئلا اعلام کنند. دولت ایالات متحده پیشتر اعلام کرده بود که دولت نیکلاس ماورو را به رسمیت نمی شناسد.

آقای پومپئو گفت آقای گوایدو که خود را رئیس جمهور دولت انتقالی نامیده، وعده برگزاری انتخابات و بازگشت امنیت به منطقه را داده است. وزیر خارجه آمریکا همچنین نیکلاس مادورو را مسبب بروز بحران انسانی در این کشور دانست.

وزیر امور خارجه آمریکا از کشورهای جهان خواست جانب یکی از دو طرف‌ را در بحران ونزوئلا بگیرند

مایک پومپئو در نشست امروز شورای امنیت اعلام کرد حالا زمان آن رسیده تا کشورها موضع خود را مشخص و جانب یک طرف را در بحران فعلی ونزوئلا بگیرند. در مقابل، نماینده روسیه در شورای امنیت، آمریکا را متهم به طراحی کودتا علیه آقای مادورو متهم کرد.

مجلس ملی ونزوئلا انتخابات ریاست جمهوری اخیر این کشور را باطل دانسته و رئیس مجلس آقای گوایدو خود را رئیس‌جمهور موقت خوانده است. در حالی که کشورهای غربی چون آمریکا، آلمان و کانادا رهبری او را به رسمیت شناخته‌اند، ایران، روسیه، کوبا و چند کشور دیگر هم بر حمایت از نیکلاس مادورو تاکید کرده‌اند.

آقای مادورو که همین چند هفته پیش با سوگند یاد کردن مجدد، دور جدید ریاست جمهوری خود را به مدت ۶ سال آغاز کرد، این اقدام رئیس مجلس ملی را "کودتا" خوانده و ضمن متهم کردن آمریکا به طراحی آن، از تمامی دیپلمات‌های سفارت آمریکا در کاراکاس خواسته خاک ونزوئلا را ترک کنند.

سفیر چین در سازمان ملل با تاکید بر اینکه "چین در امور داخلی کشورهای دیگر دخالت نمی کند" خطاب به ایالات متحده گفت: "امیدواریم کشوری که دیگران را متهم می کند هم چنین دخالتی را انجام ندهد"

بحران قدرت در ونزوئلا در حالی ادامه یافته که نیکلاس مادورو از حمایت ارتش برخوردار است، اما مخالفان دولت، و تظاهرات‌کنندگان حامی آنها، رهبری خوان گوایدو را مشروع می‌دانند.

افزایش بحران سیاسی در ونزوئلا باعث شده که بر شمار افرادی که این کشور را ترک و به کلمبیا گریخته‌اند، افزوده شود.

سازمان ملل می‌گوید که از سال ۲۰۱۵ یعنی از زمان سقوط اقتصادی این کشور بیش از سه میلیون نفر- حدود یک دهم جمعیت ونزوئلا- این کشور را ترک کرده اند.

منبع: بی‌بی‌سی

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته