دوشنبه 29 بهمن 1397

Monday 18 February 2019

شما اینجا هستید:خانه/قدرت های بزرگ / رویداد ها/گزارش رئیس سیا به کنگره درباره قتل خاشقچی: بن سلمان آمر و مسئول قتل است

گزارش رئیس سیا به کنگره درباره قتل خاشقچی: بن سلمان آمر و مسئول قتل است

 چهارشنبه, 14 آذر 1397    11:11    سرویس قدرت های بزرگ

اینترنشنال_سرویس قدرتهای بزرگ/ جینا هاسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) رهبران مجلس سنای کنگره این کشور را در جریان اطلاعات و یافته‌های این سازمان درباره قتل روزنامه نگار منتقد سعودی قرار داد.

گروهی از قانونگذاران اخیرا انتقادات تندی از هاسپل به دلیل حضور نیافتن در جلسه پشت درهای بسته سنا همزمان با مشارکت مایک‌ پامپئو و جیمز ماتیس، وزیران خارجه و دفاع آمریکا جهت ارائه گزارش به سنا درباره سیاست‌های آمریکا در قبال عربستان وارد کردند.

به نظر می‌رسد کاخ سفید و سیا درباره لزوم شنیدن اظهارات هاسپل مورد فشارهای کنگره قرار گرفته‌اند. این در سایه اعتقاد و ارزیابی‌های سازمان سیا درباره مسؤولیت محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی در قتل جمال خاشقجی در روز دوم اکتبر در کنسولگری عربستان در استانبول بوده است.

لیندسی_گراهام پیش از جلسه سنا خطاب به رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است، دیگر نباید بیش از این از هم‌پیمان سعودی‌ات بخواهی عرف‌های متمدنانه را نقض کند.

وی افزود: شکست در توبیخ محمد بن سلمان چراغ سبزی به سرکشان است که مخالفانشان را بکشند.

سناتورهای آمریکایی پس از کسب اطلاع از گزارش محرمانه رئیس سازمان سیا گفته‌اند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان به طور مستقیم در قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی نقش داشته است. یکی از سناتورها بن سلمان را "روانی" خواند.

به گفته‌ی باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، محمد بن سلمان طراحی، و نظارت بر قتل جمال خاشقجی را بر عهده داشته و آمر این ماجرا بوده است. او افزود که اگر "ولیعهد سعودی مورد محاکمه قرار گیرد، هیئت منصفه در ظرف ۳۰ دقیقه او را گناهکار اعلام خواهد کرد".

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا تلاش دارد که معاملات تسیلحاتی هنگفت میان ایالات متحده و عربستان سعودی در پی ماجرای قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی به خطر نیافتد. اما اکنون سناتورهای جمهوری‌خواه، یعنی حزبی که خود ترامپ به آن تعلق دارد، از دست داشتن محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی ابراز اطمینان کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، شمار محدودی از سناتورهای آمریکایی روز سه‌شنبه ۱۳ آذر (۴ دسامبر) گزارش محرمانه جینا هاسپل، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را در رابطه با قتل جمال خاشقجی شنیده‌اند.

به گفته‌ی باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، محمد بن سلمان طراحی، و نظارت بر قتل جمال خاشقجی را بر عهده داشته و آمر این ماجرا بوده است. او افزود که اگر "ولیعهد سعودی مورد محاکمه قرار گیرد، هیئت منصفه در ظرف ۳۰ دقیقه او را گناهکار اعلام خواهد کرد".

لیندسی گراهام، دیگر سناتور جمهوری‌خواه که در برخی موضوعات با ترامپ هم‌نظر است و در یک سال گذشته رابطه‌ی نزدیک و دوستانه با او داشته، این بار در مخالفت با ریاست جمهوری آمریکا برخاست و گفت: «امکان این که بن سلمان در قتل خاشقجی نقشی نداشته باشد، برابر صفر است».

گراهام ضمن ابراز اطمینان از دخالت ولیعهد عربستان در قتل روزنامه‌نگار منتقد سعودی تصریح کرد که به باور او، بن سلمان "روانی" و "خطرناک" است.

این سناتور جمهوری‌خواه اعلام کرد، تا زمانی که مسئولان قتل خاشقحی مورد مؤاخذه و مجازات قرار نگیرند، او نیز حاضر به پتشیبانی از فروش تسلیحات به عربستان سعودی نخواهد بود.

اظهارات این دو سناتور جمهوری‌خواه مغایر با سخنان مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده است.

پمپئو روز شنبه گذشته ۹ آذر (اول دسامبر) در دفاع از ولیعهد عربستان سعودی گفته بود: «من تمامی مدارک و شواهد محرمانه‌ای را که در اختیار دولت آمریکا است، بررسی کردم و هیچگونه مدرک مستقیمی که ثابت کند، بن سلمان را به این مورد قتل ربط دهد، وجود ندارد.»

جیمز متیس، وزیر دفاع ایالات متحده هم پیشتر اظهاراتی مشابه پمپئو بیان کرده بود.

رئیس جمهوری آمریکا نیز تا کنون چند بار به روشنی گفته که گناه ولیعهد عربستان در قتل خاشقحی را اثبات‌شده نمی‌داند و حاضر نیست روابط و معاملات با ریاض را به خاطر این ماجرا به خطر اندازد.

لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه که در جلسه قرائت گزارش محرمانه رئیس سازمان سیا حضور داشت، پس از این نشست گفت که به نظر او، پمپئو و متیس از خط مشی شخص رئیس جمهور پیروی می‌کنند.

گراهام افزود، باید "عامدانه کور" بود تا به این نتیجه رسید که ولیعهد عربستان در ماجرای قتل خاشقجی نقشی نداشته است. او خواهان صدور بیانیه‌ای از سوی سنای آمریکا شد که در آن از بن سلمان به عنوان یکی از مسئولان قتل خاشقجی نام برده شود.

یکی دیگر از سناتورهایی که روز سه‌شنبه ۱۳ آذر (۴ دسامبر) در جریان گزارش محرمانه رئیس سازمان سیا قرار گرفت، باب منندس، از حزب دموکرات بود.

او که عضو کمیته روابط خارجی سنای آمریکا است، پس از شنیدن این گزارش محرمانه گفت، حدس او در باره اینکه ولیعهد عربستان دستور قتل خاشقجی را داده است، به یقین بدل شده است. منندس در گفت‌وگو با شبکه خبری سی‌ان‌ان همچنین تصریح کرد که آمریکا اکنون باید "پیامی روشن" در ارتباط با این ماجرا بفرستد.

جمال خاشقجی بیش در دوم ماه اکتبر سال جاری میلادی پس از ورود به کنسول‌گری عربستان در استانبول به دست تیم ویژه‌ای از مأموران امنیتی عربستان سعودی به قتل رسید.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) نیز در پی بررسی و نتیجه‌گیری از روند این واقعه اعلام کرد که تصمیم به قتل خاشقجی نمی‌توانسته بدون اطلاع محمد بن سلمان انجام گرفته باشد.

منبع: دویچه وله

telegram channel

رسانه

Submit to FacebookSubmit to Twitter

نظر دادن

لطفا تمامی موارد ستاره دار را پر نمایید.

آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
آزادسازی موصل (18 تیر 1396)
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
تصاویر هفته نخست اردیبهشت
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
عکس های هفته (آخر فروردین 1396)
تصاویر هفته
تصاویر هفته